کاهش آمار خطرناک کرونا در ایران

به گزارش لیسو، خبرنگاران: فرایند متغیرهای نگران کننده در ایران فرایندی نزولی پیدا نموده و شمار جانباختگان هفتگی کرونا در ایران اکنون بیشترین افت را به ثبت رسانده است. با این حال شرایط بیماران تحت درمان کرونایی درکشور اکنون در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است.

کاهش آمار خطرناک کرونا در ایران

به گزارش در هفته ابتدایی خرداد ماه امسال، موج چهارم کرونایی کشور که در هفته های پیش از آن اوج گرفته و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده بود در راستا کاهش نسبی قرارگرفت و در بیشتر متغیرهای بحران کرونای ایران شاهد فرایندی مثبت بودیم.

کاهش ابتلای هفتگی کرونا در ایران

در هفته نخست خرداد ماه 70 هزار و 300 نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند که تقریبا 16 درصدنسبت به هفته قبل کاهش پیدا نموده است. رشد هفتگی ابتلا درهفته های اخیر نشان می دهدکه از ابتدای اردیبهشت تا به امروز همیشه میزان ابتلا در هر هفته فرایندی نزولی داشته است.

هفته آخر اردیبهشت ماه بیشترین افت هفتگی را در این مدت داشت، این رقم درحدود 20 درصد محاسبه شده بود. اکنون اما با وجود افت هفتگی ابتلا دو نکته مهم به چشم می خورد.

نکته نخست آن که افت هفتگی آمارهای کرونایی کشور در حال کاهش بوده و گویی سرعت افت در حال کمتر شدن است.

نکته دوم:هنوز آمار ابتلا در این هفته از بسیاری از داده های ثبت شده کرونا در هفته های زمستان و تابستان سال گذشته رقم بالاتر است .

متغیر نگران کننده دیگری که در این مدت در راستا کاهشی قرار گرفته است میزان مرگ و میر بیماران بر اثر ابتلا به کرونا بوده است.

کاهش آمار مرگ و میر کرونا در ایران

شمار جاننباختگان کرونایی درهفته نخست خرداد ماه برابر با هزار و 374 نفر به ثبت رسیده است. رشد هفتگی این متغیر در ایران نشان می دهد اکنون میزان مرگ و میر کرونا نسبت به هفته قبل تقریبا 22 درصد کاهش پیدا نموده که بیشترین افت هفتگی در سال 1400 بوده است.

این فرایند همچنان فرایندی نزولی داشته و در حال کاهش است اما با این وجود درمقایسه با تمام هفته های سپری شده از شرایط کرونایی کشور رتبه بیستم را ثبت نموده است.

فرایند کاهشی شرایط تحت درمان

شمار بیماران تحت درمان در هفته نخست خرداد ماه برابر با 395 هزار و 870 نفر ثبت شده است. به عبارت دیگر نزدیگ به 400 هزار نفر دیگر اکنون در کشور مبتلا به کرونا هستند که نه فوت شده و نه بهبود پیدا نموده اند.

این رقم نسبت به هفته قبل 8.5 درصد افت یافته و در راستا کاهشی قرار گرفته است.

مقایسه آمارهای این متغیر با تمام هفته های سپری شده در ایران نشان میدهد که شرایط بیماران تحت در مان در این مقطع از تمام هفته های سال 99 و 98 بالاتر بوده است. به معنای آنکه هرچند فرایند بیماران در حال کاهش قرار گرفته اما هنوز از کل تعداد بیماران در هفته های قبل بیشتر است.

شرایط بیماران تحت درمان در کشور نشان می دهد مبتلایانی که اکنون در بستری بیماری هستند در نقطه خطرناکی قرار گرفته است و در صورتی که از لحاظ درمانی به این بخش توجهی نشود ممکن است آمار جانباختگان فرایندی افزایشی پیدا کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1653

به "کاهش آمار خطرناک کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش آمار خطرناک کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید