خبرنگاران شروع طرح جمع آوری مجدد معتادان متجاهر

به گزارش لیسو، تهران- خبرنگاران- معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از شروع مجدد طرح جمع آوری معتادان متجاهر و نگهداری آنها در سه مرکز قرنطینه، مرکز کووید19ماده16و مراکز معمولی ماده 16 اطلاع داد.

خبرنگاران شروع طرح جمع آوری مجدد معتادان متجاهر

به گزارش سازمان بهزیستی کشور، مجید رضا زاده اضافه نمود: مقرر شده است نیروی انتظامی با آمادگی کامل و در فواصل زمانی معین که افراد بتوانند مدت مورد احتیاج را در قرنطینه بگذرانند، دستگیری را انجام دهند.

وی ادامه داد: براساس سنت هر ساله قبل از سرانجام سال معتادان متجاهر جمع آوری و در مراکز ماده 16 نگهداری و درمان می شدند که این نگهداری بین 3تا 6 ماه قابل تمدید بود. در سال 98 نیز این موضوع در دستور کار نهاده شد که پس از شیوع ویروس کرونا، کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با مسئولیت وزارت بهداشت تشکیل شد و این طرح را ممنوع و لغو کرد.

وی با اشاره به انتشار فیلم ها و تصاویری از اجتماع بعضی افراد در رسانه ها، گفت:با توجه به اینکه در نیمه اول فروردین ماه سال جاری تصاویری از اجتماع افرادی که معتادان متجاهر نیز ممکن است در بین آنان باشند، در رسانه ها منتشر شد و این تلقی به وجود آمد که ویروس کرونا به وسیله این افراد به خانواده های خودشان و دیگر افراد تسری یابد، کمیته انتظامی و اجتماعی ستاد ملی کمیته کرونا، تصمیم گرفت، عملیات جمع آوری معتادان متجاهر از سر گرفته گردد.

معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: در ادامه این طرح، دستورالعمل جامع در مورد چگونگی جمع آوری و قرنطینه تهیه و ابلاغ شد و در کمیته ماده 16 نیز در این باره، تقسیم کار شد. به این ترتیب مقرر شد نیروی انتظامی با آمادگی کامل و در فواصل زمانی معین که افراد بتوانند مدت مورد احتیاج را در قرنطینه بگذرانند، دستگیری را انجام دهد.

رضازاده ادامه داد: همچنین آماده سازی سه نوع فضای نگهداری نیز در دستور کار نهاده شد. ابتدا فضای قرنطینه که افراد پس از جمع آوری و غربال در صورتی که معتادمتجاهر باشند به مرکز قرنطینه فشافویه منتقل می شوند و از همه افراد تست پی سی آر PCR کرونا گرفته می گردد که در صورت مثبت شدن این تست افراد به سرعت به مرکز دیگری به نام مرکزکووید 19ماده 16 ارجاع می شوند. مرکزکووید 19ماده 16 قرار است از سوی نیروی سپاه استان تهران راه اندازی و اداره گردد.

وی اضافه نمود: این افراد در صورت منفی بودن تست، تا 14 روز در مرکز قرنطینه نگهداری می شوند و روزانه غربالگری علامتی روی آنان صورت می گیرد. پس از گذشت 14روز افرادی که تست آنها منفی شده و علامت بالینی هم ندارند، به مراکز معمولی ماده16ارجاع می شوند که در این مراکز نیز تست صورت می گیرد و افراد در صورت داشتن علائم بالینی به مراکز کووید 19ماده 16منتقل می شوند و اگر علائم خیلی شدید باشد مانند مردم عادی به بیمارستان منتقل می شوند.

معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر لزوم آمادگی و فراهم شدن زیر ساخت های مورد احتیاج برای اجرای این طرح اضافه نمود: در ابتدای تمام مصوبات اعم از مصوبه های کمیته ماده16، آیین نامه مصوبه کمیته درمان و مصوبه کمیته مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر، تاکید شده است که حتما قبل از اجرای این برنامه، ضروری است همه امکانات و زیر ساخت ها فراهم گردد و توصیه شده است که پیش از آمادگی کامل، دستگیری انجام نگردد.

به گفته رضا زاده، زمان شروع اجرای این طرح، هفته جاری خواهد بود و پس از گذشت دو هفته و آنالیز اشکالات طرح، در بعضی استان های کشور که موضوع معتادان متجاهر مساله آنها باشد و آمادگی لازم را نیز داشته باشند، اجرایی می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 951

به "خبرنگاران شروع طرح جمع آوری مجدد معتادان متجاهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شروع طرح جمع آوری مجدد معتادان متجاهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید