مهدی یراحی خواستار اجرای عدالت است

به گزارش لیسو، پخش کلیپی از مهدی یراحی این روزها برای این خواننده دردسرساز شده و حتی بحث ممنوع الفعالیتی وی به میان آمد که در ادامه این خبر تکذیب شد.روز گذشته برنامه شب موسیقی با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت و این مجری در بخشی از نشست کارشناسی با موضوع موسیقی جوان ممنوع الفعالیتی مهدی یراحی را مثال زد و بیان کرد: ایشان به دلیل برداشتی که از کلیپش شده معذرت خواهی نموده و گفته منظور من چیز دیگری بوده است و گفته دوست دارم عدالت برای من هم برقرار گردد.در این برنامه همچنین مطالبی درباره اجرای پلی بک توسط خوانندگان در کنسرت ها عنوان و اینگونه بیان شد که از قدیم این اتفاق می افتاده است.

مهدی یراحی خواستار اجرای عدالت است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، شب موسیقی در چهاردهمین نشست خود، شامگاه یکشنبه (16 دی ماه) با موضوع موسیقی جوان و اجرای رضا مهدوی، میزبان بابک زرین، موسیقیدان و آهنگساز و بهروز صفاریان، آهنگساز و تنظیم نماینده بود.

صفاریان در مقدمه ای از موسیقی جوان گفت: نمی گردد به سبک خاصی گفت موسیقی جوان. جوانان هم موسیقی تجاری و هم فاخر گوش می دهند.

صفاریان در پاسخ به اینکه برای جوان چه موسیقی باید فراوری کرد که هم امروزی باشد و هم ریشه دار؟ گفت: نسل جدید همیشه دوست دارد که با نسل قدیم خودش یک فاصله ای داشته باشد و به دنبال چیزی می رود که متفاوت از آن چیزی است که برای نسل قدیم است. متاسفانه در حال حاضر موسیقی ای به مردم ارائه می گردد که محتوای خوبی ندارند. آدم هایی که دانش این موضوع را دارند باید این شکاف را پر نمایند.

زرین اضافه نمود: نمی توان از این گذشت که الان در جهان هم ریتم در موسیقی زیاد شده است.

از قدیم خواننده ها در کنسرت ها از پلی بک استفاده می کردند

زرین به عنوان یک فراورینماینده موسیقی در پاسخ به اینکه چگونه یک شبه آهنگ های یک جوان مطرح می گردد؟ گفت: اینها هر کدام مراحلی دارد؛ مثلا کمپانی می گوید من این خواننده را می خواهم 9 ماه دیگر روی استیج بیاورم و مراحلی طی می گردد و سرمایه گذاری برای پخش موسیقی صورت می گیرد تا به این نقطه برسیم.

وی درباره پخش پلی بک در کنسرت ها گفت: از قدیم حتی خواننده های معروف هم این کار را می کردند که البته به دلیل داشتن یک شو و برنامه از قبل طراحی شده، روی صحنه بوده. انصاف نیست یک خواننده ای را به این دلیل گوشه رینگ بندازیم و بزنیم. بگذاریم مردم قضاوت نمایند نه ما. متاسفانه کسانی که کنسرت گذار هستند به دنبال این هستند که خواننده ای را بیاورند چند سالی از او استفاده منفعتی نمایند و بعد رهایش نمایند.

فراوریات بر اساس بازار است نه تفکر

صفاریان اضافه نمود: البته مردم گاهی خوب قضاوت نمی نمایند و وظیفه هنرمندان مؤلف است که خط بدهند. صرف صنعتی و تجاری بودن بد نیست منتها باید هنر و دانشی پشت آن باشد. در اینجا تهیه نماینده ها از نظر من سرمایه گذارند و نه تهیه نماینده، و هنرمند را تحت هر فشاری می گذارند تا از او پول دربیاورند. برای همین فراوریات بر اساس بازار است نه تفکر. در کارهای ماندگار احساس و آرت هست و تکرار نمی شوند.

قوانین خیلی معین نیستند و اولویت ها اولویت مالی است

صفاریان سپس درباره اینکه چگونه و از کجا این شرکت ها مجوز می گیرند در حالی که دفتر موسیقی به اینها مجوز نمی دهد و چگونه حتی در کشوری مثل کانادا کنسرت می گذارند؟ با اشاره به رانتی که این کمپانی ها دارند بیان نمود: کارهای غیرممکن به راحتی برای این افراد ممکن شده است. اگر کسی با رادیو جوان کار کند از نظر قوانین اینجا عملا دیگر نباید بتواند اینجا کار کند، اما خیلی آرتیست ها با اینکه آرتیست اختصاصی رادیو جوان هستند اما چون پول سازند به راحتی اینجا کنسرت می دهند و کسی نمی داند چگونه. اما شخص دیگری خیلی بی دلیل دچار ممنوع الکاری می گردد یا اصطحکاک برایش زیاد است. قوانین خیلی معین نیستند و اولویت ها اولویت مالی است.

خوانندگان سنتی دیده نمی شوند

صفاریان در ادامه در مورد بحث داغ بودن کنسرت های ریتمیک و شاد نسبت به سنتی پرسید: اگر فضاهایی ایجاد گردد که مردم بتوانند هیجاناتشان را آنجا خالی نمایند، آیا فکر می کنید مردم این استقبال را از کنسرت ها خواهند کرد؟ در مورد موسیقی پاپ به شدت ریزش خواهد نمود.

زرین ادامه داد: هزینه ای که برای پخش یک موسیقی پاپ در فضای مجازی می گردد بسیار بالاتر از موسیقی سنتی است. معلوم است که این کار بیشتر دیده می گردد و خواننده سنتی دیده نمی گردد.

چرا همه از جمله هنرپیشه ها و فوتبالیست ها می خواهند خواننده شوند؟

صفاریان پاسخ داد: اینکه کسی از حوزه دیگر وارد گردد و بخواهد خواننده گردد به شرطی که کارش را درست انجام دهد اشکالی ندارد. ولی در اکثر موارد در حال استفاده از شهرت اندوخته قبلی خود هستند و با چند کار متوسط به فکر درآمد زایی اند که این امر باعث ایجاد فساد مارکتی شده است.

خواننده شدن امروزه به سرمایه احتیاج دارد

زرین در مورد دانش موسیقی گفت: دانش به معنای دانشگاه رفتن نیست. به معنای مطالعه و تجربه است. نسل جدید بیشتر با تکنولوژی کار نموده اند. به عنوان یک دوست به آنها می گویم کتاب شعر و موسیقی بخوانید.

در ادامه برنامه به مافیای موسیقی که در پخش اثر دخالت مستقیم دارند و اینکه خواننده شدن امروزه به سرمایه احتیاج دارد اشاره شد.

اول بشنویم و بعد قضاوت کنیم

صفاریان درباره ورود تکنولوژی به موسیقی گفت: تکنولوژی اگر برای تسریع کار باشد خوب است اما نه اینکه مانند چیزی که الان شاهدش هستیم منجر به این گردد که همه چیز مثل سری دوزی کپی گردد.

زرین در جمع بندی گفت: احترام گذاشتن به جوان و کسی که بعد از تو است، احترام گذاشتن به خود است. اول بشنویم و بعد قضاوت کنیم.

شب موسیقی یکی از برنامه های شب های هنر است که به تهیه نمایندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه 4 سیما پخش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 136

به "مهدی یراحی خواستار اجرای عدالت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی یراحی خواستار اجرای عدالت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید