اعتراض 17 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به جنگ مالی آمریکا علیه شهروندان ایرانی

به گزارش لیسو، تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا در نامه ای به وزیر خزانه داری دولت این کشور با برشمردن تاثیر بد تحریم های آمریکا بر مردم ایران به ویژه بیماران، خواهان تجدید نظر کلی دولت این کشور در تحریم های ایران برای برخورداری مردم از حقوق شان شدند.

اعتراض 17 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به جنگ مالی آمریکا علیه شهروندان ایرانی

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش ایسنا، 17 تن از اعضای مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در نامه ای به استیون منوچین، وزیر خزانه داری این کشور درباره تحریم های آمریکا علیه ایران که در تاریخ دوازدهم دسامبر نوشته شده است، مطرح کردند: ما با نوشتن این نامه نگرانی شدیدمان درباره تحریم هایی که بر دولت ایران اعمال شده را ابراز می کنیم که این تحریم ها موجب کمبود دارو به خصوص برای سرطان بچه ها و دیگر بیماری های مزمن، پیشرفته یا نادر شده اند. کارزار فشار حداکثری دولت[آمریکا] که فلج کردن حکومت ایران به وسیله تحریم های مالی را هدف قرار داده بود، تاثیرهایی جمعی و تنبیهی برای شهروندان عادی ایران دارد.

در ادامه این نامه با اشاره به این که در ادعای دولت آمریکا مبنی بر مستثنی بودن تجهیزات بشردوستانه مانند دارو از تحریم ها و گزارش های مربوطه تناقض وجود دارد و قرار دادن بانک مرکزی ایران در زمره سازمان های تروریستی، حمایت دوحزبی برای تجارت[کالاهای] بشردوستانه را تضعیف می کند، نوشته شده است: بانک ها و شرکت های دارویی خارجی به خاطر ترس از توبیخ یا متحمل شدن تحریم های ثانویه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، از تجارت با ایران منع می شوند و این باعث کمبود دارو و تجهیزات پزشکی شده و تجویز داروهای ضروری و درمان را از دسترس ایرانی ها خارج نموده است.

نمایندگان آمریکا با نام بردن از گروه های مختلف بیمارانی که به دلیل تحریم های آمریکا در مضیقه هستند، اذعان کردند: راهبرد جنگ مالی علیه ایران، موجب ایجاد رنج های ناروا برای آسیب پذیرترین اقشار این کشور[ایران] شده است. تحریم ها، عواقب مخربی برای این بیماران دارد که معالجه دارویی آن ها و درمان شان به شدت به واردات تکیه دارد.

در ادامه این نامه مطرح شده است: ما قویا از دولت می خواهیم تجدید نظر جامعی در کارزار تحریم هایش علیه ایران انجام داده و اصلاحات لازم برای به جا آوردن مسئولیت هایش طبق قانون بین المللی برای حفاظت از حقوق سلامت مردم ایران که از سوی دیوان بین المللی عدالت[لاهه] در اکتبر سال 2018 حکمش صادر شده است را انجام دهد.

نمایندگان آمریکا همچنین درخواست کردند: در حالی که سودمندی تحریم ها پرسش برانگیز است، ما همچنین از اوفک می خواهیم که فهرست یاری های دارویی که تامین کنندگان بین المللی برای تجارت آن ها با ایران، اختیار قانونی دارند را به ویژه برای بیماری های مزمن، پیشرفته یا نادر، گسترش دهد.

در بخش آخر این نامه عنوان شده است: کارزار تحریم های آمریکا در تناقض آشکار با هدف کلی حمایت از حقوق بشر مردم ایران و خواسته دموکراسی و آزادی آن ها است. جبران عواقب مضر این تحریم ها به منظور اطمینان حاصل کردن از این که ایرانی ها از حقوق بشر پایه که داشتن داروی با کیفیت و با قیمت مناسب است، برخوردار باشند، باید در اولویت قرار بگیرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 649

به "اعتراض 17 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به جنگ مالی آمریکا علیه شهروندان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض 17 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به جنگ مالی آمریکا علیه شهروندان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید