دیپلمات روس: ایران با کاهش تعهدات رژیم عدم گسترش را نقض نکرده است

به گزارش لیسو، مسئول بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه گفت: مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، پیمان منع گسترش هسته ای و توافقات با آژانس بین المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی را نقض نکرده است.

دیپلمات روس: ایران با کاهش تعهدات رژیم عدم گسترش را نقض نکرده است

به گزارش گروه بین الملل لیسو به نقل از خبرگزاری نووستی، الیگ روژکوف معاون مدیر بخش عدم گسترش وکنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه بیان کرد که مرحله اخیر کاهش تعهدات ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در چارچوب آن غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته ای فردو از سر گرفته شده ، رژیم عدم گسترش را نقض ننموده است.

این دیپلمات روس در جمع لیسو گفت: آنچه ایران در حال اجرا آن است، ادامه کاهش تعهدات داوطلبانه این کشور در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است. باید به یاد داشت، اینها تعهداتی است که ایران در چارچوب توافق هسته ای د ر حال انجام آن بوده و از لحاظ حجم و گسترش، بسیار فراتر از تعهداتی است که این کشور در چارچوب پیمان منع گسترش هسته ای و توافقات با آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین پروتکل الحاقی برای تضمین دراین باره است که ایران داوطلبانه با آنها موافقت نموده بود.

روژکوف اضافه کرد از لحاظ مسئله عدم گسترش، تصمیمات اخیر ایران در چارچوب آخرین اقدامات به اصطلاح مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی، این تعهدات توافقات ان.پی.تی یا همان توافقنامه پادلمان ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. گذشته از آن تمامی اقدامات اتخاذ شده از سوی ایران در هر صورت تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته و بازرسان این سازمان در تاسیساتی که کار سانتریفیوژها در آنجا از سر گرفته شده، حضور دارند و به همین دلیل در حال حاضر نیز می توان گفت که اقدامات ایران تحت کنترل آژانس بوده و قابل آنالیز هستند.

پیش از این، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز تاکید نموده بود که تمام اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات این کشور با ابلاغ آنها به آژانس بین المللی انرژی اتمی و با حضور بازرسان این سازمان اجرا شده و هیچ یک از مفاد پیمان مربوط به عدم گسترش هسته ای و مفاد به اصطلاح پروتکل الحاقی در توافقنامه هسته ای را نقض ننموده است.

به عقیده لاوروف، وضعیت نگران کننده کنونی پیرامون توافق هسته ای با ایران از آن جهت شکل گرفته که آمریکا نه تنها از اجرای تعهدات خویش خودداری نموده، بلکه دیگر شرکت کنندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نیز به عدم اجرای تعهداتشان مجبور نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 561

به "دیپلمات روس: ایران با کاهش تعهدات رژیم عدم گسترش را نقض نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: ایران با کاهش تعهدات رژیم عدم گسترش را نقض نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید