شهری که کوچه ندارد!

به گزارش لیسو، لار در اواخر قرن ششم قمری شکل گرفت و به گفته پروفسور ژان کالمار، ایرانشناس پیشکسوت فرانسوی تا قرن هفتم و هشتم ه . ق نامی از لارستان یا سرزمین لار در جایی ذکر نشده است. این شهر به شهر بدون کوچه معروف است.

شهری که کوچه ندارد!

در 4 اردیبهشت ماه 1339 زمین لرزه ای با قدرت 6.7ریشتر جنوب استان فارس و حوالی لار را لرزاند. لار یکی از زلزله خیزترین مناطق ایران به حساب می آید.

ما در این گزارش قصد یادآوری روزهای سخت بعد از زلزله را نداریم و صرفا خواستیم یادآوری کنیم که چگونه شهر لار به عنوان شهر بدون کوچه ایران معرفی گردید.

لارستان در دوره صفویه ولایتی مهم در جنوب فارس بود. این شهر پس از زلزله به یاری افراد نیکوکار جامه نو به تن کرد. شهر جدید لار با وسعتی بالغ بر 100 هکتار به گونه ای ساخته شد که زلزله نتواند تخریبش کند. در این سبک ساختن شهر از مدل شطرنجی بهره گرفته شد یعنی خیابان ها طوری ساخته شدند که یکدیگر را قطع می کردند، بنابراین امروز هیچ کوچه ای در شهر لار وجود ندارد.

شهر جدید لار از 2 بخش بافت قدیمی و بافت جدید تشکیل شده است. بخش قدیمی لار موسوم به شهر قدیم از محله هایی با نام های محله پاقلعه، محله آرد فروشان یا آبفروشان یا آفروشو، محله پیر غیب، محله نو، محله دم گاله، محله درویشان، محله سبزکوی، محله قنبرعلی بیگی، محله کوریچان و محله کوهوویه تشکیل شده است.

منبع: باشگاه لیسو

منبع: همگردی
انتشار: 13 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 261

به "شهری که کوچه ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهری که کوچه ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید