برقراری امنیت منطقه نیازمند حضور هیچ قدرت خارجی نیست

به گزارش لیسو به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره حضور هیات اعزامی نیروی دریایی در همایش دهمین سالگرد تاسیس سمپوزیوم نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند موسوم به (IONS) توضیح داد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران الهام بخش همتایان خود در کشورهای آزادیخواه دنیا قرار گرفته است.

برقراری امنیت منطقه نیازمند حضور هیچ قدرت خارجی نیست

وی اضافه کرد: هر چند اقیانوس هند از نظر وسعت، سومین پهنه آبی دنیا است اما به لحاظ امنیتی، اقتصادی، گذرگاهی، مسائل انرژی، جمعیت و موضوعات ژئوپلیتیک بسیار حائز اهمیت بوده و از نقاط بسیار مهم و حساس دنیا به شمار می رود و شماری از مهمترین کشورهای دنیا در حاشیه آن قرار دارند.

دریادار خانزادی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته، ناامنی به شکل دزدی دریایی در منطقه اقیانوس هند به ویژه در منطقه باب المندب و تنگه مالاکا افزایش داشته است، گفت: در منطقه تنگه مالاکا به دلیل تقسیم کاری که بین کشورهای آن حوزه از جمله اندونزی، مالزی، سنگاپور و همین طور سریلانکا انجام شده تا حدود زیادی مسائل مربوط به دزدی دریایی مرتفع شده است اما در قسمت غرب اقیانوس هند یعنی منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب و بخشی از دریای سرخ، این معضل همچنان باقیست.

وی در خصوص اهداف و دلایل ایجاد سازمان آیونز(IONS) شرح داد: در سال 2007، سازمان دنیای دریانوردی در اقیانوس هند منطقه ای حدفاصل شاخ آفریقا تا سومالی را به نام منطقه پرخطر گفت که بخشی از این 700 مایل در حوزه نیروی دریایی هند قرار می گرفت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی هند با توجه به حساسیت این منطقه و درک این موضوع که ناامنی در آن، امنیت ملی هند را تحت تاثیر قرار خواهد داد، به این نکته وافق شد که تامین امنیت این منطقه قطعا به تنهایی توسط یک کشور ممکن نیست ابتکار عمل را در دست گرفته و در سال 2008 اجلاسی تحت عنوان آیونز (IONS) را تشکیل داد که فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاضر در اقیانوس هند را در بر می گرفت. این اجلاس با هدف مشارکت برای افزایش آگاهی جمعی کشورهای منطقه درباره این تهدید برگزار گردید.

وی با اشاره به اینکه ایران از سال 2012 به طور مستمر در این اجلاس شرکت نموده است توضیح داد: در آخرین دوره که در اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار گردید، ایران به مدت دو سال ریاست دوره ای این اجلاس را عهده دار شده است.

امیر دریادار خانزادی گفت: تشکیل این نهاد در ارتقای هوشیاری و آمادگی نیروهای دریایی منطقه تاثیر مثبتی داشت، به شکلی که همکاری های عملیاتی در دریا به ویژه در موضوعات مربوط به مقابله با دزدی دریایی، یاری های بشر دوستانه و مقابله با بلایای طبیعی، افزایش یافته است.

وی درباره برنامه سفر خود اذعان کرد: فردا (دوشنبه) در بندر کوچین در جنوب هند با فرمانده نیروی دریایی هند ملاقات و به عنوان اولین سخنران در مراسم افتتاحیه حضور خواهد یافت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه 16 فرمانده نیروی دریایی کشورهای عضو در این اجلاس سخنرانی خواهند کرد گفت: درروز سه شنبه هم با وزیر دفاع هند ملاقات خواهد نمود.

وی این اجلاس را فرصت خوبی برای ارتقا تعاملات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با همتایان خود در منطقه عنوان نمود.

امیر دریادار خانزادی درباره اهداف راهبردی ایران در حضور در این اجلاس گفت: تبیین سیاست های ایران و پیشبرد اهداف ظلم ستیزانه از جمله خنثی کردن طرح آمریکا برای عضویت در این سازمان که با هدف تحمیل منافع واشنگتن بر کشورهای دیگر انجام می گردد از جمله دستاوردهای این حضور خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 97

به "برقراری امنیت منطقه نیازمند حضور هیچ قدرت خارجی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری امنیت منطقه نیازمند حضور هیچ قدرت خارجی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید