بلایی که نشستن بیش از حد سرتان می آورد

به گزارش لیسو، شاید چند سالی است که نشستن زیاد از حد به یکی از معضلات انسان ها تبدیل شده است، این اتفاق باعث تشکیل و افزایش بافت چربی در بدن می گردد. این سلول های چربی می توانند مسائل زیادی به وجود بیاورند.

بلایی که نشستن بیش از حد سرتان می آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در گذشته بیشتر کار ها و مشاغل به صورت ایستاده و همراه با فعالیت های بدنی زیادی انجام می شد. کار هایی مثل کشاورزی و سایر انواع مشاغل. البته بیشتر آن مشاغل امروز هم وجود دارند که فقط دچار تغییراتی در نوع انجام آن کار به وجود آمده است.

به طور مثال در گذشته خرید و فروش یک محصول به آسانی امروز نبود و فعالیت بدنی بیشتری جهت این کار شکل می گرفت. امروزه غالباً خرید و فروش به وسیله فضای مجازی شکل می گیرد که احتیاج به فعالیت بدنی خاصی ندارد. البته منظورمان این نیست که تکنولوژی و خرید و فروش اینترنتی بداست.

در واقع این نوع تجارت یکی از بهترین روش های تجارت و خرید و فروش است که مزایای بسیاری هم دارد از جمله کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هواو کاهش کاهش اتلاف انرژی مثل بنزین. در واقع منظورمان این است که در گذشته کار ها به شکل دیگری انجام می شد و مشاغل به گونه ای بود که احتیاجمند حرکات فیزیکی بیشتری بود که در واقع یکی از مسائل امروزی را حل می کرد.

همان طور که گفتیم منظور از این مشکل نشستن زیاد از حد است که اغلب در ادارات و شرکت ها شاهد آن هستیم. طی تحقیقی که در کشور آمریکا صورت گرفته است هر کارمند اداری در آمریکا به طور متوسط 10 ساعت از روز را بر روی صندلی نشسته است.

پر واضح است که نشستن بیش از حد برای هر منجر به تجمع چربی و افزایش وزن خواهد شد. البته شاید این طور به نظر برسد که هنگامی که انسان نشسته است، کالری نمی سوزاند و همین مسئله باعث تجمع چربی ها می گردد، اما باید بگوییم که مکانیزم دیگری وجود دارد که شاید از آن بی خبر باشیم.

زمانی که ما مدت زمانی زیادی را به صورت نشسته سپری می کنیم، در واقع سلول های بدن خود را تحت فشار فیزیکی قرار می دهیم. این اتفاق باعث رخ دادن اتفاقات دیگری می گردد. پس دقت داشته باشید که علت چاق شدن افرادی که زیاد می نشینند فقط این نیست که کالری کمی می سوزانند، بلکه این نشستن باعث به وجود آمدن فشاری فیزیکی بر روی سلول ها می گردد که باعث حرکت کردن قطرات لیپید به داخل سلول های چربی و شکل دریافت این سلول ها توسط لیپید ها می گردد. مجموعه این وقایع در نهایت منجر به افزایش میزان و گستردگی بافت های چربی می گردد. این اتفاق می تواند تا 50 درصد سلول های چربی را افزایش دهد.

نکته قابل توجهی که باید گفت این است که نشستن طولانی مدت به خصوص باعث افزایش میزان چربی در قسمت عضلات سرینی (باسن) می گردد.

چگونه فرایند توسعه بافت ها و سلول های چربی را متوقف کنیم

البته روش هایی برای جلوگیری از رشد و توسعه سلول ها و بافت های چربی وجود دارد. بهترین و موثرترین این روش ها حرکت کردن است. یک تحقیق صورت گرفته توسط یک مرکز پزشکی در انگلستان در خصوص کارکنان اداری آمریکا می گوید که این کارمندان باید حداقل 2 ساعت را در طول ساعات کاری خود در حالت ایستاده باشند و حرکت نمایند. البته نه به این معنی که 2 ساعت مداوم را سر پا بگذرانند.

برای این کار لازم نیست که از محل کار خود خارج شد. می توان در حین کار گاهی اوقات از جا بلند شد و یک حرکتی به بدن خود داد. یک حرکت کوتاه و یا یک جا به جا شدن می تواند تا حدودی از این موار را کاهش دهد.

تصمیم به حرکت کردن بگیریم

یک مطالع در انگلستان در خصوص تحرک داشتن و میزان مرگ و میر بر روی 12.000 زن انجام شد و ثابت شد که بین میزان تحرک افراد و میزان مرگ و میر یک رابطه کاملاً تعیینی وجود دارد. ذدر واقع هر چقدر افراد تحرک بیشتری داشته باشن، احتمال مرگ و میر هم کاهش خواهد یافت.

فقط کافی است از جای خود بلند شوید و یک یا دو دور به دور صندلی خود حرکت کنید. البته هر از چند گاهی این حرکت را انجام دهید. حالت نشستن خود را تغییر هید و سعی کنید در حالت نشستن ههم گاهی اوقات بدن خود را جا به جا کنید. همچنین نکته جالب دیگر این است که داشتن تحرک می تواند بهره وری و خلاقیت افراد را افزایش شدهد.

ایجاد تغییرات را آغاز کنید

می توان یک برنامه منظم برای افزایش تحرک تدارک دید. به طور مثال برای خود قانونی بگذاریم که هر 20 دقیقه از صندلی خود بلند شده و یک حرکتی به بدن خود بدهیم. برای اینکه این کار را فراموش نکنیم می توانیم یک یادآوری بر روی کامپیوتر و یا میز کار خود بنویسیم. از جای خود بلند شوید و یک کش و قوس به بدن و عضلات خود بدهید.

حتی اگر هم توانستید چند قدمی حرکت کنید. اگر در جایی کار می کنید که افراد زیادی در کنار شما هستند، می توانید پیشنهاد حرکت کردن را به آن ها هم بدهید تا همگی با هم در زمان های تعیین از جای خود بلند شده و حرکتی به بدن خود بدهند. با این کار می توانیم قدمی در جهت سلامتی خود و دیگران برداریم باعث پیشگیری از بروز مسائل جدی شویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1628

به "بلایی که نشستن بیش از حد سرتان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که نشستن بیش از حد سرتان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید