حذف ارز ترجیحی در بلندمدت سبب رونق اقتصادی می شود

به گزارش لیسو، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد گفت: ارز ترجیحی سال هاست که آثار منفی خود را به اقتصاد تحمیل کرده است و حذف آن در بلندمدت موجب رونق اقتصادی می شود.

حذف ارز ترجیحی در بلندمدت سبب رونق اقتصادی می شود

سعید پورآبادی اضافه نمود: توزیع ارز ترجیحی برای بهبود چالش های اقتصادی جامعه برنامه ریزی شد؛ اما این سیاست با گذشت چند سال هنوز نتوانسته مسائل اقتصادی کشور را برطرف کند و اکنون زمان این جراحی اقتصادی فرا رسیده است.

وی شرح داد: زمانی که ارز ترجیحی عرضه شد، برخی افراد با ارز ارزان کالاهای لوکس وارد و با قیمت بالاتر در بازار آزاد به فروش می رساندند و به سودهای زیادی از کنار این سیاست بیمار دست می یافتند که موجب نارضایتی مردم شد.

رئیس اتاق بجنورد اضافه نمود: اجرای سیاست های بزرگ اقتصادی در ابتدا با چالش هایی همراه است و در کوتاه مدت بر بازار اثر می گذارد اما در بلندمدت موجب کاهش تدریجی رانت، افزایش شفافیت و کاهش مداخلات دولت در اقتصاد می شود.

وی اضافه نمود: در صورت حذف ارز ترجیحی ممکن است تولیدکنندگان در تهیه مواد اولیه به دلیل کمبود نقدینگی دچار مشکل شوند، چراکه مواد اولیه را باید با قیمت بالاتری بخرند ولی تبعات مثبت این سیاست در درازمدت بر موقعیت اقتصادی آنان نیز تأثیرگذار است.

پورآبادی عنوان کرد: دولت سیزدهم برای حذف ارز ترجیحی برنامه ریزی های لازم را انجام داده است و یارانه آن نیز به حساب مستقیم مردم به صورت اعتباری اختصاص داده می شود.

وی خواستار تشدید بازرسی ها هم زمان با اجرای این سیاست اقتصادی شد و گفت: دستگاه های ناظر و ذی ربط باید در زمان لازم بر بازار نظارت ویژه کنند و اجازه ندهند تا سودجویان از این فرصت برای احتکار و بر هم زدن نظام اقتصادی کشور استفاده کنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2035

به "حذف ارز ترجیحی در بلندمدت سبب رونق اقتصادی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز ترجیحی در بلندمدت سبب رونق اقتصادی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید