داستان کوهنوردان حامی محیط زیست که قله دماوند را فتح کردند ، آبیاری درختان ارتفاعات شمال تهران با روش باستانی

به گزارش لیسو، جوان های یکی از محله های شمال تهران یک گروه کوهنوردی جمع و جور تشکیل داده اند. آنها علاوه بر صعود به ارتفاعات تهران و قله های مرتفع کشور، قدم های مهمی هم برای محیط زیست برمی دارند؛ از صعودهای هفتگی و جمع آوری زباله از مسیرهای کوهنوردی تا ایده ای جالب برای آبیاردرختانی که در ارتفاعات می رویند.

داستان کوهنوردان حامی محیط زیست که قله دماوند را فتح کردند ، آبیاری درختان ارتفاعات شمال تهران با روش باستانی

خبرنگاران - حسن حسن زاده: مثل همه گروه های کوهنوردی کارنامه پر و پیمانی از صعود به قله های مختلف کشور دارند؛ از فتح کوه های شمال تهران که فاصله چندانی با محله شان ندارد تا صعود به دماوند، سبلان و... داود زبردست یکی از اعضای این گروه می گوید: چند سال پیش که تصمیم گرفتیم یک گروه کوهنوردی متشکل از جوان های ورزش دوست محله تشکیل بدهیم فکرش را نمی کردیم که یک روز از قله های توچال و داراباد و کلکچال به قله دماوند برسیم. سال گذشته اما با تجربه چندین صعود گروهی به ارتفاعات اطراف تهران، بام ایران را هم فتح کردیم و اخیر توانستیم به قله مرتفع سبلان هم صعود کنیم.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

گروه کوهنوردی جوان های محله گلابدره اما چند ویژگی منحصر به فرد دارد که از آنها یک گروه ویژه ساخته است. محال است وقتی تصمیم به صعود می گیرند، به فکر حفظ طبیعت و حفاظت از محیط زیست نباشند. در بیشتر تصاویری که از صعودهای گروهی خود دارند، در جهت برگشت به جز کوله پشتی و لوازم کوهنوردی چند کیسه پر از زباله هم همراه آنهاست. جوان های گروه درصعودهای هفتگی، کوشش می نمایند با جمع آوری زباله های رها شده در طبیعت، سهم خود را برای فرهنگ سازی و یاری به حفاظت از محیط زیست ادا نمایند. مهدی درستکار یکی دیگر از اعضای گروه می گوید: همه اعضای گروه از محله گلابدره هستند؛ یعنی در محله ای زندگی می نمایند که از نزدیک می گردد اثرات مخرب رها کردن زباله در طبیعت را لمس کرد. گلابدره در پای ارتفاعات شمال تهران قرار گرفته است؛ جایی که به علت بی توجهی بسیاری از گردشگران حاشیه رودخانه و ارتفاعاتش گاهی پر از زباله می گردد. این زباله ها نه تنها به طبیعت آسیب می زند، بلکه برای حیات وحش خطرناک است و در حاشیه رودخانه ها باعث افزایش جانوران موذی می گردد. درستکار از کوشش اعضای گروه کوهنوردی محله برای جمع آوری زباله ها می گوید: ما در صعودهای گروهی، همواره کیسه زباله به همراه داریم تا در جهت برگشت در حد توان زباله های رها شده در طبیعت را جمع آوری کنیم. جالب اینجاست که کوهنوردان دیگری که ما را در حال جمع آوری زباله می بینند، گاهی به ما می پیوندند تا در کنار هم طبیعت را از زباله پاک کنیم. این یعنی فرهنگ سازی جواب می دهد. پس باید قدم اول را برداریم و از خودمان آغاز کنیم.

آبیاری درختان با یک روش باستانی

علاقه جوان های کوهنورده گلابدره ای به محیط زیست، تنها به جمع آوری زباله و پاکسازی ارتفاعات محدود نمی گردد. آنها در یکی از اقدامات جالب خود، قدمی هم برای آبیاری درختان و نهال های ارتفاعات تهران برداشته اند تا در جهت صعود به قله عطش درختان را هم فروبنشانند. روش خاص آنها برای آبیاری این درختان هم قابل توجه است؛ روشی باستانی که کشاورزان و باغداران قدیمی ایران باستان از آن برای آبیاری درختان در منطقه ها کویری و در زمان خشکسالی استفاده می کردند. از آنجایی که این کوهنوردان جوان اهل گلابدره هستند و گلابدره ای ها هم از گذشته به باغداری و کشاورزی مشغول بودند، به خوبی از کاربرد این روش آگاهند. زبردست می گوید: در ارتفاعات بالاست و در نواحی سردسیر به علت سرمای هوا درخت و پوشش گیاهی به ندرت وجود دارد؛ اما در ارتفاعات نزدیک به منطقه ها شهری درختان و نهال های پرشماری می بینیم که اگرچه نهادهای مختلف سعی می نمایند به آنها آبرسانی نمایند اما درختانی هستند که از آب دورند. از طرفی کاهش بارندگی و خشکسالی هم به درختان این نواحی بیشتر آسیب می زند. ما از یک روش قدیمی برای آبیاری شماری از این درختان استفاده کردیم که قدمت تاریخی دارد. زبردست درباره این روش شرح می دهد: در گذشته، سوراخ های ریزی بر روی بدنه کوزه ها ایجاد می کردند و کوزه پر از آب را درون خاک قرار می دادند. به این شکل به مروز زمان رطوبت داخل کوزه و آب وارد خاک می شد و به ریشه گیاه می رسید . ما هم بطرهایی را پر از آب می کنیم و در خاک کنار درخت دفن می کنیم تا به تدریج آب داخل بطری جذب خاک گردد. در یکی از صعودها بطری ها را با آب چشمه پر کردیم تا درختان تشنه نمانند. این روش، راه حل مناسبی است که اگر کوهنوردان هم می توانند با رعایت نکات اصولی آن به حفظ پوشش گیاهی ارتفاعات یاری نمایند.

صدای موسیقی ات را کم کن!

اعضای گروه کوهنوردی گلابدره، قدم دیگری هم در جهت فرهنگ سازی برداشته اند. آنها می گویند یکی از معضلات زندگی در محله ها و روستاهایی که در جهت گردشگری شمال تهران قرار دارند، مزاحمت های عمدتا ناآگاهنه گردشگران و کوهنوردان است. زبردست شرح می دهد: متاسفانه بعضی از کوهنوردان و گردشگران با صدای بلندی که از دستگاه پخش موسیقی یا تلفن همراه شان پخش می گردد، از دل محله ها یا روستاهای شمال تهران عبور می نمایند. آن هم اوایل صبح که اهالی خوابند. اعضای گروه ما که همگی ساکن گلابدره هستند به خوبی مزاحمت های این گروه از افراد بی توجه را درک نموده اند. پس ما هرگز چنین کار انجام نمی دهیم و در جهت صعود هم وقتی کوهنورد ناآگاهی ببینیم حتما موضوع را برایش شرح می دهیم. باور داریم فرهنگ کوهنوردی با همین اطلاع رسانی اصلاح می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1401 بروزرسانی: 25 مهر 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2108

به "داستان کوهنوردان حامی محیط زیست که قله دماوند را فتح کردند ، آبیاری درختان ارتفاعات شمال تهران با روش باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان کوهنوردان حامی محیط زیست که قله دماوند را فتح کردند ، آبیاری درختان ارتفاعات شمال تهران با روش باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید