خوی همچنان می لرزد؛ ثبت 35 پس لرزه در منطقه

به گزارش لیسو، از شروع فوج لرزه های خوی استان آذربایجان غربی تا به امروز تعداد 35 پس لرزه در محدوده رومرکز زلزله اتفاق افتاده است که بزرگی بزرگترین آن 4.2 بوده و محققان حوزه لرزه شناسی احتمال می دهند جنبایی بخش هایی از گسل گیلاتو-سیه چشمه-خوی موجب این زمینلرزه ها شده است.

خوی همچنان می لرزد؛ ثبت 35 پس لرزه در منطقه

به گزارش ایسنا، در خوی استان آذربایجان غربی بار دیگر در شب گذشته، شنبه 8 بهمن زلزله ای به بزرگای 5.9 رخ داد.

علی بیت اللهی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: تعداد کل واحد های مسکونی شهری خسارت دیده احتمالی 4975 و تعداد شهر های آسیب دیده احتمالی 3 شهر برآورد شده است.

وی تاکید نمود: براساس آمار سال 1395، نسبت جمعیت به واحد مسکونی برای مراکز شهری در کل ایران بطور میانه 3.4 برآورد شده است که با توجه به تعداد واحد های آسیب دیده می توان جمعیت شهری نیازمند و اولویت دار اسکان پس از زلزله را تخمین زد.

بیت اللهی در مورد تعداد واحد های آسیب دیده در این رخداد لرزه ای، شرح داد: تعداد کل واحد های مسکونی روستایی خسارت دیده احتمالی 906 واحد برآورد شده و تعداد آبادی های خسارت دیده احتمالی در زلزله 5.9 خوی استان آذربایجان غربی 123 آبادی است.

این محقق حوزه زلزله شناسی، یادآور شد: تعداد 11 شهر تا شعاع حدود 55 کیلومتری اطراف رومرکز زلزله قرار گرفته اند که از آن جمله می توان به شهر های خوی، فیرورق و دیزج اشاره نمود، علاوه بر آن تعداد 409 آبادی تا شعاع نیم درجه (حدود 55 کیلومتری) اطراف رومرکز زلزله قرار گرفته اند.

بیت اللهی در مورد گسل مسبب زلزله 5.9 خوی استان آذربایجان غربی، شرح داد: رومرکز زلزله 5.9 خوی استان آذربایجان غربی بر روی نقشه گسله های ایران برهم نهی شد و بر این اساس گسل احتمالی مسبب زلزله حدس زده شد. بر این اساس احتمال می رود سگمنت هایی (بخش هایی) از گسل گیلاتو-سیه چشمه-خوی در مجاورت رومرکز زلزله امتداد دارد و احتمالا جنبایی آن قطعه گسلی موجب رخداد زلزله 5.9 خوی استان آذربایجان غربی شده است.

وی تاکید نمود: از زمان وقوع زلزله تا کنون، تعداد 35 پس لرزه در محدوده رومرکز زلزله اتفاق افتاده است که بزرگی بزرگترین آن 4.2 بوده است.

بیت اللهی خاطر نشان کرد: براساس داده های نوین لرزه خیزی ایران از اوایل سال 1385 و در شعاع یک درجه از رومرکز زلزله، زمین لرزه های 17 سال اخیر جمع آوری شده است که معرف لرزه خیزی گستره رومرکز زلزله هستند، به گونه ای که بر اساس داده های جمع آوری شده در این مدت تعداد 1630 زلزله با بزرگی 2.5 و بالاتر در گستره اطراف رومرکز از سال 2006 میلادی تا زمان وقوع زلزله 5.9 خوی استان آذربایجان غربی (مدت 17 ساله) ثبت شده است.

وی اضافه نمود: از این تعداد 8 زمینلرزه با بزرگی 5 و بالاتر و 61 زلزله با بزرگی 4 تا 5 و مابقی زمینلرزه ها کوچکتر از بزرگی 4 در اطراف رومرکز گسترده شده اند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: بر این اساس با توجه به لرزه خیزی بالای کشور در کل و بعلاوه پهنه رومرکزی و ریسک لرزه ای محدوده اطراف محل رخداد زلزله، ضرورت دارد تا نسبت به ارتقاء کیفی ساخت و ساز و به ویژه کیفیت واحد های مسکونی شهری و روستایی اقدام گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2158

به "خوی همچنان می لرزد؛ ثبت 35 پس لرزه در منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوی همچنان می لرزد؛ ثبت 35 پس لرزه در منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید