انواع سیم کشی ساختمان و معرفی انواع سیم مورد استفاده در آن

به گزارش لیسو، اجرای تأسیسات مکانیکی و الکتریکی از عملیات های اجرایی در ساختمان سازی است که اجرای آن ها به دانش فنی بالایی احتیاج دارد. سیم کشی ساختمان ها نیز از جمله تأسیسات الکتریکی به شمار می فرایند که نقش مهمی در کیفیت زندگی در یک واحد مسکونی خواهد داشت. روش ها و انواع مختلفی برای سیم کشی اجرا و از تجهیزات خاصی هم استفاده می گردد که در این مطلب از ویکی ساختمون قصد داریم به هر یک از آن ها بپردازیم.

انواع سیم کشی ساختمان و معرفی انواع سیم مورد استفاده در آن

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

انواع سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان بسته به شرایط ساختمان از نظر قدمت و کاربرد به دو روش روکار و توکار صورت می گیرد که هر یک از این ها در ادامه تشریح شده اند.

سیم کشی روکار

همان طور که از نام و نشان این روش از انواع سیم کشی بر می آید، سیم ها روی سطح دیوار قرار می گیرند. گاهی نیز برای حفظ زیبایی از داکت های مخصوص برای پوشاندن سیم ها استفاده می نمایند. اجرای سیم کشی به صورت روکار بیشتر در ساختمان های قدیمی و به منظور صرفه جویی در هزینه هایی که سیم کشی توکار می تواند در پی داشته باشد و همچنین در ساختمان های اداری و صنعتی بسیار دیده می شود.

جهت اجرای سیم کشی توکار، می توانید درخواست خود را رایگان ثبت نمایید

سیم کشی توکار

در نقطه مقابل سیم کشی روکار، نوع توکار از سیم کشی قرار گرفته است. در این روش تمامی سیم کشی ها داخل دیوار و درون مجراهایی مخصوص قرار داده می شوند. اجرای این روش از سیم کشی برای هر نوع ساختمان و سازه ای با هر کاربری که داشته باشد مناسب خواهد بود. در سیم کشی توکار هم می توان از سیم های بسیار مقاوم چندلایه به طور مستقیم زیر گچ و سیمان استفاده کرد و هم می توان از سیم های معمولی استفاده کرد و آن ها را داخل لوله های مخصوصی قرار داد.

بیشتر بخوانید: برق کشی روکار ساختمان: روش اجرای سیم کشی اصولی

مزایای بالقوه ای که سیم کشی توکار در پی دارد باعث شده است که اکثریت ساختمان های مسکونی به این روش از سیم کشی روی بیاورند. به طور کلی به منظور اجرای سیم کشی توکار از سه روش رایج که به توضیح زیر هستند استفاده می نمایند.

سیم کشی روکار پروژه خود را به بهترین متخصصین کارگشا بسپارید

سیم کشی توکار به روش جعبه تقسیم

در روش جعبه تقسیم از انواع سیم کشی ساختمان ابتدا سیم ها را از قسمت بالای دیوار و از داخل مجرای مخصوصی به صورت افقی عبور می دهند. در نقاط مشخص مانند بالای کلید یا پریز و به فاصله تقریباً 30 سانتی متر از سقف، جعبه تقسیم نصب می شود و انشعابات مورد احتیاج در داخل آن انجام می گیرد. این روش از سیم کشی توکار در گذشته بیشتر استفاده می شده است، ولی امروزه به دلیل اینکه تجهیزات سیم کشی توسعه یافته و عیب یابی و مسائل دیگر مطرح است کمتر استفاده می شود.

سیم کشی توکار با استفاده از جعبه کلید و پریز

استفاده از جعبه های کلید و پریز روش رایج دیگری برای اجرای سیم کشی توکار است. در این روش در واقع فضایی متناسب با اندازه کلید و پریز با دارا بودن محل مناسب برای جایگیری سیم ها در نظر گرفته می شود. اجرا و تعمیر سیم کشی های اجرا شده به این روش ساده تر است. در نظر دریافت این محفظه درون دیوار، به زیبایی فضا نیز آسیبی وارد نخواهد شد. از طرفی هم با باز کردن پیچ ها و در آوردن بخش بیرونی کلید و پریز به راحتی می توان به سیم ها دسترسی داشت. البته این که قوطی کلید در چه عمقی از دیوار نصب شود، از قبل مشخص شده و برق کار باید بر اساس استاندارد های مشخص شده در زمینه برق کشی ساختمان این کار را انجام دهد.

سیم کشی توکار با استفاده از جعبه فیوز

استفاده از جعبه فیوز نیز در سیم کشی توکار بسیار استفاده می شود. در این روش با توجه به این که بخش های مختلف ساختمان به میزان متفاوتی از الکتریسیته احتیاج دارند، چگونگی توزیع برق را به شیوه بهتری کنترل کرد. به این منظور ابتدا سیم کشی را به داخل جعبه فیوز راهنمایی می نمایند و سپس از آن ها به ترتیب مشخص شده و بسته به احتیاج نسبت به توزیع سیم کشی ها اقدام می نمایند. از مهم ترین مزایای این روش از سیم کشی توکار می توان به آنالیز و یافتن ایرادات احتاقتصادی به ساده ترین شکل ممکن اشاره نمود. از طرفی هم نباید فراموش کرد روش اجرای این نوع از سیم کشی توکار تا حدودی نسبت به دو روش قبلی پرهزینه تر خواهد بود.

در سیم کشی ساختمان از چه نوع سیم هایی استفاده می شود؟

برای این که سیم کشی یک ساختمان چه به صورت روکار و چه توکار به درستی صورت بگیرد، فرد برق کار باید دانش و اطلاعات کافی در مورد همه انواع سیم ها و شرایط استفاده از هر کدام را داشته باشد. به طور کلی سیم های استفاده شده در سیم کشی ساختمان را می توان در چهار دسته زیر جای داد.

سیم های افشان

سیم های نوع افشان نوعی سیم با پوششی از مس آنیل و آلومینیوم هستند. سیم های افشار تک رشته ای و هادی هستند و عایق آن ها نیز ترکیبی از پلیمر پی وی سی است. سیم های افشار در مقایسه با سیم های مفتولی از انعطاف بالاتری برخوردار هستند و به همین دلیل در شرایطی که امکان جابه جایی سیم وجود دارد از این نوع سیم ها استفاده می شود. از طرفی هم فاصله میان لایه های مختلف سیم ها در این نوع بیشتر است و همین موضوع موجب افزایش سطح مقطع و مقاومت الکتریکی سیم نوع افشان می شود.

سیم افشان به عنوان سیم رابط در داکت های زیر زمینی، ماشین آلات، تابلوهای فرمان که به انعطاف پذیری بالایی احتیاج دارند و … به کار می رود. همچنین برای مصارف عمومی تر در اتاق های خشک، تجهیزات الکتریکی، کلیدها و تابلوها تا ولتاژ 750 ولت، استفاده می شود. از طرفی برای نصب در داخل وسایل برقی و سیستم های روشنایی استفاده می شود.

سیم های مفتولی

سیم های مفتولی در واقع به آن دسته از سیم های تک رشته ای و رسانا گفته می شود که از یک آلیاژ فلزی مانند مس ساخته شده اند و از طریق یک پوشش عایق پوشیده شده است. سیم های مفتولی عمدتاً به دو شیوه خشک و ثابت ساخته می شود. سیم خشک را در سیم کشی های تابلوهای تبلیغاتی و توزیع نماینده های برق استفاده می نمایند که جریان برق را از خود عبور می دهد، در مقابل سیم نصب ثابت است که غیر قابل انعطاف است و در لوله ها و زیر گچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیم های مفتولی بر اساس ولتاژ نامی به دو دسته 300 تا 500 ولت و 450 تا 750 ولت تقسیم می شوند.

از مزایای سیم های مفتولی می توان به مواردی همچون مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف، ماندگاری بالا، مقاومت در برابر سایش و پیچش و قیمت اقتصادی تر در مقایسه با بسیاری از انواع سیم اشاره نمود. به طور عمده برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع نماینده های برق مناسب است. علاوه بر این، به کارگیری سیم مفتولی در داخل لوله ها و زیر گچ مجاز است.

سیم های نیمه افشان

گاهی بر اساس شرایط پیش آمده در سیم کشی، برق کار استفاده از سیم های افشان را مناسب نمی داند و در این صورت ترجیح می دهد که از نوع دیگری از سیم های رسانا به نام سیم نیمه افشان استفاده کند. سیم نیمه افشان در واقع تک رشته نبوده و از مجموعه مفتول های تابیده شده در هم تشکیل شده است. به همین دلیل این گروه از سیم ها را می توان در دسته ای مابین افشان و مفتولی دسته بندی کرد. کاربرد این نوع از سیم ها مشابه با سیم های مفتولی است.

سیم های دو زوج فویل دار

کابل های مخابراتی مسی به صورت زوجی فراوری می شوند. از این رو در بیان سایز این کابل ها به تعداد زوج رشته ها اشاره می شود. زوجی کردن رشته ها و فویل دار نمودن کابل تلفن با هدف کاهش اثر همشنوایی و تأثیرات نویزها است. به بیان دیگر کابل مخابراتی فویل دار در مقایسه به نوع بدون فویل آلومینیومی، سیگنال های ارتباطی را با کیفیت مطلوب انتقال خواهد داد. این نوع از سیم ها به دو دسته داخل ساختمانی و خارج از ساختمانی تقسیم می شوند. قابلیت این نوع از سیم ها در مقابله با نویز و پارازیت بسیار خوب است.

سخن آخر

سیم کشی در ساختمان ها به دلیل کاربردهایی که در ادامه خواهد داشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر گونه نقص در سیم کشی می تواند خسارات جانی و اقتصادی جبران ناپذیری در پی داشته باشد؛ بنابراین باید با آگاهی داشتن از استانداردها، انواع تجهیزات و روش های سیم کشی نسبت به بالا بردن کیفیت سیم کشی تا بالاترین درجه ممکن اقدام کرد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 979

به "انواع سیم کشی ساختمان و معرفی انواع سیم مورد استفاده در آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سیم کشی ساختمان و معرفی انواع سیم مورد استفاده در آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید