بازیگر نقش حرمله: هر بار مختار را می بینم اذیت می شوم

به گزارش لیسو، بازیگر نقش حرمله در سریال مختارنامه گفت: معتقدم حتی اگر 50 سال هم سریال مختارنامه را نشان دهند باز هم مردم آن را تماشا می نمایند و دوست دارند.

بازیگر نقش حرمله: هر بار مختار را می بینم اذیت می شوم

در آستانه روزی که به نام حضرت علی اصغر (ع) است و به بهانه پخش مجدد سریال مختارنامه به کارگردانی داود میرباقری که حالا وارد دهمین سال پخش می گردد، با انوش معظمی بازیگر نقش حرمله مصاحبه کردیم.

** شما مشغول بازی در تئاتر بودید که برای مختارنامه دعوت به همکاری کردند؟

- در سال 77 در نمایش دندون طلا برای آقای میرباقری بازی می کردم که در آنجا با هم آشنا شدیم و در فصل اول صحنه کمک می کردم و در فصل های دو و سه نقش امان و شاهگوش را بازی کردم و حتی قرار بود نقش بلبل را بازی کنم که نشد. بعد از آن در مسافر ری نقش برده، معصومیت از دست رفته هم نقش نعیم که شخصیت علوی بود را بازی کردم. روز های پایانی بازی در این سریال بودیم که آقای میرباقری که مشغول نگارش سریال مختارنامه بود، پیشنهاد نقش حرمله را به من داد و روز هایی که نقش نعیم را برای او بازی می کردم جرقه حضورم در نقش حرمله در ذهن آقای میرباقری زده شد.

** آقای میرباقری فقط همین نقش را برای شما در نظر گرفته بودند؟

- روزی که به دفتر او رفتم حتی پیشنهاد ایفای نقش مثبت هم دادند و پرسیدند دوست داری نقش مثبت بازی کنی یا منفی؟ و خودم آنجا یادآوری کردم که شما دو سال پیش به من قول نقش حرمله را داده بودید.

** همان زمان که این نقش را به شما پیشنهاد دادند، اولین واکنش تان چه بود؟

- خیلی خرسند شدم، چون نقشی بود که آقای میرباقری به من پیشنهاد داد و همان زمان هم معتقد بود کاراکتر خاصی است و می گفت اگر خوب بازی کنی، اتفاق های بسیار خوبی برایت خواهد افتاد. آن موقع زاویه من نسبت به این نقش همین بود که اشاره کردم. اما بعد ها که کمی جلوتر رفتیم متوجه شدم این نقش چقدر می تواند نقش خطرناکی از نظر حرفه ای باشد و اینکه به لحاظ احساسی چقدر می تواند خودم را اذیت کند.

** این دو بعد بسیار مهم بود. شما چطور با این دو مسئله کنار آمدید؟

- در درجه اول اینکه ما بازیگریم و اگر من بازی نکنم چه کسی بازی کند؟ اگر من بازی نمی کردم یکی از برادران هنرمندم بازی می کرد. حالا قرعه فال به نام من خورد، اما همان زمان بعضی از همکاران که با تجربه تر از من بودند و اتمسفر سینما و تلویزیون را می شناختند، مرا می ترساندند. وقتی متوجه شدند که قرار است نقش حرمله را بازی کنم، می گفتند با بازی در این نقش ممکن است سرنوشت بازیگری ات کاملا تغییر کند و بعد از این نقش دیگر به تو نقشی نمی دهند و اگر هم بدهند نقش های خشن می دهند. حقیقت این بود که آن موقع مقداری ترسیده بودم و هم اینکه درکی از این ماجرا نداشتم و به این حرف ها گوش نمی دادم.

** در ادامه چه کردید؟

-کم کم که با متن ها آشنا شدم و به من گفتند کدام سکانس ها را باید بازی کنم، سر آن سکانس ها هم حرفه ای گری خودم و هدایت های آقای میرباقری را به کار می گرفتم که بتوانیم پلان های ماندگاری را به ثبت برسانیم و با هر سختی بود انجامش می دادم.

** بازی در این نقش شما را از نظر احساسی اذیت نکرد؟

- چرا، اما بیشتر زمانی که سریال مختارنامه پخش شد، از نظر روحی اذیت شدم و هر سال که پخش می گردد، بیشتر از سال قبل اذیت می شوم به این دلیل که در سال اول پخش این سریال، کمتر مرا دیدند و از سال های بعد حرمله خیلی پررنگ و برجسته و بیشتر دیده شد.

** دلیلش چیست؟

-واقعا نمی دانم و برایم مسئله عجیبی است و از سال های بعد هر چه بیشتر به این نقش پرداختند، من هم بیشتر از نظر روحی اذیت شدم. هر بار که سکانس هایم را می دیدم و واکنش های مردم را هم می دیدم، بیشتر اذیت می شدم. البته ما تمام این ها را به حساب عشق و ارادت خودمان به اهل بیت به ویژه امام حسین (ع) و حضرت علی اصغر (ع) می گذاریم و این افتخار در این سریال نصیب من شد.

** در تمام ده سالی که این سریال بازپخش می گردد، هر سال مخاطبان بیشتری پیدا می نماید و درست است که گهگاهی حرف و حدیث هایی شنیده می گردد، اما بیشتر رضایت مردم را در بر دارد و بعضی ها با اینکه این سریال را بار ها دیدند باز هم در این ایام تماشایش می نمایند.

- حالا درست است که حرف هایی هم می زنند، اما در همین ایام محرم در فضای مجازی برایم پیغام هایی می آید که ما با اینکه این سریال را ده بار است که دیدیم، اما باز هم الان تماشا می کنیم.

** فکر می کنید دلیل جذابیت این سریال بعد از این سال ها چیست؟

- یکی از دلیل هایش این است که هیچ چیزی با امام حسین (ع)، قیام عاشورا و تمام مسائلی که به این قیام مرتبط هستند، قابل مقایسه نیست. نگاه کنید الان چند صد سال است که عاشورا و محرم می آید و می رود، اما هیچ گاه برای ما شیعیان تکراری نمی گردد و اتفاقا هر دفعه تازه تر می گردد و انرژی عجیب و غریبی در مردم پدید می آید. بار ها دیدم افرادی که محتاج نان شب شان هستند، اما وقتی محرم می گردد دوست دارند هر آنچه که دارند برای امام حسین (ع) در طبق اخلاص بگذارند. این سریال هم دقیقا ارتباط مستقیم با این ها دارد و معجزات و کرامات اهل بیت همین است و حتی اگر 50 سال هم مختارنامه را نشان دهند باز مردم آن را تماشا می نمایند.

** شما در فیلم سینمایی رستاخیز هم در نقش شمر بازی کردید.

- بله این فیلم مستقیما به واقعه عاشورا می پردازد که در این سال ها نسبت به این فیلم کم لطفی شده است. البته به تازگی شنیدم که موانع رفع شده است و این فیلم می تواند اکران اینترنتی داشته باشد، اما سازندگان فیلم تصمیم دارند تا فیلم را اول در پرده نقره ای سینما اکران نمایند. البته سال گذشته یک نسخه عرب زبان از این فیلم منتشر شد که بعد جلویش را گرفتند.

** چرا تئاتر را انتخاب کردید و کمتر در سینما و تلویزیون حضور دارید؟

- حقیقتش این است که فکر می کنم در درجه اول تئاتر من را انتخاب نموده است. تئاتر حلاوت و شیرینی دیگری برایم دارد که هیچ وقت نمی توانم با سینما و تلویزیون قیاسش کنم. البته ناگفته نماند سینما و تلویزیون نیز شیرینی خود را دارد، اما اغلب دوستان به خاطر مسائل معیشتی وارد این مدیوم می شوند و اینکه شاید مقداری ماندگارتر است، اما شیرینی تئاتر برایم طور دیگری است و قابل توصیف نیست و البته منحصر به من هم نیست و همه این نظر را دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1146

به "بازیگر نقش حرمله: هر بار مختار را می بینم اذیت می شوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگر نقش حرمله: هر بار مختار را می بینم اذیت می شوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید