توقعاتی که نباید از دیگران داشته باشید

به گزارش لیسو، انتظار داشتن از دیگران باعث می گردد همواره نتایج مشخصی را بطلبید، بنابراین فضای کمی برای فرصت های تازه باقی می ماند.

توقعاتی که نباید از دیگران داشته باشید

برترین ها: اگر مدام از دیگران توقع داشته باشید، طبیعی است که پیوسته با ناامیدی دست و پنجه نرم کنید، چون به ندرت پیش می آید این توقعات برآورده شوند. همه ما می دانیم که نمی توانیم تمام امور زندگی را کنترل کنیم و انتظار داشته باشیم همه طبق خواست ما رفتار نمایند.

در نظر بگیرید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یاد بگیرید انتظارات زیر را از دیگران نداشته باشید و چه تغییرات مثبت و شگرفی در زندگی تان روی خواهد داد.

انتظار نداشته باشید دیگران به شما آبرو و اعتبار بدهند

ارزش و اعتبار شما در درون خود شماست. آدم های دیگر، زندگی خودشان را دارند و سرشان با مسئولیت ها و احتیاج های خودشان شلوغ است و درست مانند شما، مشغله هایی دارند. اطرافیان شما وظیفه ندارند ارزش و اعتبار شما را تائید نمایند.

چیزی که آن ها می گویند و کاری که انجام می دهند، فقط بازتابی از انتظارات خودشان است و نباید خواسته های آن ها را با خواسته های خودتان اشتباه بگیرید. پس شما هم با رفتار ها و عملکرد های خودتان به خودتان اعتبار بدهید و منتظر نمانید دیگران طبق فکر و خواست خودشان به شما امتیاز و ارزش بدهند.

انتظار نداشته باشید دیگران شما را تشویق و تحسین نمایند

شما ممکن است مورد تحسین قرار بگیرید یا نگیرید. نمی توانید خودتان را وابسته به تشویق دیگران کنید. اگر کار خوبی انجام دهید و انتظار تحسین دیگران را بکشید، خودتان را در معرض ناامیدی قرار خواهید داد. پس بابت قدردانی و تحسین دیگران کاری انجام ندهید؛ بلکه کاری را فقط به خاطر خواست قلبی خودتان انجام دهید تا حس بهتری داشته باشید و رنج نکشید.

کاری که هماهنگ با خواست و باور خودتان باشد، شما را راضی خواهد نمود، حتی اگر یک نفر هم شما را تحسین نکند. خودتان مشوق خودتان باشید. وقتی قدمی را درست برمی دارید، مانعی را از سر راه تان کنار می زنید یا لطفی در حق دیگران می کنید، خودتان را تشویق و تحسین کنید و به خودتان پاداش بدهید.

مهم نیست دیگران چه چیز هایی را می بینند و متوجه می شوند. چیزی که اهمیت دارد این است که شما در خصوص خودتان چه فکری می کنید. با خودتان توافق کنید که تبادل نظر های مثبت با خودتان داشته باشید و از این طریق به خودتان اعتبار ببخشید.

انتظار نداشته باشید دیگران به شما انگیزه بدهند

هیچکس دیگر نمی تواند مثل خودتان به شما انگیزه بدهد. البته مثلا یک دوست گاهی می تواند یاری تان کند وقتی بی حوصله و ناامیدید از جای تان بلند شوید و دوباره آغاز کنید، اما نمی تواند وادارتان کند از زندگی تان لذت ببرید. این به عهده خود شماست که هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن ها فراز و نشیب ها را پشت سر بگذارید.

انتظار نداشته باشید شخص دیگری برای انگیزه دادن به شما وقت و انرژی صرف کند. هدف تان هم احتیاجی نیست خیلی خاص و بزرگ باشد، اما هر چه که هست باید شما را به جلو براند و ارزشی به ارزش های تان اضافه کند.

اگر هم هدف بزرگی در سر دارید، آن را به هدف های کوچک تر و قابل دسترس تر تقسیم کنید. گوشه ای نشستن و منتظر انگیزه دادن دیگران ماندن شما را بازنده میدان خواهد نمود. انگیزه ای در نظر بگیرید که شما را از رخوت و سستی خارج کند و وادارتان کند دست به عمل بزنید.

انتظار نداشته باشید دیگران شما را درک نمایند

هیچکس مجبور نیست خودش را جای شما بگذارد، شرایط شما را درک کند یا گوش به درد دل های تان بدهد. نباید فراموش کنید که میان این همه انسان که روی کره زمین زندگی می نمایند هیچ دو نفری نگاه شان به زندگی یکسان نیست و عقاید کاملا یکجور ندارند. پس انتظار نداشته باشید دیگران بفهمند در دل و ذهن شما چه می گذرد.

درست است که همه ما کسانی را می شناسیم که تشابهات فکری زیادی با ما دارند و درک مان می نمایند، اما این اتفاق نباید تبدیل به توقع گردد. بپذیرید که طبیعی است گاهی نتوانیم کسی را پیدا کنیم که ما را درک کند و بفهمد. سعی نکنید عقاید و افکار خود را به دیگران بقبولانید و اجازه دهید آنها، زندگی و طرز فکر خود را داشته باشند.

انتظار نداشته باشید دیگران باعث خوش بینی شما بشوند

فقط شما هستید که می توانید فرصت های زندگی تان را پیدا کنید و در روابط تان جذب آدم های خوب و مثبت شوید. اگر دوست تان مدام از نداشته ها و کاستی ها می نالد و حال تان را بد می نماید این شما هستید که می توانید انتخاب کنید ارتباط کمتری با او داشته باشید.

جهان پُر از آدم هایی است که مدام غُر می زنند و آه و ناله می نمایند، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید با افراد منفی باف بیشتر وقت بگذرانید یا با آدم های خوشبین. طرز فکر شما دست خودتان است و هیچکس نمی تواند مجبورتان کند خوبی ها را ببینید یا بدی ها را.

انتظار نداشته باشید دیگران شما را راضی نمایند

اگر سعی کنید به دنبال کسی باشید که رضایت از زندگی به شما بدهد، بدانید که کوشش تان بیفایده است. ابدا توقع نداشته باشید یک نفر دیگر، تمام معیار های باب میل تان را داشته باشد و سبب رضایت و خوشنودی شما از زندگی بگردد. این خود شما هستید که اسباب رضایت از زندگی تان را فراهم می کنید.

به محض اینکه پیروز شوید دست از توقع داشتن از دیگران بردارید، متوجه می شوید که ارتباط برقرار کردن با دیگران به شیوه ای سالم و درست چقدر ساده و لذتبخش است و یک ارتباط دو طرفه که بر مبنای توقع نباشد چگونه می تواند راضی تان کند.

اول تکلیف تان را با خودتان تعیین کنید و ببینید چه توانایی ها، چه سرگرمی ها و چه تکنیک هایی شما را از زندگی تان راضی می نمایند. بعد به دنبال برقرار کردن ارتباطی خالی از هر توقع با دیگران باشید.

انتظار نداشته باشید دیگران به شما لذت بدهند

دیگران به طور کاملا موقتی و کوتاه می توانند در شادی شما نقش داشته باشند. هیچکس نمی تواند وادارتان کند شاد باشید و بخندید اگر خودتان اینگونه نخواهید. لذت چیزی است که از درون ناشی می گردد و ریز و درشت در زندگی تان وجود دارد، فقط باید چشم باز کنید و بهتر ببینید.

اگر مدام منتظر باشید کسی پیدا گردد که به شما لذت و شادی بدهد، ناامید و خسته خواهید شد، چون هر انسانی خودش مسئول شادی خودش است. افرادی که منتظرند دیگران باعث شادی شان شوند معمولا سخت گیرند و به دنبال علت های بزرگ برای شاد شدن هستند و، چون خودشان در رسیدن به این هدف های بزرگ پیروز نیستند، انتظار دیگران را می کشند.

انتظار نداشته باشید دیگران به شما راهکار بدهند

همه ما مسائلی داریم. دیگران می توانند به ما یاری نمایند راحت تر به راهکار های بالقوه برسیم، اما این وظیفه دیگران نیست که مسائل ما را حل نمایند. اگر مسئله ای در درون زندگی شما وجود دارد پس مربوط به خودتان است و هیچکس دیگر جز خودتان نباید به دنبال راهکار باشد.

درست است که گاهی واقعا احتیاج داریم از دیگران یاری و نظر بخواهیم، اما با خودتان روراست باشید؛ چند بار برای تان پیش آمده که راهکاری را که یک نفر دیگر به شما پیشنهاد نموده، بی چون و چرا به کار ببرید؟ فقط افرادی که دوست دارند ضعیف و قربانی جلوه نمایند و مورد توجه و ترحم باشند، منتظرند دیگران نجات شان دهند.

کسی که نرمال و توانمند است می داند که راه نجاتش با خودش است و دیگران فقط در حد هدایت و مشاوره می توانند یاری شان نمایند.

انتظار نداشته باشید دیگران فکرتان را بخوانند

دور و برما هستند کسانی که گاهی با کمترین اشاره ما متوجه حال و احساس یا آنچه در سر داریم می شوند، اما بیشتر افرادی که با آن ها برخورد داریم واقعا نمی توانند ذهن ما را بخوانند و این طبیعی است.

شاید شما خودتان نسبت به دیگران حساس تر و باملاحظه تر باشید و از روی حالات و رفتار های آن ها چیز هایی دستگیرتان گردد، اما نباید همین توقع را از دیگران داشته باشید. ارتباط موثر، کلید درک و کم کردن فاصله هاست.

پس به جای اینکه انتظار داشته باشید دیگران بفهمند چه احساسی دارید، خودتان احساسات تان را به زبان بیاورید و حرف بزنید.

انتظار نداشته باشید دیگران با شما همان طوری رفتار نمایند که شما با آن ها رفتار می کنید

حتما این را شنیده اید که می گویند با دیگران همان گونه رفتار کنید که دوست دارید آن ها با شما رفتار نمایند. مطمئنا تصور می کنید همه باید طبق همین توصیه پیش بروند، اما واقعا این طور نیست و همه افراد لزوما به این توصیه عمل نمی نمایند.

خیلی وقت ها باید این حقیقت را بپذیرید که عده ای از افراد رفتار خوبی با ما ندارند و ارتباط مناسبی با ما برقرار نمی نمایند. در این مواقع، بهتر است خودتان را جای این افراد بگذارید و از زاویه دید آن ها به ماجرا نگاه کنید و با حس همدلی و درک، واکنش نشان بدهید.

این بهترین راه محافظت از خودتان در برابر احساس دلخوری و رنجش است که یاری تان می نماید اگر کسی با شما بد رفتاری کرد، کمتر آزرده شوید.

انتظار نداشته باشید آدم ها همانی باشند که چند سال پیش بودند

تردیدی وجود ندارد که آدم ها به مرور زمان تغییر می نمایند و خود شما نیز جزوشان هستید. این تغییرات بیشتر اوقات بستگی به شرایط زندگی و تجربیاتی که پشت سر می گذاریم دارند.

خیلی از افراد با چالش های زیادی در زندگی مواجهند و هیچکس تا زمانی که جای آن ها نباشد نمی تواند موقعیت شان را درک کند. پس به جای اینکه این آدم ها را قضاوت کنید، درک شان نموده و سخت نگیرید. اگر واقعا دوست شان دارید تحت هر شرایطی محبت خود را نثارشان کنید و آن ها را زیر سوال نبرید.

انتظار نداشته باشید دیگران به شما احترام بگذارند وقتی خود شما به خودتان احترام نمی گذارید

احترام از خودتان آغاز می گردد، پس اگر دوست دارید مورد احترام دیگران باشید اول باید خودتان برای خودتان احترام قائل باشید. در خصوص خودتان با احترام حرف بزنید و خودتان را سرزنش نکنید، به سلامتی و ظاهرتان اهمیت بدهید و برای وقت تان ارزش قائل باشید، هر وقت لازم شد نه بگویید و هر وقت یاریی از دست تان برمی آید دریغ نکنید.

این رفتار ها و خیلی از رفتار های دیگر، نشاندهنده احترام و ارزشی هستند که برای خودتان قائلید و از این طریق، استاندارد هایی تعیین می کنید که دیگران هم طبق همین اصول با شما رفتار خواهند کرد.

در هر پیشنهاد و حرکتی به دنبال جنبه منفی نباشید

اگر با بازخورد های منفی بزرگ شده باشید، همواره انتظار دارید دیگران قضاوت تان نمایند. اگر کسی پیشنهادی به شما بدهد، فکر می کنید حتما منظوری پشت پیشنهادش وجود دارد، به هر کاری که دیگران انجام می دهند مظنون هستید و اگر کسی لبخندی به شما بزند تصور می کنید چیزی را در شما مسخره می نماید. اگر مدام منتظر بازخورد های منفی باشید، مطمئنا آن را در هر چیزی و در هر جایی پیدا خواهید کرد.

شاید وقت آن باشد که توقع داشتن از دیگران را ترک کنید تا مسئول زندگی خودتان بشوید. با ترک این عادت تازه متوجه خواهید شد چه اشتباهاتی دارید که قادر به برطرف شان هستید و چه برداشت های اشتباهی از خودتان و زندگی تان و دیگران داشته اید که موانعی برای تان ایجاد نموده اند. اگر از دیگران توقع نداشته باشید، آن ها را همانطور که هستند خواهید دید و دوست شان خواهید داشت. زندگی تان را در دستان خودتان بگیرید و واقعا زندگی کنید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 503

به "توقعاتی که نباید از دیگران داشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقعاتی که نباید از دیگران داشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید