صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان واقعیت دارد؟ ، ماهان همچنان متهم ردیف اول شیوع کرونا در ایران است؟

به گزارش لیسو، یکی از شایعاتِ که در روزهای اخیر به شدت در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، شایعه صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان است.

صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان واقعیت دارد؟ ، ماهان همچنان متهم ردیف اول شیوع کرونا در ایران است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، پس از شیوع ویروس کرونا در سطح کشور که سلامت جسمی مردم را به خطر انداخت عده ای نیز در فضای مجازی با انتشار شایعات گوناگون پیرامون این بیماری سلامت روان مردم را به خطر انداختند. یکی از این شایعات که در روزهای اخیر به شدت در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، شایعه صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان است.

این شایعه اولین بار در کانال تلگرامی علی جوانمردی خبرنگار صدای آمریکا منتشر شد. جوانمردی در کانال خود نوشت: سال گذشته در جنگل های شمال و کوھستان های کرمانشاە خفاش شکار می کردند تحت عنوان با ارزش بودن لانە آن زیرا افرادی از تهران ھر خفاش و بە گفتە خود لانە را 500 هزار تومان می خریدند و گفته بودند برای خارج از ایران و تولید دارو خفاش ھا را لازم دارند. زیرا بە گفتە آن ھا بزاق دھان خفاش با ارزش است. این خفاش ھا بە چین صادر می شد و هواپیمایی ماھان بعنوان عامل صادرات مرموز این خفاش ھا، ھیچگاە توضیح نداد.

اما اصل ماجرا چیست؟ ماجرای شکار خفاش ها و فروش لانه آن ها مربوط به سال 97 می شود، مساله ای که علی تیموری مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست هم را بیشتر شایعه می داند و معتقد است افراد برای سودجویی بیشتر دست به این کار می زنند.

تیموری در خصوص مسائل مطرح شده در خصوص خاصیت درمانی که برای لانه خفاش مطرح شده است به خبرنگاران می گوید: اگر مایعه ای در لانه خفاش است که برای درمان برخی بیماری ها از آن استفاده می شود، باید وزارت بهداشت در این خصوص ورود کند مانند پاد زهرهای مار و یا عقرب که وزارت بهداشت بر آن نظارت دارد و سازمان محیط زیست نیز برای برداشت مار و استفاده از زهر آن مجوز صادر می کند.

از سوی دیگر عده ای اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها مبنی بر وجود ماده ای شفابخش در بزاق دهان خفاش را دالّ بر صحت شایعات مطرح شده می گیرند. خبرگزاری ایسنا در این باره می نویسد: نتایج یک آزمایش جدید نشان داد بزاق خفاش های خون آشام که فقط از خون تغذیه می کنند، می تواند جان قربانیان سکته مغزی را نجات دهد.

این درحالی است که بر اساس اعلام دانشنامه پستانداران ایران خفاش های ایران از گونه میوه خوار و حشره خوار هستند و هیچ خفاش خون آشامی در ایران وجود ندارد.

اما سوال اساسی درباره ویروس کرونا منبع این ویروس است، آیا به راستی سوپ خفاش منبع این ویروس بود؟ بر خلاف آنچه در شبکه های اجتماعی منتشر می شود دانشمندان چینی مورچه خوار را عامل احتمالی و اصلی انتقال کرونا یا کوید 19 به انسان ها می دانند.

پژوهشگران چینی احتمال می دهند که ویروس جدید کرونا از طریق گونه ای مورچه خوار به انسان منتقل شده باشد. این حیوان در چین مصرف خوراکی و دارویی دارد و در بازار غیرقانونی حیوانات وحشی شهر ووهان عرضه می شده است.

دانشمندان چینی می گویند مشخصات ژنیتکی ویروس جدید کرونا با ویروس هایی که در بدن پانگولین ها یافت شده 99 درصد هم پوشانی دارد.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین به نقل از پژوهشگران چینی می گوید با توجه به تازه ترین یافته ها مورچه خوار پولکدار محتمل ترین میزبان ویروس جدید کرونا در راستا انتقال آن به انسان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 844

به "صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان واقعیت دارد؟ ، ماهان همچنان متهم ردیف اول شیوع کرونا در ایران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان واقعیت دارد؟ ، ماهان همچنان متهم ردیف اول شیوع کرونا در ایران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید