حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال فعلاً بین زمین و آسمان

به گزارش لیسو، پروژه پخش اینترنتی مسابقات فوتبال که به خودی خود می تواند حق ضایع شده فوتبال از پخش تلویزیونی را به فوتبال بازگرداند، بار دیگر با تناقض ها و ابهاماتی همراه شده است.

حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال فعلاً بین زمین و آسمان

حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال فعلاً بین زمین و آسمان

بهناز میرمطهریان ، باز هم پروژه جدیدی در فدراسیون فوتبال راه اندازی شده است و قرارداد تازه ای عقد شده تا موجی از ابهامات، تکذیب ها و تناقض ها را بین مسوولان مختلف ببینیم. پروژه پخش اینترنتی مسابقات فوتبال که به خودی خود می تواند اتفاق بسیار خوبی در فوتبال ایران باشد و حق ضایع شده فوتبال از پخش تلویزیونی را به فوتبال بازگرداند، بار دیگر با تناقض ها و ابهاماتی همراه شده و پروژه حق پخش اینترنتی را علی رغم اصرار فدراسیون فوتبال، فعلاً در بلاتکلیفی نگه دارد.

بحث آی پی تی وی ها، پخش اینترنتی مسابقات فوتبال و درآمدزایی فدراسیون به وسیله آن، موضوعی است که از سال 94 مطرح شده بود. همان زمان که قرارداد نصفه و نیمه فدراسیون فوتبال با صدا و سیما برای دریافت حق پخش لغو شد و گفته می شد قرار است 5 اپراتور با صدا و سیما طرف قرارداد شوند و به این وسیله بخشی از درآمد فوتبال را پرداخت نمایند. همان زمان هم البته مسوولان اعلام کردند که این موضوع احتیاج به آنالیز های بیشتری دارد و به راحتی امکان پذیر نیست.

موضوع آی پی تی وی ها و حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال در سال 94 اما خیلی جدی گرفته نشد. تا اینکه از بهمن ماه سال گذشته، این موضوع شکل جدی تری به خود گرفت و سازمان لیگ به فکر کسب درآمد از حق پخش اینترنتی مسابقات افتاد. باز هم آنالیز ها و مذاکرات ادامه پیدا کرد تا بالاخره در تاریخ 30 مهرماه 98، آگهی مزایده حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال روی خروجی سایت فدراسیون فوتبال نهاده شد. خبری با عنوان آگهی مزایده انتخاب مجری واگذاری حقوق پخش دیجیتال محتوای رویدادها و مسابقات ملی که باز هم چندان جدی گرفته نشد.

حالا اما ماه هاست زمزمه هایی درباره شرکتی که قرار است حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال را در اختیار بگیرد، به گوش می رسد تا اینکه بالاخره سازمان لیگ با انتشار خبری، موسسه فرهنگی دیجیتال رسانه گستر فراکاو را به عنوان برنده مزایده حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال معرفی کرد.

انتخابی که صادق درودگر درباره اش می گوید: برای واگذاری حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال، یکبار فروردین ماه مزایده برگزار کردیم و یکبار در اردیبهشت ماه. جلسات مختلفی برگزار کردیم، مذاکرات حقوقی زیادی انجام دادیم. آیین نامه معاملات و شرایطی که برای عقد قرارداد مورد احتیاج بود را مطالعه کردیم تا به نتیجه مناسبی برسیم.

رییس سازمان مالی فدراسیون فوتبال مدت زمان بین تعیین شدن نتیجه مزایده و اعلام نام برنده را 8 ماه اعلام می کند: ما بعد از برنده شدن این شرکت در مزایده، به مدت 8 ماه با درخواست های مختلف را آنالیز می کردیم و مشغول مذاکره و چانه زنی بودیم تا ببینیم می توانیم با هم به نتیجه برسیم یا نه.

مخالفت صدا و سیما با درخواست فدراسیون برای دریافت آی پی

این اما تنها یک بخش از آنالیز هایی است که فدراسیون فوتبال برای پخش اینترنتی مسابقات باید مورد آنالیز قرار می داد. بحث اصلی در این ماجرا صدا و سیماست که بدون شک مجوزش برای آی پی تی وی ها و پخش های اینترنتی اهمیت دارد. سوالی هم که در این شرایط مطرح می گردد این است که آیا فدراسیون فوتبال مجوزهای لازم را از صدا و سیما کسب نموده است؟

صادق درودگر در پاسخ به این سوال می گوید: ما صحبت ها و مذاکرات زیادی با صدا و سیما داشتیم و درخواست داده بودیم که به خودمان مجوز آی پی بدهند اما موافقت نکردند. بار دیگر درخواست دادیم که مجوز مشترک به ما و یک شرکت دیگر بدهند که باز هم موافقت نکردند و ما ناچار شدیم که حق پخش را به شرکتی واگذار کنیم که خودش مجوز صدا و سیما را داشته است.

خاموشیان: قرارداد موسسه فراکاو با صدا و سیما تمام شده

فدراسیون فوتبال با بیان اینکه شرکت نمایندگان در مزایده حق پخش اینترنتی مجوز صدا و سیما را داشته اند، خود را از پاسخگویی درباره صدا و سیما راحت نموده است. با این حال اما خوب یا بد، نمی توان تأثیر صدا و سیما بر این قرارداد و درآمد فدراسیون فوتبال از پخش اینترنتی مسابقات را نادیده گرفت! صدا و سیما مسئله ای با واگذاری حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال به موسسه فرهنگی دیجیتال رسانه گستر فراکاو ندارد؟ مجوز این سایت و شرکت در حال حاضر مورد تأیید صدا و سیما هست؟

محمد مهدی خاموشیان، مدیرکل راهبری اپراتورها در معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیما که مسوولیت پیگیری آی پی تی وی ها را برعهده دارد، در این رابطه می گوید: ظاهراً چند روز پیش جواب این مزایده اعلام شده است. مکاتبه ای از سوی فدراسیون فوتبال با صدا و سیما انجام شد اما ما به فدراسیون فوتبال اعلام کردیم که فعلاً برای اعلام نام برنده مزایده و خبر واگذاری پخش اینترنتی به این شرکت دست نگه دارند.

خاموشیان درباره دلیل تأکید صدا و سیما شرح می دهد: قرارداد برنده مزایده با سازمان صدا و سیما تمام شده است و هنوز قرارداد تازه ای منعقد نشده. به همین دلیل ما از فدراسیون خواسته بودیم که برای اعلام این موضوع صبر نمایند.

فدراسیون فوتبال: ادعای صدا و سیما صحت ندارد

چرا فدراسیون فوتبال علی رغم تأکید سازمان صدا و سیما، باز هم اقدام به انتشار خبر و اعلام نام برنده مزایده نموده است؟ آن هم در شرایطی که قرارداد این شرکت با صدا و سیما تمام شده و عقد قرارداد جدید ممکن است با مشکل همراه باشد. صادق درودگر، رییس سازمان مالی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال می گوید: این طور نیست و این ادعا صحت ندارد.

با این شرایط بعید نیست که حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال هم مثل VAR و تجهیز استادیوم ها به دوربین های چهره زن، در حد همین خبر اولیه باقی بماند و به بهره برداری نهایی نرسد و یا در بلاتکلیفی بماند.

توافق فدراسیون فوتبال با برنده مزایده آی پی تی وی

صادق درودگر، رییس سازمان مالی فدراسیون فوتبال تأکید دارد که در طول 8 ماه گذشته با موسسه فرهنگی دیجیتال رسانه گستر فراکاو به عنوان برنده مزایده پخش اینترنتی مسابقات فوتبال مذاکرات و جلسات زیادی داشته است. او درباره جزییات این مذاکرات می گوید: بحث های زیادی را درباره درصدی داشتیم که باید از درآمد حاصل از پخش اینترنتی مسابقات به فوتبال برسد. در ابتدا این موسسه می خواست 70 درصد درآمدها را برای خود بردارد و 30 درصد به ما بدهد اما بعد از مذاکرات زیاد بالاخره آن ها را متقاعد کردیم که 73 درصد از درآمدها به فوتبال اختصاص پیدا کند و 27 درصد به موسسه.

درودگر همچنین به مذاکرات دیگر اجرا شده اشاره می نماید: در مورد پیگیری حقوقی موضوع و ضمانت نامه های بانکی مورد احتیاج هم بحث های زیادی انجام شده بود. همین طور نحوه آمایش و پایش مطالب و مسایل این چنینی که درباره همه این ها به توافق خوبی رسیدیم.

محتوای اینترنتی فوتبال به جز مسابقات؟

صادق درودگر هرچند پیشنهاد می نماید که برای اطلاع از جزییات کار با مسوولان موسسه فراکاو صحبت کنیم اما در پاسخ به این سوال ما که آیا مسابقات فوتبال به صورت زنده در این سایت و اپلیکیشن پخش می گردد، پاسخ مثبت می دهد و تأکید می نماید که مسابقات فوتبال همزمان که در تلویزیون پخش می شوند، پخش اینترنتی هم دارند.

این اما در حالی است که در بعضی از اخبار منتشر شده از سوی موسسه فراکاو و سایت های وابسته به آن، به این نکته تأکید شده که: توافق حاصل شده تنها شامل محتوای اینترنتی فوتبال ایران می گردد و علاقه مندان فوتبال همچنان به سیاق سابق می توانند از شبکه های مختلف تلویزیونی به تماشای رقابت های لیگ برتر بنشینند!

این قرارداد از آنجا مهم است که تاکنون هیچ منافعی از بازنشر تصاویر ویدئویی فوتبال به خود فوتبال باز نمی گشت.

و این یعنی به احتمال زیاد موضوع پخش اینترنتی مسابقات هنوز حتی به تأیید خود شرکت هم نرسیده است!

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 586

به "حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال فعلاً بین زمین و آسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال فعلاً بین زمین و آسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید