آن چه در آزادسازی سواحل مورد غفلت است

به گزارش لیسو، ایسنا/ این خبر پیرامون آن چه در آزادسازی سواحل مورد غفلت است، برای شما مخاطبان گرامی نگارش شد.

آن چه در آزادسازی سواحل مورد غفلت است

محمدحسین ایمانی خوشخو با تاکید بر الزام سریع تر مدیریت سواحل آزاد شده هشدار داد: اگر سواحل پس از آزادسازی مدیریت نشوند، بعد از یک سال با تبعات زیست محیطی و اجتماعی روبرو خواهند شد و شاید ناچار شوید آنها را دوباره محصور کنید!

این محقق و استاد دانشگاه آزادسازی سواحل در شمال و جنوب کشور برای دسترسی آسان مردم و استفاده از جاذبه دریا را که پس از سالها انجام می شود و باعث خرسندی مردم شده، اقدام خوب دولت دانست و اضافه نمود: از زاویه گردشگری اگر به ماجرا نگاه کنیم، این اقدام تا این مرحله که اجرا شده باعث شد کیلومترها به ظرفیت سایت های گردشگری ایران اضافه شود، چون در گردشگری ساحل را یکی از جاذبه های گردشگری می دانیم و با آزادسازی سواحل در جنوب و شمال، سایت های گردشگری کشور افزایش پیدا کرده است.

او با تاکید بر اینکه پساآزادسازی نکته مهمتری است که نباید از آن غافل شد، اظهار کرد: همزمان با آزادسازی سواحل باید ببینیم چه برنامه ای برای این منطقه ها وسیع داریم، چون اگر آنها را فقط آزاد و بعد رها کنیم، ممکن است تبعات زیست محیطی و اجتماعی داشته باشد، مثل این می ماند که یک جنگل محصور را پس از سالها در دسترس قرار دهید، تصور کنید چه تبعات و مخاطراتی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه گفت: در هیچ کجای دنیا سواحل را به حال خود رها نمی کنند، چون سواحل بالقوه جاذبه گردشگری هستند که باید به محصول تبدیل شوند و به مدیریت نیاز دارند.

ایمانی خوشخو تاکید کرد: مهم است بعد از مرحله آزادسازی سواحل، مدیریت آن با کجا باشد. اگر قرار است شهرداری مدیریت کند یا به بخش خصوصی واگذار شود، وظایف مشخص و تقسیم شود. مدیریتی که از آن سخن می گوییم فقط نصب یک تابلو برای منطقه ای وسیع را شامل نمی شود، منظور حفاظت و نگهداری از ساحل و تاسیسات گردشگری آن و برنامه ریزی برای بهره برداری و استفاده اصولی از آن و ارائه محصولات مکمل است.

این پژوهشگر و محقق گردشگری ادامه داد: تا اینجا که قدم مهمی برداشته شده است، اما درخواست می کنیم پس از این، سواحل به حال خود رها نشوند. اگر قرار است مدیریت آن با شهرداری باشد که البته در برخی اخبار این طور آمده است، باید از لحاظ بودجه و نیروی انسانی به این خاطر تقویت شود.

ایمانی خوشخو گفت: قطعا 90 درصد بهره برداری از آزادسازی سواحل در گردشگری خواهد بود، بنابراین اگر تا همین مرحله قانع باشیم و دیگر ادامه ندهیم، به یقین سال آینده می بینیم که سواحل به بدترین وضع درآمده و شاید دوباره آنها را محصور کنیم. بنابراین، از مسئولان کشور درخواست می کنم تقسیم وظیفه ای برای مدیریت سواحل آزاد شده داشته باشد تا از لحاظ گردشگری نیز مدیریت و بهره برداری مناسب داشته باشیم و از تبعات زیست محیطی و اجتماعی بعدی پیشگیری کنیم.

آزادسازی سواحل پس از سفر رئیس جمهور به استان گیلان در بهمن امسال و دستوری با ضرب الاجل 20 روزه که برای عقب نشینی تمام دستگاه های دولتی، نظامی و خصوصی از حریم 60 متر دریا صادر کرد، آغاز شده است. آزادسازی طبق اظهارات وزیر کشور از سوی شهرداری ها و به انگیزه دسترسی عموم مردم درحال انجام است، با این وجود مرور اظهارات مقامات نشان می دهد هنوز برای مدیریت سواحل آزاد شده، خدمات دهی در سواحل، چگونگی محافظت و نگهداری از آن ایده و برنامه ای ارائه نشده است.

منبع: همگردی
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1970

به "آن چه در آزادسازی سواحل مورد غفلت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آن چه در آزادسازی سواحل مورد غفلت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید