چند سرنخ احتمالی برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا

به گزارش لیسو، تشخیص بیماری کووید-19 از آنفلوآنزا بدون انجام تست، غیرممکن است زیرا این دو بیماری علائم مشابهی دارند که بیمار را به انجام آزمایش ملزم می سازد.

چند سرنخ احتمالی برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا

به گزارش خبرنگاران، علائمی چون بدن درد، گلو درد، تب، سرفه، تنگی نفس، احساس خستگی و سردرد از جمله نشانه های مشترک میان این دو بیماری به حساب می آیند. هرچند که در بعضی از علائم با یکدیگر تفاوت های اندکی دارند.

یکی از تفاوت های میان دو بیماری کووید-19 و آنفلوآنزا این است که افراد مبتلا به آنفلوآنزا معمولا در هفته نخست بیماری بیشتر احساس کسالت دارند. در مبتلایان به کووید-19 افراد ممکن است در هفته دوم یا سوم بیماری بیشتر احساس کسالت داشته باشند و برای مدت زمان طولانی تری هم بیماری را تجربه می نمایند.

تفاوت دیگر این است که بیماری کووید-19 بیش از آنفلوآنزا موجب از بین رفتن حس بویایی و چشایی می گردد. هرچند همه افراد این علائم را تجربه نمی نمایند و به همین دلیل این نشانه، روشی قابل اعتماد برای تشخیص این دو بیماری نیست.

این تفاوت های بسیار ناچیز و گاهی غیرقابل تفکیک باعث می گردد که همزمان با شروع فصل شیوع آنفلوآنزا در نیمکره شمالی، انجام تست های تشخیصی اهمیت بیشتری پیدا کند. پزشک با در دست داشتن نتیجه آزمایش بهتر می تواند درمان صحیح بیماری را تشخیص دهد.

همچنین به گفته پزشکان آمریکایی احتمال اینکه فرد به طور همزمان به هر دو ویروس آلوده گردد وجود دارد.

هر دو ویروس آنفلوآنزا و کروناویروس به وسیله ترشحات بینی و دهان منتقل می گردد. هر دو این ویروس ها می توانند پیش از آگاهی پیدا کردن فرد از بیماری خود به دیگران سرایت پیدا کند. دوره نهفتگی بیماری آنفلوآنزا کوتاهتر است به این مفهوم که فرد در مدت یک تا چهار روز احساس بیماری می نماید هر چند در افراد آلوده کروناویروس دو تا 14 روز طول می کشد تا علائم عفونت در بدن بیمار ظاهر گردد.

به طور میانگین بیماری کووید-19 مسری تر از آنفلوآنزاست. هرچند بسیاری از افراد آلوده به ویروس کرونا، آن را به کسی منتقل نمی نمایند اما تعداد کمی از مبتلایان به کووید 19 و دارای علائم، برای آلوده کردن عده زیادی در محیط زندگی خود کافی هستند و این ویژگیِ انتقال سریع، در ویروس کرونا به مراتب بیشتر از ویروس آنفلوآنزاست.

به گزارش ژاپن تودی، در حالی که امروزه برای بعضی از نسخه های ویروس آنفلوآنزا واکسن وجود دارد اما هنوز برای بیماری کووید-19 واکسنی کشف نشده است هرچند محققان در حال اجرا تحقیقات نهایی روی چندین واکسن هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1188

به "چند سرنخ احتمالی برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند سرنخ احتمالی برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید