حمام تاریخی رهنان؛ دور از چشم گردشگران

به گزارش لیسو، در گذشته حمام ها نقش بسیار مهمی در تبادلات فرهنگی جامعه داشتند. امروزه نیز حمام ها هم از لحاظ معماری و هم از لحاظ فرهنگی اهمیتی زیادی دارند.

حمام تاریخی رهنان؛ دور از چشم گردشگران

حمام رهنان اصفهان یکی از حمام های زیبا و بزرگ شهر اصفهان است. حمام رهنان که در غرب شهر اصفهان و در محله رهنان واقع شده حدود 240 سال قدمت دارد و مربوط به دوران زندیه است و این حمام، پس از حمام قلعه همدان و حمام چهار فصل اراک سومین حمام بزرگ و تنها حمام شبستانی ایران است.

حاج اقا محمد رنانی حاکم وقت اصفهان این حمام را با مساحت بیش از 1400 متر مربع درکنار بازارچه و مسجد ذوقبلتین بنا کرد. حمام رهنان، دارای 2 حمام بزرگ و کوچک که برای استفاده جداگانه و همزمان مردان و زنان بوده است و به همین خاطر حمام دوقلو نیز معروف بوده که تا سال 1375 فعال بوده و به عنوان گرمابه عمومی مورد استفاده قرار می گرفته و از ویژگی های دیگر این بنای تاریخی، قرار داشتن 4 سکوی رختکن در قسمت سربینه حمام بزرگ است که هر سکوی آن در گذشته مربوط به یک محله از 4 محله رهنان بوده است و از اهالی هر محله یک استاد حمامی (سر حمومی) مسئول رسیدگی به امور جاری مراجعین در حمام بود.

دلیل این شیوه طراحی نیز به دلیل وجود اختلاف های اهالی محل های مختلف با یکدیگر بوده که آقا محمدخان با این شیوه، سعی در ایجاد صلح و صفا بین اهالی این محله ها داشته که ظاهراً پیروز هم بوده است.

بافت و ساختار این حمام، مانند سی وسه پل است و باید همواره در آن آب وجود داشته باشد و در حال حاضر این حمام در حال بازسازی است. این اثر تاریخی در سال 1347 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

عکاس: بهروز نادری

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1402 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2199

به "حمام تاریخی رهنان؛ دور از چشم گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام تاریخی رهنان؛ دور از چشم گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید