مینای دندان؛ بهترین راه برای تعیین جنسیت

به گزارش لیسو، در این تحقیقات محققان با مطالعه و مهندسی معکوس 20 نوع اسید آمینو که سازنده پروتئین مینای دندان هستند، توانستند کد دی ان ای سازنده پروتئین را بازسازی و از این طریق جنسیت صاحب دندان را نیز تعیین کنند.

مینای دندان؛ بهترین راه برای تعیین جنسیت

محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس واقع در آمریکا راه چاره جدیدی را ابداع کردند که امکان مشخص جنسیت بقایای چند هزار ساله انسان ها را بر اساس پروتئین های موجود در مینای دندان فراهم می کند.

این تحقیقات با استفاده از بقایای 55 انسان بومی آمریکا که بین 300 تا 2300 سال قدمت داشتند، انجام گرفت و مشخص شد این شیوه جدید در مقایسه با آزمایشات دی ان ای و بررسی آناتومی اسکلت، از دقت بالاتری برای مشخص جنسیت بقایای انسان برخوردار است.

بررسی آناتومی اسکلت قدیمی ترین شیوه تشخیص جنسیت بقایای انسان محسوب می شود، اما برای این منظور لازم است بخش قابل توجهی از اسکلت در اختیار باشد و این شیوه در مورد افراد نابالغ قابل استفاده نیست. آزمایش دی ان ای نیز به دلیل قدمت بقایا و اثرات محیط بر دی ان ای معمولا از دقت پایینی برخوردار است.

در این تحقیقات محققان با مطالعه و مهندسی معکوس 20 نوع اسید آمینو که سازنده پروتئین مینای دندان هستند، توانستند کد دی ان ای سازنده پروتئین را بازسازی و از این طریق جنسیت صاحب دندان را نیز مشخص کنند.

به گفته محققان، این شیوه در مقایسه با آزمایش دی ان ای که تنها در نیمی از موارد قابلیت تشخیص جنسیت را دارد، دقت بسیار بالاتری دارد و امکان شناسایی جنسیت بقایای انسان های نابالغ را نیز فراهم می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1087

به "مینای دندان؛ بهترین راه برای تعیین جنسیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینای دندان؛ بهترین راه برای تعیین جنسیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید