بی خبری مدیرکل محیط زیست قزوین از پیوست زیست محیطی پروژه اوان

به گزارش لیسو، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تأکید کرد: تا به امروز هیچ سازمانی یا سرمایه گذار پیوست زیست محیطی در مورد پروژه گردشگری اوان به ما ارائه نداده است و نمی دانم اینکه می گویند پروژه پیوست زیست محیطی دارد، پیوست به کجا ارائه شده است و کدام گزارش را به عنوان پیوست زیست محیطی در نظر گرفته اند.

بی خبری مدیرکل محیط زیست قزوین از پیوست زیست محیطی پروژه اوان

ایسنا: مهران شنتیائی اعلام کرد: سرمایه گذار پروژه اوان در گام اول درخواست سرمایه گذاری در وسعت 150 هکتاری داشت اما با توجه به شرایط زمین در نظر گرفته شده قبل از اجرای کار باید گزارش ارزیابی محیط زیست را ارائه می داد، درواقع با توجه به اهمیت محیط زیستی نقطه انتخاب شده قوانین سخت گیرانه ای برای آنها لحاظ شد.

وی اضافه نمود: با توجه به قوانینی که وجود داشت سرمایه گذار ترجیح داد که از 150 هکتار منصرف گردد و درنهایت 5 هکتار زمین را درخواست کرد، از سال گذشته جلسات متعددی در استانداری، حفظ حقوق بیت المال و شورای نظارتی استان برگزار و درنهایت زمین 5 هکتاری در اختیار سرمایه گذار قرار داده شد.

شنتیائی اظهار کرد: اینکه پروژه چه میزان به تالاب خسارت وارد می نماید احتیاج دارد که پروژه مطالعاتی صورت بگیرد، ما کوشش کردیم تا جایی که قوانین و ضوابط به ما اجازه می دهد در برابر این پروژه مقاومت و بر اجرای تمام ضوابطی که در قوانین موجود است را تأکید کنیم.

سرمایه گذار تأکید داشت در حریم تالاب سرمایه گذاری کند

وی اعلام کرد: یکی از ضوابطی که پافشاری کردیم اجرایی گردد، حفظ حریم 150 متری تالاب بود، در روزهای نخست سرمایه گذار تأکید داشت که در حاشیه دریاچه و در حریم تالاب سرمایه گذاری کند که پافشاری محیط زیست باعث شد که 150 متر حریم رعایت گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین یادآور شد: موضوعاتی مانند خاک برداری اصولی پروژه نیز موردبحث نهاده شد، با توجه به موارد قانونی چندین بار به دادگاه الموت موضوع را گزارش دادیم و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین به شخصه این موضوع را پیگیری کرد، محیط زیست استان قزوین به صورت مستمر موضوعات این چنینی را به دادگاه گزارش می دهد.

وی بیان می نماید: یکی از موضوعات دیگر که سرمایه گذار را الزام به انجام آن کردیم این بود که مدیریت اصولی پسماندهای گردشگران و مدیریت کردن فاضلاب را موردتوجه قرار دهد، همچنین سرمایه گذار ملزم است که یک تصفیه خانه که از جانب میراث فرهنگی خریداری شده است در فاصله 150 متری تالاب راه اندازی کند، تصفیه خانه نباید در حریم تالاب مستقر گردد.

پروژه منع قانونی ندارد اما دوست نداشتیم این اتفاق بیفتد

شنتیائی یادآور می گردد: کارهایی که در حوزه محیط زیست بود را با پافشاری عملیاتی کردیم، پروژه منع قانونی ندارد اما قلبا دوست نداشتیم این اتفاق بیفتد چراکه هر چه طبیعت بکر باقی بماند محیط زیست خسارت کمتری می بیند، درواقع در اجرای این پروژه ازلحاظ قوانین منعی وجود نداشت که بتوانیم مانع کار شویم و تنها توانستیم بر ضوابط موجود پافشاری کنیم تا خسارت واردشده به محیط زیست را به حداقل برسانیم.

وی خاطرنشان می نماید: طبق قانون در زمین های زیر 20 هکتار استقرار واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی بلامانع است و باید به واحدهایی که متقاضی استقرار و بهره برداری هستند مجوز دهیم، گردشگری نیز واحد خدماتی محسوب می گردد با توجه به اینکه زمین زیر 20 هکتار است طبق قانون به گزارش ارزیابی ندارد اما باید حتماً پیوست زیست محیطی را به ما ارائه دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تأکید می نماید: تا به امروز هیچ سازمانی یا سرمایه گذار پیوست زیست محیطی را به ما ارائه نداده است و نمی دانم اینکه می گویند پروژه پیوست دارد، پیوست به کجا ارائه شده است و کدام گزارش را به عنوان پیوست زیست محیطی در نظر گرفتند.

هر دخل و تصرفی در طبیعت، خسارت به محیط است

وی یادآور می گردد: هر دخل و تصرف در طبیعت خسارتی به محیط وارد می نماید این را هر فردی که حتی در محیط زیست فعال نیست را هم درک می نماید، هرجایی که قرار است پروژه عمرانی شکل بگیرد گیاهان بومی منطقه از بین می رود، ما در محیط زیست ملزم به اجرای قانون هستیم و فراتر از آن نمی توانیم عمل کنیم اما به صورت مستمر ارزیابی می کنیم تا خسارت وارده به طبیعت را به حداقل برسانیم.

شنتیائی اظهار می نماید: اگر این پروژه طرح توسعه ای داشته باشد باید گزارش ارزیابی بیاورد که در آن تمام منطقه، روستاهای اطراف، جوامع محلی باید دیده گردد تا مطالعات نشان دهد که آیا مجوز باید صادر بگردد یا نگردد، در دوره ای از فعالیت پروژه متوقف شد چراکه ما به صورت دوره ای به دادگاه گزارش می دهیم و سیستم قضایی بر اساس مستندات موجود دستور توقف عملیات را می دهد، توقف پروژه برای مدتی نیز به دلیل گزارش هایی بود که قرار بود ارائه بدهند که هنوز هم ارائه نشده است.

وی بیان می نماید: سازمان محیط زیست حامی محیط طبیعی دست نخورده و بکر است و اعتقادداریم هرگونه دخالت انسانی در طبیعت خسارت وارد می نماید و اگر راه حل قانونی داشتیم از اجرای پروژه جلوگیری می کردیم اما چون قانون به ما اجازه نمی دهد که مخالفت کنیم مجبور هستیم که با پروژه موافقت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین خاطرنشان می نماید: تالاب اوان با وسعت 7 هکتار جزو تالاب های با وسعت کم است، متأسفانه سال جاری کمبود بارش داشتیم و همین امر باعث شده آب دریاچه با 60 سانتی متر افت آب ورودی روبه رو گردد، در این میان ادامه پروژه نیز ممکن است در این امر تأثیرگذار باشد همچنین این پروژه منظر و چشم انداز طبیعی پروژه را تحت تأثیر قرار می دهد، درواقع هر پروژه عمرانی در طبیعت باعث خسارت به محیط زیست می گردد و ما با آن مخالف هستیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1635

به "بی خبری مدیرکل محیط زیست قزوین از پیوست زیست محیطی پروژه اوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی خبری مدیرکل محیط زیست قزوین از پیوست زیست محیطی پروژه اوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید