امارات درلیبی به دنبال چیست؟، ازتوطئه جنگ داخلی تا غارت منابع نفتی

به گزارش لیسو، خبرنگاران، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: شاید به جرأت بتوان گفت که تحولات این روزها در لیبی توجه کشورهای مطرح منطقه و جهان را به خود جلب کرده است چرا که علاوه بر موقعیت استراتژیک کشور نفت خیز لیبی، شاهد مداخله تعداد زیادی از بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای در خصوص بحران این کشور و شاید تشدید آن هستیم. در این میان قصد داریم به نقش امارات در این بحران و حضور این کشور در لیبی اشاره کنیم.

امارات درلیبی به دنبال چیست؟، ازتوطئه جنگ داخلی تا غارت منابع نفتی

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

شاید مداخله امارات در امور داخلی لیبی و حمایت تمام قد این کشور از ارتش ملی به رهبری خلیفه حفتر در برابر دولت وفاق ملی لیبی سوالات زیادی را در میان افکار عمومی به وجود آورد. در همین خصوص به تازگی، رئیس دولت وفاق ملی در لیبی گفته است که لیبی با امارات مرز مشترکی ندارد در نتیجه این سوال پیش می آید که اهداف ابوظبی در لیبی چیست؟

درخواست لیبیایی ها برای قطع روابط با دشمن

فایز السراج در گفتگوی اختصاصی با شبکه الجزیره با بیان این مطلب گفت که ما از آغاز درباره مداخلات خارجی هشدار داده ایم. دیدارهای متعددی هم از مصر و هم از امارات داشتیم. البته ما نگرانی های امنیتی مصر را می دانیم زیرا همسایه ماست و با ما مرز مشترک دارد در نتیجه نیاز است نشست هایی داشته باشیم و در پی آن باشیم که با در نظر دریافت مسائل مشترک و دیگر اشتراکات امکان همکاری ها را بسنجیم.

السراج شرح داد که امارات از نظر جغرافیایی از ما فاصله بسکمک دارد. ما با آنها مرز مشترکی نداریم. در چنین شرایطی این سوال پیش می آید که چرا این کشور باید در شرق لیبی پایگاه داشته باشد و هواپیماهایش در این پایگاه فرود بیایند؟

مداخلات ابهام برانگیز امارات در لیبی به حدی رسیده که حتی شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی، امارات را یک دشمن توصیف کرده و از قطع روابط خود با این کشور خبر داده است. این شورا اعلام کرده که روابط با امارات در حالت جنگی قرار گرفته است چرا که این کشور از جنایتکاران جنگی در لیبی حمایت می کند.

حمایت تمام قد نظامی و تسلیحاتی از جنایتکار جنگی

اگر برخی بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای به حمایت سیاسی از ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر بسنده می کنند امارات پا را از این حد فراتر گذاشته و با ارسال تجهیزات و نیروی نظامی به لیبی قصد دارد در قامت حامی تمام عیار حفتر ظاهر شود.

امارات بارها تجهیزات گسترده نظامی از جمله خودروهای زرهی و پهپادها را به لیبی ارسال کرده است. به تازگی نیز یک گروه بزرگ از نیروهای تقویتی متشکل از نظامیان مصری و اماراتی با سه هواپیمای باری نظامی اماراتی وارد شرق لیبی شده تا بتوانند از نیروهای حفتر پشتیبانی رزمی کنند.

یکی از این هواپیماهای نظامی که به همراه دو هواپیمای دیگر از خاک مصر برخواستند، نیروهایی را به لیبی منتقل کرد که چندی قبل با یک ناو جنگی از یک پایگاه دریایی امارات در شاخ آفریقا وارد مصر شده بودند.

امارات حتی مزدورانی را از سودان جذب کرده تا با انتقال آنها به لیبی به نیروهای حفتر برای کنترل طرابلس کمک کند. این در حالیست که اقدامات نظامی امارات در لیبی در واقع نقض آشکار قطعنامه های بین المللی مبنی بر عدم ارسال سلاح به لیبی به شمار می رود.

هم چنین این روزها دیگر کسی نقش پهپادهای اماراتی را در حمله به مناطق مسکونی و هدف قرار دادن غیر نظامیان در لیبی و نهادهای دولتی و فرودگاه های این کشور در حمایت از حفتر منکر نمی شود.

حضور اشغالگرانه در شرق لیبی

اماراتی ها نه تنها به صورت نظامی و لجستیکی و سیاسی در لیبی مداخله می کنند بلکه حضور این کشور در لیبی به یک حضور مستقیم از طریق ایجاد پایگاه های نظامی تبدیل شده است. به نظر می رسد ایجاد این پایگاه های نظامی از سوی امارات در لیبی در راستای تحقق اهداف اشغالگرانه این کشور و تقویت نفوذ دائمی در لیبی به شمار می رود.

نیروهای اماراتی عموماً در شرق لیبی و در پایگاه الخادم واقع در منطقه الخروبه مستقر هستند و بخشی از آنها به پایگاه الجفره منتقل شده اند. این نیروها یک اتاق عملیات مشترک در پایگاه مذکور برای حمایت از نیروهای حفتر ایجاد کرده اند.

کارشکنی های ابوظبی در جهت تحقق آتش بس لیبی

ابوظبی نه تنها با ارسال تجهیزات و نیروی نظامی اقدام به حمایت از حفتر می کند بلکه با موضع گیری های معناداری به صورت غیر مستقیم این کشور را تهدید می کند به طوری که به تازگی انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه گفت که به حاشیه کشاندن نقش کشورهای عربی مشابه آنچه در سوریه شاهدش بودیم، تجربه سختی است که دیگر تکرار نخواهد شد. این بدان معنی است که امارات قصد ندارد از عرصه تحولات لیبی پا پس کشیده و آن را در اختیار دیگر بازیگران قرار دهد.

امارات از یک سو از زبان مقامات رسمی این کشور مدعی عدم مداخله در امور داخلی لیبی است و از سوی دیگر در پشت پرده تلاش می کند تا این کشور روی آرامش و ثبات را نبیند. یکی از مهم ترین اقدامات امارات طی روزهای گذشته برای باقی نگه داشتن بحران لیبی، ممانعت از امضای آتش بس در این کشور بود. در همین خصوص خالد المشری رئیس شورای عالی لیبی گفت که سفارت امارات در مسکو نقش زیادی در کارشکنی در امضای توافق آتش بس در لیبی داشت.

بر اساس گفته های این مسئول لیبیایی، برخی طرف ها در حاشیه خلیج فارس در مذاکرات مربوط به آتش بس لیبی که در مسکو برگزار گشت، حضور داشتند و همراه خلیفه حفتر بودند که از جمله آن ها کاردار سفارت امارات در روسیه بود و همین فرد یکی از عوامل کارشکنی در امضای توافقنامه آتش بس به شمار می رود.

مسکو به تازگی، میزبان مذاکرات چهارجانبه غیرمستقیم بین کنندگان دو طرف روسی، ترکی، هیأت دولت وفاق ملی (غرب لیبی) و ژنرال خلیفه حفتر (شرق لیبی) بود و با وجود آنکه دولت وفاق ملی توافق آتش بس را امضا کرد اما خلیفه حفتر بدون امضای این توافقنامه، مسکو را ترک کرد. خلیفه حفتر نه تنها از زیر بار امضای آتش بس در مسکو فرار کرد بلکه در نشست برلین نیز که برای دستیابی به راهکاری در خصوص بحران لیبی برگزار گشته بود کارشکنی کرد.

در سایه تمام مداخلات امارات در لیبی این روزها به نظر می رسد ابوظبی از حفتر و پیشروی وی برای به دست دریافت کنترل طرابلس ناامید شده بنابراین تلاش دارد تا عارف النایض 57 ساله را که سفیر سابق لیبی در امارات به شمار می رود به جای حفتر بنشاند. مداخلات امارات در امور داخلی کشورهای منطقه به ویژه حوزه آفریقا، به لیبی منحصر نمی شود بلکه امارات از کودتای مصر که به قدرت گیری عبدالفتاح السیسی منجر شد نیز حمایت کرده است.

ما در اینجا قصد نداریم به اقدامات امارات در تمام کشورهای منطقه اشاره کنیم اما مداخلات سیاسی و نظامی این کشور در لیبی در چارچوب سیاستهای امارات برای گسترش جنگ های داخلی در خاورمیانه از طریق حمایت از شبه نظامیان غیر قانونی مانند آنچه در یمن رخ داد صورت می گیرد.

توطئه امارات برای جنگ داخلی در لیبی و غارت منابع نفتی

بی شک یکی از مهمترین اهداف امارات از این مداخله گسترده سیاسی و نظامی در لیبی، تجزیه این کشور و حرکت در جهت مصادره منابع نفتی و ثروت های معدنی آن است. سال گذشته روزنامه وال استریت ژورنال از نشست سری مسؤولان اماراتی با حفتر پرده برداشت. این گزارش گفت که خلیفه حفتر در تلاش است تا صادرات نفت لیبی را به دست بگیرد و حمایت امارات در زمینه فروش غیرقانونی نفت لیبی خارج از کانال های تأیید شده توسط سازمان ملل را جلب کند.

امارات از طریق شرکت های نفتی خود به دنبال تسهیل فرایند فروش مستقیم نفت لیبی از طریق خلیفه حفتر است و همین حمایت امارات بود که باعث شد پیشتر خلیفه حفتر در اقدامی بی سابقه مانع از تسلط مؤسسه نفت لیبی بر تأسیسات نفتی این کشور شود.

هم چنین اسنادی وجود دارد که نشان می دهد مؤسسه نفت لیبی در سال 2016 با 18 شرکت قراردادی را مبنی بر فروش میلیون ها بشکه نفت به این شرکت ها امضا کرده که برخی از آنها اماراتی بوده اند.

حفتر مشخصاً منابع نفتی در لیبی را هدف حملات خود قرار داده و بعد از آنچه که گفته شد دیگر نباید از هدف قرار دریافت میادین نفتی در لیبی و متوقف شدن بیش از نیمی از صادرات نفت این کشور البته به صورت رسمی تعجب کرد چرا که حفتر اینک یک جهت غیر رسمی برای فروش نفت خود دارد.

حملات نیروهای وابسته به حفتر باعث شده تا صادرات نفت از بنادر البریقه، راس لانوف، الحریقه، الزویتینه و السدره در شرق لیبی متوقف شود. بسته شدن این بنادر باعث خواهد شد که تولید نفت این کشور از یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز به 500 هزار بشکه در روز کاهش یابد.

رقابت با ترکیه بر سر نفوذ در لیبی

ترکیه از همان ابتدا با حمایت از دولت وفاق ملی و بعدها با امضای توافقنامه های امنیتی و دریایی تلاش کرد تا از منافع خود در حوزه لیبی و آب های این منطقه محافظت کند. در عرصه نبرد لیبی، عربستان و امارات در یک سوی میدان و در پشت خلیفه حفتر، و ترکیه و قطر در سوی دیگر میدان و در پشت دولت وفاق ملی این کشور، به دنبال تسویه حساب های سیاسی قدیمی خود هستند. موضوع اختلافات میان عربستان و امارات با قطر که بر کسی پوشیده نیست و هنوز بحران منطقه خلیج فارس میان این کشور که به قطع روابط منجر شد حل نشده است؛ قطر و ترکیه هم پیمان استراتژیک یکدیگر در منطقه به شمار می فرایند و حمایت این دو کشور از هم در پفراینده لیبی جای تعجب ندارد.

عربستان و امارات بر سر مسائل مختلف منطقه با ترکیه اختلاف نظر گسترده ای دارند و مقامات ترکیه نیز بارها علیه سران این دو کشور نقدها تند و تیزی را مطرح کرده اند. تلاش امارات برای تقویت حضور خود در لیبی جدای از تمام آنچه که گفته شد، در رقابت با ترکیه و خالی نکردن میدان در برابر این کشور نیز صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 743

به "امارات درلیبی به دنبال چیست؟، ازتوطئه جنگ داخلی تا غارت منابع نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات درلیبی به دنبال چیست؟، ازتوطئه جنگ داخلی تا غارت منابع نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید