تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های کشور اتیوپی است

به گزارش لیسو، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های کشور اتیوپی است.

تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های کشور اتیوپی است

داستان چیست؟

روپوشهای سنتی در ایام تعطیلات و جشن های خاصی رایج است. بعضی از لباسها مخصوص جشن خاصی هستند. بعنوان مثال لباس های مخصوص جشن Timket و اپیفانی کمی متفاوت از سایر لباسهای تعطیلات دیگر است ولی در همه آنها شال سنتی اتیوپیایی استفاده می شود.

اتیوپی خانه ای برای اقوام چند قومی و فرهنگی است که هر یک فرهنگ و سنت منحصر بفردی با مشترکات زیاد دارد. به همین ترتیب، لباس از قبیله ای به قبیله دیگر با شباهتهای جزیی میان آنها متفاوت است. بنابراین می توان تنوع زیستی، بلکه تنوع فرهنگی را که علت اصلی زیبایی این ملت است را درک کرد.

در بعضی مناطق مرکزی و شمالی، لباس سنتی زنان اغلب از پارچه ای به نام shemma ساخته می شود. در اصل این پارچه، پنبه ای است و در حدود 90 سانتیمتر عرض دارد که با نوارهای بلند بافته شده و سپس به هم دوخته می شوند. گاهی اوقات نخ های براق برای دادن جلوه ای زیباتر به پارچه بافته می شوند. حدود دو تا سه هفته طول می کشد تا پارچه کافی برای یک لباس درست شود. قسمت پایین پوشاک یا پیراهن ممکن است با الگوهای خاصی تزئین شده باشد.

مردان معمولا شلوارک که تا زانو باشد و پیراهنی با یقه سفید می پوشند. آنها همچنین غالبا جورابهای بلند که تا زانو بالا می آید می پوشند و این در حالی است که زنان به هیچ وجه جوراب نمی پوشند. مردان و زنان معمولا از شال استفاده می نمایند و البته رنگ این شالها به مناسبت جشن و مراسم تشییع با هم متفاوت است.

هنگام رفتن به کلیسا، زنان موهای خود را با شال می پوشانند و انتهای بالایی شال را با نخهای براق تزئین می نمایند که نمادی از باز فراوری صلیب است.

در طول مراسم تشییع جنازه هم شال پوشیده می شود و به آن لباس های زنانه habesha kemis می گویند و اغلب از پارچه کرم رنگ ساخته می شوند. لباسها معمولا به رنگ سفید با مقداری رنگ متفاوت بالای آن همراه با دستبند و گردنبندهای نقره یا طلا که بر روی بازوها و پاها پوشیده می شود، استفاده می شود. انواع لباسهای شام که طرحهای ترکیب شده سنتی و سبک مدرن است هم اکنون توسط بعضی از خانمها در شهرها پوشیده می شود.

ساموئل آرگاو، مدیر فراوری و برنامه پوشاک سنتی اتیوپی گفت که با بهبود کیفیت محصولات، مصرف محصولات محلی و سنتی به مرور زمان در حال افزایش است. بعضی از محصولات با کیفیت عالی هستند. وی گفت که آنها از کیفیت صادراتی برخوردار بوده و به کشورهای خارجی ارسال می شوند.

ساموئل اضافه کرد: قیمت اقلام بر اساس کل هزینه تحمیل شده در طول فراوری محاسبه می شود و حدود 70 تا 80 درصد مواد اولیه از خارج وارد می شود. این یکی از مهمترین عوامل مؤثر در افزایش قیمت است.

وی گفت که فرآیند فراوری لباس سخت، وقت گیر و پر زحمت بوده و به همین دلیل قیمت لباس در مقایسه با لباسهای دیگر زیاد است.

اتیوپیایی ها همچنین به استفاده از جواهرات فرهنگی که در اطراف گردن، مچ پا، مچ دست و سر پوشیده می شوند، معروف هستند. مهره ها و سایر جواهرات ساخته شده از فلزات براق نیز در بین مردم بسیار رایج است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1139

به "تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های کشور اتیوپی است" امتیاز دهید

1 کاربر به "تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های کشور اتیوپی است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های کشور اتیوپی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید