یک میلیون تومان از قیمت هر خودرو سود وام های معوق خودروسازان است

به گزارش لیسو، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تمدید وام های معوق خودروسازان موجب شده است از هر خودرو حداقل یک میلیون تومان سود بانکی گرفته شود.

یک میلیون تومان از قیمت هر خودرو سود وام های معوق خودروسازان است

مهر نوشت: سید جواد حسینی کیا در خصوص وضعیت بازار خودرو گفت: مشکل اصلی بازار خودرو در یک جمله است؛ هیئت مدیره سهامدار است و سهامدار، هیئت مدیره.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی در شرح این مطلب اضافه کرد: در این سیستم مشتری مداری هیچ جایگاهی ندارد؛ این موضوع شاه بیت مسائل خودروسازان است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، انحصار را از مسائل بزرگ خودروسازان خواند و گفت: 5 تا 6 نفر انحصار واردات قطعات خودرو را در اختیار دارند که این انحصار قطعاً فساد به بار خواهد آورد.

وی ادامه داد: برخی از این کارخانجات قطعه وارد کرده اما به تولید اختصاص نداده اند که این امر موجب افزایش قیمت خودرو شد.

حسینی کیا شرح داد: خودروسازان نتوانستند نقدینگی خود را برای تأمین سرمایه در گردش مدیریت نمایند بنابراین مجبور شدند که از بانک ها وام بگیرند که نتوانستند اقساط آن را پرداخت نمایند و مرتباً این وام ها را تمدید کردند؛ تمدید وام ها موجب شد لااقل الان در هر خودرو یک میلیون تومان سود بانکی گرفته شود.

وی تحریم ها را بخشی از مسائل صنعت خودروسازی خواند و گفت: برای حل مسائل خودروسازان، باید فرصت دو ساله ای را به خودروسازان داده و سرمایه در گردش در اختیار آنها قرار داد و سود بانکی آنها را برای مدتی فریز کرد.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی شرح داد: علاوه بر این، باید با تعرفه واردات، کیفیت خودروها را افزایش دهیم. خودروساز باید بتواند خودروی رقابت پذیر، ارزان قیمت و صادرات محور تولید کند و الا باید تعرفه واردات خودرو صفر شود تا همه بتوانند خودرو وارد کشور نمایند زیرا خودروسازی که نتواند خودروی خود را به روز کند، بهتر است حذف شود.

حسینی کیا با تأکید بر اینکه نگاه ما به تولید داخلی است، گفت: خودرو دارای 1200 قطعه است که 471 قطعه آن وارداتی است. قطعه سازان داخلی توانایی ساخت بخشی از این قطعات را دارند و در یک هفته برای ساخت این قطعات، حدود 80 میلیون یورو قرارداد داخلی بسته شده است بنابراین ظرفیت ساخت این قطعات در داخل کشور وجود داشته است اما خودروسازان به سراغ آنها نرفته اند.

وی گفت: علاوه بر این، وزارت دفاع نیز پای کار آمد و اعلام کرد هر قطعه ای که نمی توانید بسازید، ما تولید می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 405

به "یک میلیون تومان از قیمت هر خودرو سود وام های معوق خودروسازان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیون تومان از قیمت هر خودرو سود وام های معوق خودروسازان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید