13 مورد از عجیب ترین تابوها در سراسر جهان!

به گزارش لیسو، در تمام جوامع اعمال ممنوعه ای از نظر فرهنگی یا اعتقادی وجود دارد انجام آن ها برای شخص عواقب ناگواری به همراه دارد. همچنین اعمال و تفکرات مقدسی در جوامع مختلف وجود دارند که سرپیچی از آن ها هم تابو محسوب می شود. اگر بخواهیم تابو را به صورت ساده تعریف کنیم باید بگوییم ممنوعیت هر عملی که براساس باور عمومی شکل گرفته است. ساده ترین مثالی که در این مورد می توان به یادآورد ممنوع بودن یا عجیب بودن گریه کردن در آقایان است.

13 مورد از عجیب ترین تابوها در سراسر جهان!

امروز در این مطلب از خبرنگاران مگ قصد داریم با شما درباره تابو صحبت کنیم تا آن را بهتر بشناسید.

آشنایی با ماهیت و ریشه تابو

ممنوعیت ذاتی یک تابو یعنی نقض یا سرپیچی از آن نوعی دردسر با خود به همراه دارد و فردی که سرپیچی کرده مجرم شناخته می شود. مثلا عدم موفقیت در ماهیگیری، بیمار شدن یا خسته شدن در بسیاری از جوامع تابو محسوب می شود. این موضوع در اقوام و منطقه ها مختلف با هم فرق می کند. مثلا در جوامعی ازدواج در یک سنی تابو و در جامعه دیگری ازدواج در همان سن بسیار پسندیده است.

گاهی تابوها به دلیل محافظت از فرد یا جمعیتی در برابر افراد قدرتمند یا نیروهای ناشناخته ایجاد شده و برای رفع کردن جنبه منفی آن هم مراسم و تشریفات خاصی شکل گرفته است. مثلا در بعضی از فرهنگ ها از فردی که با مردگان تماس فیزیکی داشته است، مثل افرادی که مسئول شست وشوی مردگان هستند، می خواهند که پس از هر بار تماس در مراسم پاکسازی که به همین منظور برگزار می شود شرکت کند.

در بعضی از فرهنگ ها تماس با زنی که در دوران قاعدگی است یا باردار است ممنوع است و ارتباط با او تابو محسوب می شود. آن ها عقیده دارند زن در این دوران منشا نیروهای قدرتمند تولیدمثلی است و نباید در این جریان انرژی ها خللی ایجاد شود. مراسم حمام کردن و غسل پس از این دوران هم از جمله تشریفاتی است که برای پاک کردن جنبه منفی تابو انجام می شود.

در مطالعات اجرا شده مشخص شده است که تابوها در هر قوم و اجتماع با اجسام و اعمالی که برای برقراری نظم اجتماعی ارزشمند هستند ارتباط مستقیم دارند. مردم از طریق خلق تابوها به یک سیستم کنترلی وسیع نظم عمومی دست پیدا می کنند و می توانند به خوبی تمام جمعیت جامعه را در یک راستا پیش ببرند. زیگمویند فروید تابو را اینگونه توصیف می کند: تابوها از طریق نگرش های اجتماعی دوسوگرا به وجود آمده اند و درواقع نمایان گر اعمال ممنوعه ای هستند که ناخودآگاه افراد تمایل به انجام آن ها دارد.

14 مورد از عجیب ترین تابوها در سراسر جهان

تابوها در گوشه و کنار جهان به چشم می خورند و نمی توانیم بگوییم جامعه ای بدون هیچ تابویی زندگی می کند. در این میان بعضی از تابوها واقعا عجیب هستند. مثلا در کشورهای آسیایی روش خاصی برای خرد کردن چوب وجود دارد و هر روشی غیر از آن تابو است! بعضی از جوامع غذا خوردن با دست چپ را غیر بهداشتی و نشانه بی احترامی به میزبان و غذا می دانند. در این بخش با 14 مورد از عجیب ترین تابوها در جهان آشنا می شوید.

1. در نیوزیلند علامت پیروزی را با دست نشان ندهید

اغلب اوقات وقتی می خواهیم عکس یادگاری بگیریم علامت پیروزی (حرف V انگلیسی) را با دست نشان می دهیم، لبخند می زنیم و عکس یادگاری می گیریم. اما اگر در نیوزیلند این کار را انجام دهید و کف دستتان هم به سمت خودتان باشد مردم فکر می کنند که به آن ها گفته اید برو خودت را خراب کن! این موضوع در استرالیا و بریتانیا هم وجود دارد. پس اگر قصد سفر به این کشورها را دارید هرگز با این ژست عکس نگیرید.

2. در مراکش با دست چپ غذا نخورید

غذا خوردن با دست چپ در مراکش، و اغلب کشورهای اسلامی، نشانه بی احترامی و حتی کثیفی است، چون مردم از دست چپ برای تمیز کردن و از دست راست برای غذا خوردن استفاده می کند.

3. در استفاده از چوب های چاپ استیک ژاپنی با احتیاط عمل کنید

غذا خوردن با چاپ استیک آداب بسیار سختی دارد. آن ها معتقدند که مرده ها هم می توانند غذا بخورند پس در زمان غذا خوردن باید با آرامش کمی از چاپ استیک را در ظرف غذا وارد کرد و اندازه غذای مورد نیاز خود را برداشت. همچنین نباید چاپ استیک را در ظرف غذا رها کرد و پس از تمام شدن غذا، باید آن ها را در کنار ظرف بگذارید. نکته دیگر روش تحویل گرفتن غذایی است که به شما تعارف می شود. اگر غذایی که با چاپ استیک به شما تعارف می شود را با چاپ استیک خودتان دریافت کنید مرتکب خطای بزرگی شده اید.

باید ظرفتان را بالا بیاورید تا غذا را داخل آن بگذارند، سپس آن را با چاپ استیک خود بردارید. فقط در زمان جدا کردن استخوان های مرده از خاکستر و قرار دادنشان در کوزه افراد حق دارند تکه های استخوان را با چاپ استیک از یکدیگر تحویل بگیرند. انجام این کار در زمان غذا خوردن بی احترامی به غذا است! اگر به این آداب پایبند نباشید ژاپنی های اطرافتان وحشت زده می شوند و به سرعت برای اصلاح عمل شما اقدام می کنند.

4. در هند جواب ندادن به سوالات شخصی تابو است

شما نمی توانید در هند به مردم بگویید این موضوع شخصی است و به خودم مربوط می شود. این جمله بی احترامی کامل به شخص سوال کننده است. پس وقتی به هند سفر می کنید منتظر باشید مردمی که برای اولین بار می بینید از شما سوالات به شدت شخصی و خصوصی، مثل اندازه درآمدتان، بپرسند. این موضوع برای آن ها عادی است و آن را زشت نمی دانند.

5. در زمان بازدید از معابد در تایلند، شانه های خود را بپوشانید

پوشش و رفتار مناسب در زمان بازدید از معابد تایلند بسیار مهم است و اگر شانه ها یا زانوهایتان پوشیده نباشد توهین بزرگی به این محل مقدس کرده اید. این موضوع آن قدر برای تایلندی ها مهم است که اگر پوشش مناسبی نداشته باشید به شما اجازه ورود به معبد را نمی دهند.

6. در اسپانیا فقط لباس تیم فوتبال اسپانیا را بپوشید

اگر به اسپانیا سفر می کنید و قرار است در کنار مردم فوتبال ببینید هرگز نباید لباسی غیر از لباس فوتبال تیم های اسپانیایی را به تن کنید. بی توجهی به این تابو مردم را عصبانی می کند و ممکن است شما را از جمع خود بیرون کنند.

7. در تایلند و کشورهای عربی کفش یا پای خود را به سمت دیگران نگیرید

مردم در کشورهای عربی و تایلند کفش و پا را به عنوان قسمت ناپاک بدن می شناسند و اگر پای خود را به سمت آن ها بگیرید نشانه بی احترامی است.

8. در تایلند به سر بزرگتر از خود دست نزنید!

اگر به تایلند سفر می کنید هرگز به سر افراد بزرگتر از خودتان دست نزنید. این نشانه بی احترامی به بزرگتر است. این تابو در بسیاری از کشورهای آفریقایی هم به چشم می خورد. در این کشورها وقتی در جمعی حضور دارید که رئیس قبیله هم حضور دارد یا در حال صحبت با او هستید نباید سر شما بالاتر از سر او قرار بگیرد.

9. با کفش وارد خانه ژاپنی ها نشوید

خانه از نظر ژاپنی ها محلی مقدس است و هرگز نباید با کفش به آن وارد شوید. باید کفش ها را در قسمت کفش کن (وردی خانه) در آورده و سپس وارد شوید. راه رفتن در خانه با کفش نشانه بی احترامی به صاحب خانه است.

10. در اسکاندیناوی از غذا تشکر کنید

اگر در کشورهای حوزه اسکاندیناوی غذا می خورید حتما بعد از تمام شدن غذا به میزبان بگویید takk for maten، یعنی از شما برای غذا سپاسگزارم. گفتن این جمله بعد از صرف غذا از واجبات است و بی توجهی به آن نشانه بی احترامی است.

11. در اندونزی ایستاده غذا نخورید

غذا همیشه مورد احترام مردم مختلف بوده و به همین دلیل تابوهای مختلفی در ارتباط با آن شکل گرفته است. مردم اندونزی ایستاده غذا خوردن را نشانه بی احترامی به غذا می دانند. پس اگر به اندونزی سفر کردید، حتی اگر خیلی هم هیچ وقت فکر ایستاده غذا خوردن به سرتان نزند.

12. در مراسم عزاداری چینی ها قرمز نپوشید

همانطور که پوشیدن لباسی غیر از لباس مشکی در عزاداری ایرانی ها تابو است، چینی ها هم پوشیدن لباس قرمز در مراسم عزاداری را نامناسب می دانند.

13. جویدن آدامس، تابویی در اروپا

جویدن آدامس در اتریش، ایتالیا و آلمان تابو است. این تابو در اندونزی هم وجود دارد و مردم جویدن آدامس در مکان های عمومی را عملی ناشایست می دانند.

مرور کلی

هر جامعه ای با هر سطحی از فرهنگ و سابقه تاریخی در خود تابوهای کوچک و بزرگی دارد که قرن ها با آن ها زندگی کرده است. بعضی از این تابوها آنقدر آسیب زننده هستند که حرکت های اجتماعی عظیمی برای شکستن و تغییر آن انجام می شود. در این مطلب به صورت کلی با مفهوم و ریشه تابو صحبت کردیم و با 14 تابوی عجیب در جهان آشنا شدیم. اگر شما هم تابویی می شناسید که به نظرتان عجیب است، آن را در قسمت کامنت ها بنویسید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: Britannica, Merriam-webster, Jessieonajourney

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2053

به "13 مورد از عجیب ترین تابوها در سراسر جهان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 مورد از عجیب ترین تابوها در سراسر جهان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید