آشنایی با پنج ابر سازه جهان که کمتر می شناسیم

به گزارش لیسو، هر ساله به تعداد آسمان خراش ها افزوده می گردد اما تعدادی از این ابر سازه ها هستند که کمتر با آن ها آشنایی داریم. برای شناخت این ابر سازه ها با ما باشید.

آشنایی با پنج ابر سازه جهان که کمتر می شناسیم

وقتی حرف از بلندترین سازه های دنیا (ابر سازه ها) به میان می آید، همه ناخودآگاه به یاد برج خلیفه دبی با ارتفاع باور نکردنی 8,829 متری آن می افتیم. این آسمان خراش بی نظیر نه تنها یک رکورد در زمینه ارتفاع به شمار می آید، بلکه در زمینه زمان ساخت نیز یک رکورد باور نکردنی داشته؛ زیرا صاحبان اماراتی آن این شگفتی بی نظیر مهندسی را تنها در فاصله سال های 2004 تا 2010 از میان میدان اسب دوانی قدیمی شهر دبی روبه آسمان برافراشتند. بیشتر ما فکر می کنیم که دومین سازه بلند دنیا هم همان برج ساعت غول پیکر شهر مکه است، ساختمان عظیمی که اگرچه با 601 متر ارتفاع پس از برج شانگهای، سومین آسمان خراش دنیاست، اما به هیچ وجه سومین سازه ساخته بشر نیست و اگر برج های بی شمار فرستنده های آمریکایی را به حساب بیاوریم، نمی تواند حتی رده دهم را نیز برای خود حفظ کند.

Tokyo skytree

با 634 متر ارتفاع، این برج فرستنده خارق العاده در قلب توکیو دومین سازه بلند حال حاضر دنیا به شمار می آید. این سازه زیبا تعریفی جدید از برج های تلویزیونی جدید را در میانه های سال 2008 میلادی شروع کرد و پس از صرف چیزی در حدود 800 میلیون دلار، این سازه بی نظیر در آخرین روز ماه فوریه سال 2012 به صورت رسمی افتتاح شد. با وجود زلزله خیز بودن منطقه، تیم سازنده برج در اقدامی کم نظیر از اتصالات روغنی برای متصل کردن بخش های مختلف آن به یکدیگر بهره برده، در نتیجه حتی در هنگام یورش سخت ترین زمین لرزه ها نیز، درخت آسمانی ژاپنی ها برفراز توکیو پایدار باقی خواهد ماند.

دکل Kvly-Tv

پیش از تکمیل شدن پروژه برج الخلیفه در دبی، این آنتن تلویزیونی بی نظیر بلندترین سازه دنیا بود و هنوز هم در میان ابر سازه ها صندلی فزونی را به خود اختصاص می دهد. KVLY-TV mast با ارتفاع 8,628 متر تنها چند متر از دیگر برج های تلویزیونی مشابه خود در ایالات متحده آمریکا بلندتر است و به نوعی نماینده تمامی این سازه های عجیب و عظیم در لیست ما به شمار می آید. کار روی ساخت این آنتن بی نظیر در داکوتای شمالی تا سال 1963 به خاتمه رسید و تا زمان تکمیل برج تلویزیونی وشو در سال 1974، توانست لقب بلندترین سازه را برای خود حفظ کند. البته این لقب پس از حدود دو دهه، بار دیگر به آن بازگشت، زیرا متخصصان لهستانی در یکی از عظیم ترین افتضاحات تاریخ مهندسی، برج بی نظیر 646 متری خود را در هنگام اجرای عملیات تعویض کابل های مهار نماینده، از وسط به دونیم تقسیم کردند! به دلیل استفاده سازندگان از فولاد سبک وزن، این سازه به همراه آنتن های خود تنها در حدود 392 تن وزن دارد، اما مسئله مهم تر، گستردگی کابل های مهار بی شمار به کار رفته در این سازه ها است که در این مورد خاص لنگر اتصالی آن ها به زمین، در فضایی به مساحت 65 کیلومتر مربع پخش شده است.

بلندترین دودکش دنیا، یکی از ابر سازه ها

هنگامی که مهندسان اتحاد جماهیر شوروی، کار روی نیروگاه عظیم 1000 مگاواتی EKibastuz را در سال 1987 به خاتمه رساندند، این سازه نگاه ها را به خود جلب می کرد. این نیروگاه عظیم که امروزه در خاک کشور ازبکستان واقع شده، از زغال سنگ به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می نماید و درست به همین دلیل است که سازندگان آن تاکید داشتند تا دودکش اصلی کوره های آن را تا حد ممکن به آسمان نزدیک نمایند. نتیجه کار آن ها یک سازه توخالی بی نظیر 419 متری بود که در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته، به کار مشغول است و هیچ گاه متوقف نمی شود. نکته جالب در خصوص این نیروگاه آن است که بیش از سه چهارم برق فراوریی از طریق آن به روسیه صادر می شود.

برج شانگهای چین

برج شانگهای یکی از ابر سازه هایی است که در ادامه سال 2015 زیاد در خصوص آن خواهید شنید. چینی ها حالا در مراحل خاتمهی کار روی پروژه ای هستند که با برخورداری از 623 متر ارتفاع و ساختار مواج بی نظیر، نگاه هر بیننده ای را به سوی خود جلب خواهد نمود و اسکای لاین بی نظیر شانگهای را بیش از پیش خارق العاده می نماید. برخلاف فرایند معمول در دیگر آسمان خراش ها، در برج شانگهای خبری از باریک شدن تدریجی به سمت بالا نخواهد بود و این سازه بی نظیر در طبقه آخر خود نیز، فضایی برابر با 556 متر مربع را در اختیار ساکنان قرار خواهد داد. برج پیچ و تاب خورده شانگهای، در نهایت 121 طبقه را در بر خواهد گرفت و از فضایی برابر با 380 هزار متر مربع در دل منطقه تجاری شانگهای برخوردار است. این پیچ و تاب ها البته تنها به منظور زیبایی بخشیدن به سازه ساخته نشده اند، بلکه می توانند تا 28 درصداز نیروی کوبنده تند بادهای موجود در ارتفاع 600 متری را از سازه آسمان خراش دور نمایند و میزان فولاد مصرفی را در حدود 24 درصد کاهش دهند. چینی ها یک توربین بادی عمودی در بالاترین نقطه برج شانگهای نصب نموده اند که قادر است هر ساله 350 هزار کیلووات ساعت انرژی فراوری کند. هزینه های انجام گرفته برای ساخت این ابر سازه بی نظیر، تا به این لحضه چیزی در حدود 4 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

دکل تلویزیونی زیبا کنار

همه ما می دانیم که برج میلاد با ارتفاع 425 متری خود بلندترین سازه موجود در کشور است. اما هنگامی که نوبت به شماره دو می رسد، کمتر کسی فکرش را می نماید که باید در شهر ساحلی زیبا کنار به دنبال آن بشود. دکل مخابراتی زیبا کنار 365 متر ارتفاع دارد و توسط صدا وسیمای مرکز گیلان و به منظور پخش برنامه تلویزیونی در استان های شمالی کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این دکل نیز درست مانند نمونه آمریکایی از انواع مهار شونده از طریق کابل بوده و از مقاومت قابل توجهی در برابر وزش بادها برخوردار است. از دیگر سازه های بلند موجود در کشور، می توان به سد کارون 4 با ارتفاع 240 متر و برج تهران با ارتفاع 162 متر اشاره نمود. همچنین سازه مرکز تجارت دنیای تبریز، با 152 متر ارتفاع، در مقام پنجم جای خواهد گرفت.

منبع: مجله نوآور/ ویکی پدیا

منبع: setare.com
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1259

به "آشنایی با پنج ابر سازه جهان که کمتر می شناسیم" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با پنج ابر سازه جهان که کمتر می شناسیم" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پنج ابر سازه جهان که کمتر می شناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید