افزایش مصرف گاز در روزهای سرد سال؛ صنایع درگیر قطعی گاز شدند

به گزارش لیسو، با رسیدن فصل سرما و افزایش مصرف گاز خانگی، تامین گاز برخی از کارخانه های سیمانی، فولادی و پتروشیمی با مشکل روبرو شده است.

افزایش مصرف گاز در روزهای سرد سال؛ صنایع درگیر قطعی گاز شدند

به گزارش خبرنگاران، طی چند روز گذشته گاز بعضی از واحد های سیمانی قطع شده است؛ اتفاقی که وقوع آن چندان دور از انتظار نبود چرا که جواد اوجی وزیر نفت، 14 شهریور از پیش بینی کمبود گاز در فصل سرما به میزان دویست میلیون متر مکعب خبر داده بود، اما این موضوع زودتر از آنچه که انتظار می رفت، رخ داد.

محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران هم در روز 15 آبان گفت: امسال سرما زودتر آغاز شد و مصارف گاز به شدت افزایش یافت؛ به این معنا که از سه هفته پیش که بارش ها آغاز شده و همچنان ادامه دارد، افزایش 100 درصدی در مصرف گاز نسبت به همین بازه زمانی در سال 1399 را شاهد بودیم، ضمن اینکه پیش بینی ها حاکی از کاهش دو درجه ای دما نسبت به سال گذشته است.

همین ورود زود هنگام موج سرما و افزایش چشمگیر مصرف باعث قطع زودهنگام گاز مصرفی کشور شد. طبق گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان، کارخانه هایی که در محدوده شمال، شمال شرق و شمال غرب قرار دارند با مشکل و قطعی گاز روبرو هستند.

شیخان در گفت و گو با خبرنگاران شرح داد: موضوع قطع گاز از زمستان اتفاق جدیدی نیست و هر ساله با توجه به افزایش سرما و کاهش فشار گاز بخشی از کارخانجات با قطعی گاز روبرو می شوند. امسال برای مدت 15 روز مازوت در کارخانه های سیمان ذخیره شده تا با مشکل روبرو نشوند. کارخانه هایی که در محدوده شمال، شمال شرق و شمال غرب قرار دارند با مشکل و دغدغه تامین گاز روبرو هستند.

او بیان نمود: کارخانه های سیمان به دلیل موضوع قطع گاز اساسا دوگانه سوز طراحی شده اند تا در صورت قطع گاز، با تامین مازوت وقفه ای در تولید نداشته باشیم، اما حمل مازوت از مراکز توزیع به کارخانجات سیمان به ناوگان ترابری قوی نیاز دارد. این ناوگان باید همزمان به نیروگاه ها هم سرویس بدهند پس ممکن است در تامین مازوت هم وقفه ای داشته باشیم.

شیخان گفت: به دلیل قطعی گاز التهابات بازار را خواهیم داشت، اما اختلال بزرگی مثل سال قبل رخ نخواهد داد. با توجه به این که مصرف مازوت در کشور آنچنان زیاد نیست باید این ماده به میزان کافی وجود داشته باشد. هنوز برای سوختن مازوت در شهر های بزرگ محدودیت وجود دارد و گاز کارخانجات شهر های بزرگ قطع نخواهد شد تا مجبور به سوزاندن مازوت نشوند.

البته این قطع گاز تنها به کارخانجات تولید سیمان محدود نمی گردد و به نظر می رسد کمبود گاز زمستانی قرار است گردن کارخانه های فولادی و پتروشیمی ها را هم بگیرد. شرکت های فولادی طی نامه ای از وزیر صمت درخواست جلوگیری از قطع گاز زنجیره فولاد را داشتند که در این نامه آمده است:

شرکت ملی گاز ایران در بخشنامه ناگهانی و با استناد به هماهنگی اجرا شده با کنندگان آن وزارتخانه، دستور اعمال محدودیت شدید در مصرف گاز تعداد کثیری از کارخانجات فولادی از گندله سازی، تولید آهن اسفنجی و فولاد سازی را صادر کرده و زمان اجرای آن را هم از ساعت 24 مورخ 22/08/ 1400 اعلام کرده است!

از آنجا که بیش از 90 درصد فولاد تولیدی کشور در کوره های قوس الکتریک با القایی تولید می گردد که با آهن اسفنجی شارژ می گردد، کاهش تأمین گاز در حد اعلام شده به معنای توقف تولید آهن اسفنجی و به تبع آن توقف کامل تولید فولاد در این واحد ها است که علاوه بر تحمیل زیان سنگین و جبران ناپذیر به واحد های فولادی، تبعات نامطلوبی بر بازار سرمایه و تعادل بازار فولاد خواهد گذاشت.

روابط عمومی شرکت ملی گاز در پاسخ به پیگیری های خبرنگاران، با اشاره به کمبود گاز کشور، اولویت تامین را مصارف خانگی اعلام نمود .

طبق اعلام شرکت ملی گاز ظرفیت تولید گاز تصفیه شده کلا 850 میلیون مترمکعب در روز است که البته الان حدود 800 میلیون مترمکعب روزانه تولید داریم.

پیش از این هم مسعود کاظمی معاون دیسپچینگ شرکت ملی گاز اعلام کرده بود: در این فصل، بیشترین مصرف مربوط به بخش خانگی است، اما از نیمه دوم آبان ماه امسال، نسبت به پنج سال گذشته، مصرف خانگی به شدت افزایش پیدا کرده است.

کاظمی اظهار کرد: این مصرف در بعضی روز ها بین 100 تا 140 میلیون مترمکعب افزایش داشته و دلیل اصلی آن، سرمای زودرس هواست؛ به طوری که نیمه دوم آبان امسال، دما مشابه نیمه دوم آذر سال قبل است. با توجه به این که اولویت شرکت ملی گاز، تامین پایدار بخش های خانگی و تجاری است؛ به همین دلیل، ممکن است گاز کمتری به سایر بخش ها و صنایع اختصاص پیدا کند.

اما این قطع گاز و در نتیجه توقف موقت تولید چه میزان بر بازار محصولات تولیدی تاثیر خواهد گذاشت؟

دبیر انجمن سیمان در این خصوص گفت: در فصول سرد معمولا مصرف سیمان کاهش پیدا می کند و گمان می کنیم با این کاهش مصرف، کاهش تولید چشمگیر نباشد پس التهاب زیادی در بازار سیمان نخواهیم داشت. التهاب سال قبل به دلیل قطع بدون پیش بینی بود و از طرفی تامین مازوت به موقع انجام نشده بود. این وقفه امسال وجود نخواهد داشت و علی رغم هزینه بیشتر، تولید سیمان را با ذخیره مازوت پیگیری کردیم.

طبق اظهارات شیخان، بازار سیمان و عملکرد شرکت های سیمانی چندان تغییر نخواهد کرد چرا که چندان فصل فعالیت آن ها نیست، اما با توجه به فرایند رشد قیمت فولاد و محصولات پتروشیمی در بازار های جهانی، توقف تولید به کام آنها خوش نخواهد آمد همچنین ارزش سهام این شرکت ها هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

مهدی جمشیدیان کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگاران؛ یکی از دلایل افزایش قیمت جهانی گاز را تغییرات زیست محیطی دانست و گفت: بیشتر صنایع بورسی کشور از گاز استفاده می کنند. قیمت گذاری گاز صنایع در کشور معین و به صورت فرموله است و بر اساس درصدی از نرخ جهانی محاسبه می گردد که به دو صورت خوراک پتروشیمی و سوخت صنایع است.

وی ادامه داد: گاز خوراک پتروشیمی ها طبق فرمولی است که صنایع پتروشیمی تعریف کرده اند، که این درصد برای صنایع فولاد حدود 30 درصد بود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با گاز خانگی گفت: در حاضر تقریبا دو برابر استاندارد های جهانی گازخانگی مصرف می کنیم؛ بنابراین عمده مشکل در سمت مصرف است تا تولید به این دلیل که تولید طی هر سال در حال افزایش است.

وی ادامه داد: به طور معمول گاز صنایع به مدت یک ماه در زمستان قطع می گردد که اثر محسوسی بر روی این صنایع نمی گذارد، اما در منطقه ها سردسیر و پر جمعیت باعث افزایش نرخ خواهد شد. پتروشیمی ها دارای دو نوع گاز خوراک و سوخت هستند که با کمبود گاز، تولید پتروشیمی کاهش پیدا می کند.

جمشیدیان گفت: پتروشیمی ها مصرف داخلی زیادی ندارند و بیشتر محصولاتشان را صادر می کنند، بنابراین به قیمت های جهانی متصل هستند لذا کمبود گاز بر قیمت ها در این صنایع اثر خاصی نمی گذارد، ولی تولیدات و در بعضی مواقع سودآوری این صنایع را پایین می آورد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این موضوع که کمبود گاز بر روی 99 درصد صنایع اثر منفی می گذارد گفت: کمبود گاز باعث کمبود در تولید و فروش شرکت ها می گردد و این کمبود در تولید باعث کاهش سودآوری خواهد شد.

در کل قطع گاز صنایع بر اشتغال، بازار سرمایه، صادرات و ارز آوری و ده ها موضوع دیگر اثرگذار خواهد بود. با توجه به حجم بالای مصرف گاز خانگی، بهینه سازی در این بخش می تواند از تعطیلی و زیان واحد های بزرگ صنعتی جلوگیری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1846

به "افزایش مصرف گاز در روزهای سرد سال؛ صنایع درگیر قطعی گاز شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مصرف گاز در روزهای سرد سال؛ صنایع درگیر قطعی گاز شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید