پنجه گرگ ها بر گلوی اهالی روستاهای تفت

به گزارش لیسو، اهالی برخی مناطق روستایی شهرستان تفت مانند روستای زردین چندی است که در آستانه فصل سرما مورد حمله گله ای از حیوانات وحشی و درنده واقع می شوند که علاوه بر خسارات مالی، حتی امنیت جانی آنها ار خدشه دار نموده است.

پنجه گرگ ها بر گلوی اهالی روستاهای تفت

به گزارش لیسو، حمله گرگ ها به روستای زردین از توابع شهرستان تفت و نگرانی اهالی این منطقه از حملات مجدد آن ها، علاوه بر خسارات مالی ناشی از تلفات دام های اهالی، آنها را به لحاظ امنیت جانی نیز تهدید می نماید.

مردم روستای زردین معتقد هستند که محیط زیست نباید به زنده گیری این حیوانات درنده بسنده کند چرا که تاکنون موفقیتی در این رابطه حاصل نشده لذا باید هر چه زودتر برای حفاظت از جان و مال مردم نسبت به معدوم سازی آن ها اقدام گردد.

سید علیرضا میرسلیمی دهیار روستای زردین در گفت و گو با خبرنگار لیسو، در رابطه با حمله حیوانات وحشی به روستاییان زردین و دام های آن ها، اظهار می نماید: روزانه به طور متوسط سه راس دام در این روستا در اثر این حملات قربانی می شوند و اهالی روستا معمولاً از انجام حملات از سوی گله ای متشکل از شش یا هفت حیوان درنده شبیه گرگ گزارش داده اند.

وی با بیان این که روند تلفات دهی همچنان ادامه دارد، اضافه می نماید: در این رابطه از سوی مسئولان محیط زیست نیز تله گذاری ها صورت گرفته ولی تاکنون موفقیتی در این رابطه حاصل نشده است.

این مسئول از نگرانی های ایجاد شده ناشی از حمله گرگ ها به دو نفر از اهالی روستای زردین نیز خبر می دهد و می گوید: در حال حاضر مردم علاوه بر دام هایشان باید نگران سلامتی خودشان نیز باشند، هر چند که این دو مورد حمله به اهالی، خسارات جانی نداشته است .

وی با اعتقاد بر این که اقدام محیط زیست در رابطه با زنده گیری این حیوانات نمی تواند مزاحمت آنها را از روستا دور کند، می گوید: راه حلی جز کشتن این حیوانات درنده نمی تواند روستای زردین را از شر آنها نجات دهد .

محمدرضا خواجه رییس محیط زیست شهرستان تفت نیز در این رابطه به خبرنگار لیسو می گوید: این رویداد که به تازگی در روستاها بسیار شایع شده، از چالش های طبیعی بخش نیر محسوب می گردد.

وی با تکذیب اخباری مبنی بر رهاسازی این حیوانات مزاحم از سوی محیط زیست، می گوید: این گونه ها گرگ نیستند و در واقع گونه های هیبرید شده ای از گرگ مانند سگ گرگ و سگ تول هستند که به علت خشک سالی، تخریب زیستگاه و عدم مدیریت پسماندهای خانگی از طبیعت به روستاها هجوم آورده اند .

این مسئول با اشاره به وجود این حادثه در دیگر روستاها و مناطق شهرستان تفت مانند پشت کوه، شواز و نصرآباد، تصریح می نماید: این بحران طبیعی تاکنون از روستاهای مذکور نیز گزارش شده و خساراتی را نیز به دامداران و روستاییان وارد نموده است ولی متاسفانه به دلیل عدم وجاهت قانونی، محیط زیست از پرداخت به آنها معذور است .

وی پیشگیری از بروز خسارت را راه حل موجود و کنونی عنوان می نماید و در این باره ادامه می دهد: متاسفانه شرایط امنیتی برخی از آغول های دامداران و حصارهای آن ها ضعیف است ولی بهترین و موثرترین گزینه حفاظت بیشتر از دام ها، در نظر داشتن این حادثه برای چراندن دام ها در مراتع و فضاهای باز و حتی بیمه کردن دام ها است .

خواجه با اشاره به این که حملات این حیوانات به انسان تاکنون خسارتی در بر نداشته است، می گوید: چون این گونه ها هیبریدهای گرگ هستند و گونه اصلی گرگ محسوب نمی شوند، مربوط به حیطه حیات وحش نیستند لذا به دلیل موثر نبودن زنده گیری و حمله آنها به اهالی، می توان آن ها را معدوم سازی کرد .

وی در این خصوص اضافه می نماید: شکارچیان معتمد محلی می توانند با دریافت مجوز از محیط زیست اقدام به شکار این گله نمایند ولی مردم در نظر داشته باشند که استفاده از ترقه ها و عوامل صدادار می تواند در هنگام حمله این جانوران در برابرشان تا رسیدن ماموران محیط زیست، مقاومت نمایند.

این مسئول در بخش پایانی وجود راه حلهای دیگر مانند مداخله و همکاری نیروی انتظامی منطقه به همت بخشداری را یادآور می گردد و تاکید می نماید: تاکنون حدود 15 راس دام در این حوادث زخمی و حدود پنج دام نیز تلف شده اند لذا همکاری همه جانبه برای برطرف این معضل را خواستاریم .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 78

به "پنجه گرگ ها بر گلوی اهالی روستاهای تفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجه گرگ ها بر گلوی اهالی روستاهای تفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید