10 جنگل باستانی در سراسر جهان را بشناسید

به گزارش لیسو، جنگل ها یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی کره زمین هستند و بخش عمده ای از حیات ما وابسته به جنگل ها است. جنگل های قدیمی زیادی روی کره زمین وجود دارد که دوره های مختلف تاریخی را دیده اند و امروز به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند.

10 جنگل باستانی در سراسر جهان را بشناسید

قدیمی ترین جنگل های روی زمین را می شناسید؟ عمر قدیمی ترین جنگل دنیا چقدر است؟ جنگل ها یکی از زیباترین جلوه های طبیعت هستند و حیات ما انسان ها به این جاذبه طبیعی وابسته است. جنگل های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که عمری 10 برابر ما انسان ها دارند و دوره های مختلفی از تاریخ را نظاره نموده اند. در این مطلب به سراغ قدیمی ترین جنگل های روی زمین رفته ایم. با ما همراه باشید تا بدانید این جنگل ها در کدام نقطه از زمین قرار دارند.

جنگل تارکین، استرالیا

جنگل تارکین استرالیا یکی از زیباترین و بکرترین جنگل های روی زمین است. عمر این جنگل فراتر از هر حدس و گمانی است؛ جنگل تارکین 300 میلیون سال عمر دارد! این جنگل، دومین جنگل بزرگ بارانی با دمای معتدل در دنیا و خانه کاخ 3000 ساله است، این کاج تنومند دومین درخت قدیمی زنده دنیا است.

حدود 5 درصد از درختان جنگل تارکین، محافظت شده اند و در بسیاری از بخش های جنگل هم ورود برای عموم آزاد نیست. زیبایی این جنگل نفس ها را در سینه حبس می نماید؛ درختان تنومند، آبشارهای زیبا و سبزی درختان سفر به جنگل تارکین را رویایی می نماید. تورهایی مخصوص گردشگران برای بازدید از بخش های زیبای جنگل وجود دارد و دنیاگرد ها می توانند با هدایت لیدرها به زیباترین بخش های جنگل بروند.

گونه هایی از پستانداری با نام شیطان تاسمانی در این جنگل دیده شده است. شیطان تاسمانی پستانداری کیسه دار است که در جنگل های تاسمانی زندگی می نماید و در گذشته در سراسر خاک استرالیا وجود داشتند.

این پستاندار امروز تقریبا منقرض شده و تعداد بسیار کمی از آن در جنگل تارکین دیده شده است. دولت استرالیا تمهیدات زیادی برای زنده نگه داشتن این گونه از پستانداران اندیشیده و رفت و آمد در محل زندگی شیطان تاسمانی محدود شده است.

جنگل آراکاریا (آراواریا)، شیلی

کاج آراواریا یا آراکاریا، در شیلی یکی دیگر از کاج های قدیمی کره زمین است که عمری برابر با 1000 سال دارد. این کاج زیبا در جنگلی به همین نام در شیلی واقع شده که عمر این جنگل به 180 میلیون سال می رسد.

این جنگل زیبا و قدیمی در مرکز پارک ملی کانگویلو و تولهاکاکا واقع شده است. اگر قصد دارید که دورنمایی از کل این منطقه داشته باشید و چشم انداز ای بهشتی را مشاهده کنید، کافی است به ارتفاعات آتشفشان ویرالیکا بروید تا بهشت روی زمین را مشاهده کنید. برای بازدید از این جنگل زیبا می توانید از وب سایت های مختلف بلیت تورهای بازدید از جنگل را بخرید و با راهنمای مجرب از زیباترین بخش های جنگل بازدید کنید. برترین ماه برای رفتن به جنگل آراکاریا، بین ماه های نوامبر و دسامبر است. در این فصل بسیاری از میوه ها آماده برداشت است و روستاییان به کار مشغول هستند.

جنگل های یوکوشیما، ژاپن

جنگل های یوکوشیما ژاپن، پوشیده از درخت سرو ژاپنی بوده و عمری برابر با 7000 سال دارد. برای رسیدن به جنگل یوکوشیما، می توانید از فرودگاه ژاپن از طریق تاکسی یا اتوبوس به این منطقه بیایید. این منطقه امروز به محدوده ای دنیاگردی تبدیل شده است و هتل های زیادی در منطقه برای اسکان دنیاگرد ها وجود دارد.

در جهت جنگل پناهگاه هایی برای اسکان کوتاه مدت افراد تعبیه شده است و اگر در جهت بازدید از جنگل افراد خسته شوند، می توانند در این پناهگاه ها استراحت نمایند. باران در جنگل یوکوشیما، تقریبا همواره در حال باریدن است، ولی خشک ترین ماه آن، ماه اکتبر است.

جنگل باستانی بریست لکون، کالیفرنیا

جنگل باستانی بریستلکون پوشیده از کاج است و این نوع کاخ بیشتر در این منطقه از کالیفرنیا رشد می نماید. ارتفاع بعضی از درختان این جنگل به بیش از 10000 فوت می رسد. بر اساس آنالیز بسیاری از منابع درختان این جنگل، قدیمی ترین درختان روی کره زمین هستند.

قدیمی ترین درخت این جنگل، متوسله نام دارد که سنی برابر با 4841 سال دارد. بسیاری از درخت های این جنگل محافظت شده و برای بازدید عموم آزاد نیست. برای رسیدن به این جنگل باید حدود سه ساعت رانندگی کنید. زمستان های بریست لکون بسیار سرد بوده و بهتر است در فصل سرما با تجهیزات کامل به این جنگل بروید.

جنگل بارانی دین تری، استرالیا

برای رسیدن به جنگل بارانی دین تری، کافی است تا با یک پرواز به بریزبن بروید و پس از رسیدن، یک ساعتی رانندگی کنید تا به این جنگل زیبا برسید. جنگل دین تری 110 سال سن دارد و انواع مختلفی از گونه های طبیعی ازجمله سروهای کهن و سایر گونه های گیاهی در این جنگل دیده می گردد.

برای اقامت در نزدیکی جنگل دین تری، می توانید به اقامتگاه های نزدیک این منطقه بروید. با هر قیمتی می توانید یک اتاق راحت در این منطقه بگیرید. یکی از قله های نزدیک جنگل، قله سورو است که برای رسیدن به آن کافی است 5 کیلومتر راه بروید و از روستاهای نزدیک محل هم بازدید کنید.

راهنماهای زیادی برای بازدید از محیط جنگل وجود دارد و در تورهای یک روزه یا دوروزه بخش های زیادی از جنگل به دنیاگرد ها نمایش داده می گردد.

جنگل بیالوویزا، لهستان و بلاروس

در بسیاری از جنگل های این ناحیه، هوا در بیشتر مواقع سرد است، حتی در تابستان هم حس و حال زمستان وجود دارد. جنگل های بیالوویزا یکی از قدیمی ترین جنگل های به جای مانده این منطقه است. از گونه های موجود در این منطقه می توان به درختان صنوبر، بلوط و کاج اشاره نمود و انواع مختلفی از قارچ های وحشی در این محدوده رشد می نمایند. تخمین زده شده سن این جنگل حدود 7000 سال است.

قبل از اینکه این محدوده به پارک ملی تبدیل گردد، از طریق دولت های لهستان و بلاروس به منطقه های حفاظت شده شکار تقسیم شده بود و در اوایل قرن بیستم به یک پارک ملی پهناور تبدیل شد.

از سال 2015 امکان عبور از مرز، از داخل جنگل با ویزا فراهم شده است و این امکان تا قبل از این تاریخ، وجود نداشت. نزدیک ترین روستا در این مرز، روستای بیالوویزا در لهستان است که محلی مناسب برای اقامت در هتل ها و اقامتگاه ها است. کافی است یک دوچرخه بردارید و به دل جنگل بزنید و از این محیط زیبا لذت ببرید.

جنگل های آمازون، برزیل و پرو

آمازون با سنی برابر با 55 میلیون سال یکی از محبوب ترین جنگل های دنیا در آمریکای شمالی است. بسیاری از بخش های آمازون هنوز دست نخورده به جای مانده و حتی تنها رفتن به بعضی نواحی این جنگل بسیار خطرناک است.

در بخش هایی از جنگل آمازون در غرب برزیل، بخش های آکره و در نواحی از شرق پرو، نواحی با نام های مادره د دیوس و آکایالی هنوز قبایلی بدوی در حال زندگی هستند که با وجود پیشرفت تکنولوژی به این سبک زندگی ادامه می دهند.

بازدید از این منطقه ها راحت نیست، دنیاگرد ها فقط می توانند به این بخش ها نزدیک شوند. برای بازدید از محل زندگی این افراد بهتر است از بخش هایی از کشور پرو وارد شد.

جنگل وایپوئا، نیوزیلند

یکی از اصلی ترین زیستگاه ها و محل رویش درختان کوری، جنگل های نیوزیلند به خصوص جنگل وایپوئا است. کوری درختی همواره سبز و بلند است که درواقع از خانواده کاج بومی زلاندنو است. چوب این درخت در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و صمغ آن در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. درختی 2000 ساله در این جنگل وجود دارد که قدیمی ترین درخت جنگل وایپوئا شناخته شده است.

برای بازدید از درخت 2000 ساله جنگل وایپوئا، باید 5 دقیقه از پارکینگ پیاده روی کرد تا به این محدوده رسید. شهرهای تاریخی زیادی در این ناحیه وجود دارد و دنیاگرد ها پس از بازدید از جنگل می توانند سری هم به روستاهای تاریخی بزنند.

جنگل بائوباب، ماداگاسکار و آفریقای جنوبی

آیا تابه حال به عظمت بائوباب فکر نموده اید؟ یک بائوباب چه ابعادی دارد؟ بائوباب از هر چیزی که تصویر کنید، بزرگ تر و پرهیبت تر است و تماشا آن هر انسانی را مسخ می نماید.

آدانسونیا یا بائوباب یکی از گیاهان گل دار است که هشت نوع دارد و از این هشت نوع، شش نوع در ماداگاسکار رشد می نماید. این درخت تا 120 هزار لیتر آب را در تنه خود برای تحمل شرایط بی آبی ذخیره می نماید. رشد بائوباب بسیار عجیب و در عین حال زیبا است. بائوباب در سال های اولیه کاشت، رشد زیادی نمی نماید و فقط ریشه آن در خاک بزرگ تر می گردد، پس از رشد کامل ریشه، درخت در مدت زمان کمی بسیار رشد می نماید و به یک درخت تنومند زیبا تبدیل می گردد.

در سال های اخیر جنگل های ماداگاسکار بسیار در معرض خطر بوده اند و برای نگه داری از بائوباب های تاریخی این جنگل کارهای زیادی اجرا شده است. قطع کردن درخت در جنگل های بائوباب دردسرهای زیادی برای فرد خاطی خواهد داشت.

جنگل ملی تونگاس، آلاسکا

جنگل تونگاس عمری برابر با 700 سال دارد و بیشترین گونه رشد نموده در این جنگل درخت صنوبر است. تونگاس بزرگ ترین جنگل ملی آمریکا است و بخش زیادی از آلاسکا را به خود اختصاص داده است. عمر درختان این جنگل بیش از هزار سال است. پیاده روی در کوه در نزدیکی تونگاس یکی از برترین تفریحات منطقه است.

منبع: کجارو / afar.com
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1965

به "10 جنگل باستانی در سراسر جهان را بشناسید" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 جنگل باستانی در سراسر جهان را بشناسید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 جنگل باستانی در سراسر جهان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید