سقوط 4.3 میلیارد دلاری در بازار سهام آمریکا ، بویینگ با نقص فنی 737 ورشکست می گردد

به گزارش لیسو، یک روز پس از سقوط هواپیمای 737 اوکراین در تهران، ارزش سهام شرکت هواپیماسازی بویینگ در وال استریت آمریکا بیش از چهار میلیارد دلار سقوط کرد تا دلیل برجسته سازی نقش موشک در سقوط از سوی رسانه های غربی آشکارتر گردد.

سقوط 4.3 میلیارد دلاری در بازار سهام آمریکا ، بویینگ با نقص فنی 737 ورشکست می گردد

جهت دریافت مشاوره خدمات بروشور دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیزنس اینسایدر، پرواز تهران-کی یف ساعت 6:12 صبح روز چهارشنبه از فرودگاه امام خمینی(ره) بلند شد و درست دو دقیقه بعد ارتباط خود را با برج مراقبت از دست داد. اطلاعات و تصاویر نشان می دهد بخشی از موتور سمت راست و بدنه هواپیمای اوکراینی در آتش سوخته و کوشش های خلبان برای بازگشتن به فرودگاه هم بدون نتیجه مانده است. در نهایت بویینگ 737 جایی نزدیک پرند زمین خورد و 167 مسافر و 9 خدمه آن کشته شدند.

اندکی پس از این اتفاق و با باز شدن بازار سهام در آمریکا، ارزش سهام بویینگ در وال استریت حدود 2.3 درصد سقوط کرد و این شرکت 4.3 میلیارد دلار از سقوط بویینگ اوکراینی ضرر کرد. بویینگ که پیش تر به دلیل سقوط کردن دو فروند هواپیمای مکس ایت به شدت تحت فشار بود و تازه داشت دوباره جان می گرفت، با سقوط روز چهارشنبه بار دیگر ارزش خود را از دست داد و به نظر می رسد کوشش ها برای بازگرداندن مکس ایت به خطوط پروازی هم به تاخیر بیفتد.

همزمان با افت ناگهانی ارزش بویینگ، برجسته شدن خبر احتمال سقوط هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک های پدافندی ایران تا حدودی فضا را به نفع شرکت بزرگ هواپیماسازی کرد. چند رسانه آمریکایی به نقل از دو منبع ناشناس در پنتاگون ایران را مسئول سقوط هواپیما دانستند و کمی بعد هم نخست وزیر کانادا، رئیس جمهوری اوکراین و چند مقام اروپایی همان ادعای فعلا بدون سند را تکرار کردند تا بار سنگین بی اعتمادی از دوش بویینگ تا حدودی برداشته گردد.

سهام بویینگ که برای ماه های آینده 419 دلار خرید و فروش می شد، تا مرز 371 دلار پایین آمد و این یعنی حدود 12 درصد کاهش برای معامله های 12 ماه آینده. دو سقوط بویینگ 737 مکس ایت بزرگ ترین ضربه را به اعتبار و ارزش این شرکت زد و حالا اگر نقص فنی عامل اصلی سقوط بویینگ 737-800 باشد، بعید است دیگر بویینگ بتواند سرپا بماند. کاهش چند میلیارد دلاری ارزش سهام می تواند با کاهش درآمد در بازار داخلی آمریکا بویینگ را به مرز ورشکستگی برساند.

با سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، خرید سهام بویینگ در بازار وال استریت به شاخص 11 رسید، شاخص نه خرید نه فروش تا 15 بالا رفت و کارشناسان برای شاخص فروش هم عدد سه را اعلام کردند. خرید و فروش سهام بویینگ در روز گذشته روی رقم 367 دلار توافق شده بود.

وقتی رسانه های آمریکایی در آخرین ساعت های روز پنجشنبه به وقت تهران موضوع دخالت موشک را در سقوط هواپیما مطرح کردند، ارزش سهام بویینگ کمی کمتر از دو درصد بالا رفت و این یعنی رسانه ها با برجسته کردن یک احتمال، می توانند میلیاردها دلار به یکی از بزرگ ترین شرکت های آمریکا یاری نمایند.

پس از سقوط دو فروند بویینگ 737 مکس ایت، احتمال می رفت مدل NG هم همان مشکل مکس را داشته باشد اما اداره هوانوردی فدرال آمریکا فعلا پرواز این مدل را ممنوع نکرده است. فقط 6700 جت NG در گوشه و کنار جهان پرواز می نمایند و زمین گیر شدن این تعداد می تواند بویینگ را ورشکست و خطوط هوایی جهان را به مرز سقوط برساند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 705

به "سقوط 4.3 میلیارد دلاری در بازار سهام آمریکا ، بویینگ با نقص فنی 737 ورشکست می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط 4.3 میلیارد دلاری در بازار سهام آمریکا ، بویینگ با نقص فنی 737 ورشکست می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید