اعلام آمادگی دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

به گزارش لیسو، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه از آمادگی دولت برای تامین بخشی از منابع لازم برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی خبرداد.

اعلام آمادگی دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

به گزارش گروه اقتصادی لیسو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان برنامه و بودجه کشور، محمدباقر نوبخت گفت: آماده ایم بخشی از بدهی های دولت به تأمین اجتماعی را با واگذاری اموال و سهام بپردازیم مشروط بر اینکه همه آنها صرف همسان سازی حقوق شود.

نوبخت شامگاه شنبه پس از نشست مشترک با کنندگان تشکل های بازنشستگی در مورد نحوه همسان سازی حقوق بازنشستگان و همچنین خدمات جدید دولت به بازنشستگان کشوری از طریق ارتباط زنده صفحه اینستاگرام جزئیاتی را بیان نمود.

وی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد در مرحله اول به حقوق همه شاغلان و بازنشستگان 15 درصد اضافه شود، گفت: در مرحله بعد بازنشستگانی که 30 سال سابقه کامل دارند اگر با 15 درصد افزایش به حداقل دریافتی دو میلیون و 800 هزار تومان نرسیدند همه این عزیزان مشمول افزایش حقوق تا حد نصاب دو میلیون و 800 هزار تومان خواهند بود.

وی با بیان اینکه برای20 گروه شغلی بازنشستگان کشوری حدود10 هزار میلیارد تومان توزیع خواهد شد تا همسان سازی به شکل عادلانه انجام شود گفت: برای افرادی که در گروه های یک تا پنج قرار گرفتند از یک میلیون و 135 هزار تومان تا یک میلیون و 194 هزار تومان به دریافتی شان اضافه کرده خواهد شد.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه برای گروه دوم که شامل سطوح 6 تا 11 می باشد از 725 هزار تومان تا 781 هزار تومان افزایش پرداختی اعمال خواهد شد، اضافه کرد: برای گروه سوم که در سطوح 12تا 16 می باشند بیش از 800 هزار تومان افزایش در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای افرادی که در گروه 17 تا 20 قرار گرفته اند از نهصد هزارتا 956 هزار تومان افزایش پرداختی اعمال خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیش از 900 هزار تومان به افرادی که همسان سازی در مورد آنها اعمال می شود افزایش پرداخت اعمال خواهد می شود، گفت: این افزایش برای یک میلیون و 311 هزار نفر اعمال خواهد شد همچنین برای بازنشستگانی که در سنوات اخیر بازنشسته شده اند حدود 700 هزار تومان افزایش پرداختی اعمال خواهد شد.

به گفته نوبخت، این روش به تصویب اکثریت به اتفاق کنندگان تشکل های بازنشستگی کشوری و لشکری رسیده و به نظر می رسد به عدالت نیز نزدیک باشد.

وی با بیان اینکه در فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری (در مواد 66 و 67) شغل و شاغل تعریف شده است گفت: در ماده 109 قانون مذکور نیز جدولی تعیین شده است که بازنشستگان را بر اساس آخرین شرایط شغلی دسته بندی کرده است.

وی اضافه کرد: بر اساس این دسته بندی گروه های بالاتر امتیازات وحقوق های بیشتری نیز دریافت می کند در نتیجه برای رعایت عدالت در توزیع منابع موجود برای همسان سازی حقوق بازنشستگان برای پنج گروه اول بیش از یک میلیون و 100 هزار تومان افزایش پرداختی لحاظ شد.

**سقف بیمه تکمیلی بازنشستگان افزایش یافت

رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دوم مباحث خود با اشاره به نحوه افزایش سقف بیمه تکمیلی بازنشستگان گفت: برای بازنشستگان کشوری سقف 60 هزار تومان خدمات بیمه تکمیلی در سال 1398 به 140 هزار تومان در سال جاری افزایش و بر این اساس بیمه تکمیلی نسبت به سال 98 حدود 2,5 برابر خواهد شد، این افزایش در حالی است که نسبت به سال قبل بازنشستگان محترم نباید سهمیه بیشتری بپردازند.

به گفته نوبخت، در ضوابط اجرایی بودجه 1399 ماده ای گنجانده خواهد شد تا دستگاه های اجرایی مجاز باشند امکانات رفاهی خود را که به شاغلان ارائه می دهند در اختیار بازنشستگان محترم نیز قرار دهند.

معاون رئیس جمهور گفت: فعالیتهای کمیته های مشورتی بازنشستگان ادامه خواهد یافت تا کمبودهای این حوزه در بودجه 1400 که فرایند تدوین آن در یکی دو ماه آینده آغاز می شود جبران شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش نهایی توضیحات خود در صفحه اینستاگرام با بیان اینکه این سازمان طرحی را برای کمک به همسان سازی حقوق مشمولان تامین اجتماعی تدوین کرده است گفت: به لحاظ قانونی وظیفه همسان سازی حقوق مشمولان تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی می باشد اما با توجه به وظایفی که بر عهده سازمان برنامه و بودجه می باشد این سازمان در روزهای آینده مسئولان سازمان تأمین اجتماعی را دعوت خواهد کرد تا آنها برنامه خود برای همسان سازی حقوق بازنشستگان این بخش را ارائه کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه سازمان برنامه و بودجه این سازمان در نظر دارد برای تامین منابع لازم برای همسان سازی حقوق مشمولان سازمان تامین اجتماعی بخشی از بدهی دولت به این سازمان را پرداخت نماید.

نوبخت گفت: همین امشب موضوع را به معاونت مربوطه در سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ام و در هفته جاری جلسه مذکور با کنندگان سازمان تامین اجتماعی با هدف کمک به همسان سازی پرداختی بازنشستگان تامین اجتماعی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 894

به "اعلام آمادگی دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید