معبد طلایی؛ جاذبه توریستی اصلی در امریتسار هند، عکس

به گزارش لیسو، معبد طلایی زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک است؛ این پرستشگاه در شهر امریتسار در ایالت پنجاب هند واقع شده است. این پرستشگاه را چهارمین پیشوای مذهبی سیک ها، گورو رام داس بنیان نهاد. معبد طلایی با نام های هارماندیر صاحب و دربار صاحب نیز شناخته می شود.

معبد طلایی؛ جاذبه توریستی اصلی در امریتسار هند، عکس

معبد طلایی جاذبه توریستی اصلی در امریتسار، که به معنای مخزن شهد جاودانگی است. امریتسار مرکز شهرستان امرتسر در ایالت پنجاب هند است که در 378 کیلومتری شمال غربی دهلی و 51 کیلومتری شرق لاهور پاکستان واقع شده است.

معبد طلایی در بین سیک های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می شود و این معبد برای سیک ها مکانی مقدس به شمار می رود، زیرا گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می شود؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به شمار می رود. معبد طلایی در هند نماد برادری و برابری می باشد.

معماری معبد طلایی هند:

معماری معبد طلایی بسیار زیبا و منحصر به فرد است. رنگ این معبد طلایی رنگ است و در کنار ساختمان سفیدی که در پشت آن قرار گرفته، خودنمایی می کند. معبد طلایی دارای 4 در ورودی می باشد. و همه قسمت های بالای معبد از طلای خالص ساخته شده است. دور تا دور معبد دریاچه مصنوعی احاطه کرده است. همچنین سازه های مرمرین بسیار زیبا در این مجموعه و در کنار ترکیب سبک معماری اسلامی و هندو، باعث شده است که فضای این معبد بسیار باشکوه باشد.

معبد طلایی یکی از مقدس ترین مکان های هند است. معبد طلایی یک مرکز روحانی و در عین حال غیرمذهبی برای پیروان این مذهب است که هر ساله هزاران نفر از این معبد دیدن می کنند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1468

به "معبد طلایی؛ جاذبه توریستی اصلی در امریتسار هند، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد طلایی؛ جاذبه توریستی اصلی در امریتسار هند، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید