اسباب بازی مناسب سن کودک

به گزارش لیسو، بازی مهمترین راه تفکر و آموزش کودک و ارتباط او با دنیای پیرامون است اما بچه ها در هر سنی به یک نوع اسباب بازی مناسب با سن خود احتیاج دارند که بی توجهی به آن می تواند بی فایده و حتی خطرناک باشد.

اسباب بازی مناسب سن کودک

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، روانشناس کودک و نوجوان درباره اصول استفاده از اسباب بازی برای بچه ها و اسباب بازی مناسب با سن بچه ها به خبرنگار ایرنا گفت: بازی مهمترین وسیله تفکر در کودک است که با آن با جهان خود ارتباط برقرار می نماید. کودک در طول بازی می تواند به آرزوها و خواسته دست نیافتنی خود در جهانی واقعی، دست یابد و جهان را همان گونه که دوست دارد می سازد.

سارا سوری اضافه کرد: در حدود 18 ماهگی که تخیل وارد جهانی کودک می گردد، شکل بازی های کودک رنگ و بویی تازه می گیرد و تمایل بچه ها به سمت استفاده از ابزار و وسایل در بازی هایشان بیشتر می گردد. ابتدا بازی های تقلیدی در کودک شکل می گیرد. در این مرحله و در حدود سن بیست ماهگی تا 2.5 سالگی بچه ها به تقلید از کارهای عظیمسالان رو می آورند. در واقع در این مرحله آنها به اسباب بازی ها تمایلی نشان نمی دهند، زیرا ابزارها و وسایل واقعی خانه به خصوص وسایل آشپزخانه مثل قابلمه ها و کفگیرها و... برایشان جذابیت دارد.

وی گفت: انتخاب اسباب بازی متناسب با سن کودک نقش مهمی در پرورش خلاقیت و هوش کودک دارد اما ما ایرانی ها معمولا قبل از به جهان آمدن کودک اسباب بازی های بسیار زیادی را برای کودک مان تهیه می کنیم به طوری که گاهی تعداد زیادی از آنها به درد کودک نمی خورد و در واقع بنابر سلیقه و آرزوهای ناکام مانده خودمان اسباب بازی می خریم و در بعضی موارد کودک با هیچ کدام از این اسباب بازیها بازی نمی نماید.

سوری ادامه داد: اسباب بازی حتما باید متناسب با سن کودک باشد. مهمترین مساله در انتخاب اسباب بازی این است که کودک بر اسباب بازی مسلط باشد مثلاً یک کودک دو ساله نمی تواند با یک هلیکوپتر کنترلی یا یک ماشین کنترلی بازی کند و حتی ممکن است از سرعت و صدای آن اسباب بازی بترسد.

وی گفت: ویژگی دیگر اسباب بازی ارزان قیمت بودن آن است زیرا اسباب بازی گران مطلقاً اسباب بازی مناسب یا خوبی برای کودک نیست. بهتر است اسباب بازی به جهانی واقعی نزدیکتر باشد. اسباب بازی هایی با تکنولوژیهای بسیار پیجیده و غیر واقعی یاریی به رشد تخیل کودک نخواهد نمود.

این روانشناس کودک و نوجوان فزود: یکی از اسباب بازیهای مفید برای سنین قبل از دبستان کودک لگو است. باید توجه داشته باشیم که اندازه لگو متناسب با سن کودک باشد. در این مورد هرچه سن کودک کمتر باشد اندازه لگو باید عظیمتر باشد و از سادگی بیشتری برخوردار باشد.

سوری گفت: گاهی نوع بازی و وسیله بازی کودک مطابق با مراحل رشد تکاملی کودک است به طور مثال بچه ها از یک تا دو سالگی بیشتر تمایل دارند که اشیا را تکه تکه نمایند زیرا نمی توانند با کلیت یک جسم ارتباط برقرار نمایند پس برای برقراری ارتباط بهتر با آن وسیله آغاز به تکه تکه کردن اسباب بازی ها می نمایند، در این مرحله لگوهایی با اندازه عظیم می تواند یاری نماینده باشد.

وی ادامه داد: معمولا کودک از 2.5 سالگی به بعد می تواند با کلیت یک جسم ارتباط بگیرد و در این مرحله آغاز به چسباندن اشیا به هم می نماید و انواع چسباندن ها برای بچه ها در این سن سرگرمی بسیار مهمی می گردد و در این سن نیز می توان از لگو برای چسباندن یاری گرفت.

سوری گفت: اینکه کودک اسباب بازی های خود را می شکند یک امر طبیعی است، البته چنانچه ملاحظه شد که کودک هیچ اسباب بازی سالمی ندارد، ممکن است کودک پرخاشگر یا بیش فعال باشد.

وی اضافه کرد: از جمله اسباب بازی های مهم دیگر لگوهای چوبی هستند که بچه ها به آنها بسیار علاقه مند هستند. همچنین می توان از وسایل دورریز خانه مانند لوله دستمال کاغذی، در بطری ها یا هر چیزی دیگر بدون خطری برای تهیه اسباب بازی با یاری خود کودک استفاده کرد.

سوری ادامه داد: دسته دیگر بازی ها، بازی های خلاق هستند که عموماً با وسایل بسیار ساده و ابتدایی مانند یک تکه گل یا خمیر ساخته می شوند که به خلاقیت کودک یاری بسیار زیادی خواهد نمود.

وی گفت: آشپزی کردن یا درست کردن کیک و دسر برای بچه ها بسیار هیجان انگیز است و کودک آن را مانند یک بازی شاد و تمام عیار می بیند. در سن 4-5 سالگی می توانیم با یاری کودکمان یک کیک ساده درست کنیم. این کار به عنوان یک بازی برای کودک در این سن لذتبخش است. عروسک های انگشتی یا پاپت ها هم یکی دیگر از اسباب بازیهای بسیار مفید و لذت بخش برای کودک است و کودک در خلال آن خلاقانه می تواند داستان و روایت خودش را بگوید.

به گفته این روانشناس کودک و نوجوان، رنگ انگشتی وگل بازی هم یکی دیگر از بازیهای مفید و ثمر بخش مخصوصا در بچه هایی خشمگین است.

سوری اضافه کرد: اتاق کودک را نباید با اسباب بازی های بسیار زیاد شلوغ کنیم چرا که کودک دچار سردرگمی می گردد حتی گاهی دیده شده که باعث عدم تمرکز کودک می گردد. اگر کودک شما اسباب بازی زیادی دارد سعی کنید به صورت دوره ای مقداری از اسباب بازیهای را از جلوی دست کودک برداشته و بعد از چند ماه آنها را جایگزین اسباب بازی های قدیمی کنید تا کودک لذت ببرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1281

به "اسباب بازی مناسب سن کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسباب بازی مناسب سن کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید