کَربویی؛ مهم ترین علامتِ ابتلا به کرونا

به گزارش لیسو، تصور بر این است که وقتی ویروس کرونا به سلول های بینی، گلو و زبان حمله می کند بویایی مختل می شود. تفاوت آن با از دست رفتن بویایی در سرماخوردگی شدید این است که در سرماخوردگی به دلیل بسته شدن راه بینی چنین می شود.

کَربویی؛ مهم ترین علامتِ ابتلا به کرونا

پژوهشگران دانشگاه یوسی ال لندن می گویند از دست رفتن حس بویایی و چشایی ممکن است نشانه قابل اعتمادتری از ابتلا به کرونا باشد تا سرفه. این محققان از مطالعه 590 نفر که در سال جاری میلادی حس بویایی و چشایی شان را از دست داده بودند متوجه شدند هشتاد درصد آن ها پادتن کرونا در خونشان دارند.

چهل درصد از کسانی که پادتن کرونا داشتند علامت دیگری نداشتند. البته این پژوهش روی افرادی صورت گرفت که بیماری خفیفی داشتند و زمانی انجام شد که از دست رفتن بویایی و چشایی هنوز در زمره علائم کرونا قرار نداشت.

شواهد از دست رفتن بویایی و چشایی در اثر ابتلا به کرونا تقریبا از ابتدای سال جاری شمسی به تدریج ظاهر شدند و اواخر اردیبهشت به علائم رسمی کرونا اضافه شدند. توصیه فعلی این است که کسانی که بویایی و چشایی شان تغییر می کند یا از بین می رود خود را قرنطینه کنند و آزمایش کرونا بدهند.

پروفسور ریچل بترهام نویسنده اصلی این تحقیق می گوید هنوز برای بسیاری، علائم اصلی کرونا سرفه و تب هستند. این مطالعه روی کسانی صورت گرفت که در چهار هفته قبل بویایی و چشایی شان را از دست داده بودند و به پزشک مراجعه کرده بودند. در هشتاد درصد این افراد پادتن کرونا یافت شد که نشانه ابتلا به کروناست.

تحقیق محدود به کسانی بود که علائم خفیفی مثل تغییر یا از دست رفتن بویایی و چشایی داشتند بنابراین ممکن است کننده تمام مبتلایان به کرونا نباشد.

پروفسور بترهم می گوید با این حال این پژوهش نشان می دهد که باید تغییر یا از دست رفتن بویایی و چشایی را جدی گرفت به خصوص وقتی کسی نمی تواند بو های زندگی روزمره مثل عطر، وایتکس، قهوه یا خمیردندان را تشخیص دهد که در این صورت باید خود را قرنطینه کند.

با اینکه ت دلالت بمام مبتلایان به کرونا دچار از دست رفتن بویایی و چشایی نمی شوند، اما به نظر می رسد این تحقیق می گوید این علامت به احتمال زیادر ابتلا به کرونا می کند. به گفته پروفسور بترهم باید به از دست رفتن بویایی بدون آبریزش یا گرفتگی بینی اهمیت داد.

تصور بر این است که وقتی ویروس کرونا به سلول های بینی، گلو و زبان حمله می کند بویایی مختل می شود. تفاوت آن با از دست رفتن بویایی در سرماخوردگی شدید این است که در سرماخوردگی به دلیل بسته شدن راه بینی چنین می شود.

پژوهشگران دانشگاه کینگز کالج لندن پیشتر تخمین زده بودند شصت درصد مبتلایان به کرونا بویایی خود را از دست می دهند. از دست رفتن بویایی در کرونا علامت خفیفی به شمار می رود و احتمال اینکه کار فرد مبتلا به بیمارستان بکشد کم است، اما این افراد ممکن است بوی نشت گاز یا بوی دود یا بو و مزه غذای فاسد را احساس نکنند.

از دست رفتن طولانی مدت بویایی تاثیری مهم در زندگی فرد می گذارد. هزاران نفر گزارش کرده اند که بوی سوختگی را متوجه نمی شوند یا دائم بوی تعفن زباله یا مزه فلز در دهانشان احساس می کنند. برخی دیگر هم گزارش کرده اند که تا ماه ها بعد از ابتلا به کرونا مزه غذا را احساس نمی کرده اند.

پروفسور بترهم می گوید کسانی که جز از دست رفتن بویایی علامت دیگری ندارند، چون اغلب حالشان خوب است ممکن است به فعالیت های روزمره خود ادامه بدهند و باعث ابتلای دیگران شوند.

به گفته او گرچه از دست رفتن بویایی و چشایی اغلب توام هستند، اما کسانی که از کرونا بهبود یافته اند از دست رفتن بویایی را بیشتر از چشایی گزارش کرده اند.

منبع: فرادید
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1195

به "کَربویی؛ مهم ترین علامتِ ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کَربویی؛ مهم ترین علامتِ ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید