جزئیات مالیات بر خانه های خالی ، چه واحدهایی مشمول مالیات می شوند؟

به گزارش لیسو، معاون سازمان امور مالیاتی با تشریح جزئیات مالیات خانه های خالی گفت: در مالیات بر خانه های خالی، تفاوتی بین آپارتمان های کوچکتر یا بزرگتر از 150 متر و سنددار یا قولنامه ای وجود ندارد.

جزئیات مالیات بر خانه های خالی ، چه واحدهایی مشمول مالیات می شوند؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محمود علیزاده، معاون سازمان امور مالیاتی در تشریح جزئیات مالیات بر خانه های خالی گفت: مالیات بر خانه های خالی با مالیات بر اجاره کاملاً تفاوت دارد؛ مالیات بر اجاره سالهاست فعال است و در شهرهای عظیم مثل تهران و اصفهان بناهای مسکونی تا 150 متر مشمول مالیات اجاره نمی گردد و معاف از مالیات بر اجاره هستند. اما این معافیت برای مالیات بر خانه های خالی وجود ندارد یعنی هم خانه های عظیم تر از 150 متر و هم خانه های کوچک تر از 150 متر، در صورتی که به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

وی درباره معیارهای شناسایی خانه ها به عنوان خانه خالی گفت: اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده 54 مکرر قانون می گردد. بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست اما در سال دوم به میزان 50 درصد ارزش اجاری ملک مشمول مالیات می گردد.

علیزاده درباره ارزش اجاری ملک که مبنای مشخص مالیات خانه خالی است، گفت: اجاره ملک اگر ماهی 5 میلیون تومان باشد، این 5 میلیون در طی دوازده ماه سال به 60 میلیون تومان می رسد و مالیات بر اساس این مبلغ اعمال می گردد. سال اول معاف از مالیات است؛ در سال دوم 50 درصد ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات اخذ می گردد، در سال سوم 100 درصد آن به عنوان مالیات اخذ می گردد و در سال چهارم و بعد از آن یک و نیم برابر رقم ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات دریافت می گردد.

وی تاکید نمود: طبق قانون افرادی که از سال 95 خانه شان خالی بوده است، مشمول مالیات با نرخ 1.5 برابر ارزش اجاری هستند.

وی با اشاره به معیار ارزش اجاره ملک، گفت: ارزش اجاره ملک آن چیزی است که بر اساس مکان ملک در بازار مسکن در حال حاضر وجود دارد بدیهی است که نرخ آن ملک در شهرهای کوچک و عظیم و حتی محله ها متفاوت است.

وی در پاسخ به این سوال که مالیات بر خانه های خالی تنها شامل خانه های با سند رسمی می گردد یا خانه های قولنامه ای نیز مشمول این مالیات می شوند، گفت: هر خانه ای که بر اساس سامانه املاک و مستغلات، خالی تشخیص داده گردد، مشمول مالیات است و فرقی بین سنددار بودن یا نبودن آن وجود ندارد.

  • سامانه تشخیص خانه های خالی رسما تحویل سازمان مالیاتی شد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 994

به "جزئیات مالیات بر خانه های خالی ، چه واحدهایی مشمول مالیات می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مالیات بر خانه های خالی ، چه واحدهایی مشمول مالیات می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید