ساخت ماشین های پیچیده صنعت نساجی به وسیله محققان کشور

به گزارش لیسو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر محمّدامین رحیمی نیا دانش آموخته دکترای دانشکده مهندسی نساجی-دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح تحلیل تجربی و نظری کامپوزیت تقویت شده با بافتار لوله ای شکل اصلاح شده در راستای محیطی گفت: بافتار لوله ای جزء یکی از رایج ترین بافت ها در صنعت نساجی است که دارای کاربردهای فراوانی است.

ساخت ماشین های پیچیده صنعت نساجی به وسیله محققان کشور

وی اضافه کرد: بافتار برید لوله ای دارای قابلیت بالایی در راستای طولی بوده ولی با ضعف عدم ثبات ابعادی در راستای محیطی روبرو است. از آن جایی که استفاده از این بافتار در کامپوزیت های لوله ای بسیار رایج است، این ضعف بافتار نیز به ساختار کامپوزیتی لوله ای هم منتقل می گردد.

به گفته وی، در ابتدای این کار پژوهشی امکان پذیری فراوری بافتار لوله ای اصلاح شده با بافتار کمکی در راستای محیطی که بتواند نیروهای محوری و حلقوی را به عنوان جزء تقویت کننده در کامپوزیت لوله ای تحمل کند، مورد آنالیز نهاده شد. در ادامه برای تحلیل تجربی و نظری ساختار هندسی بافتار اصلاح شده در مقایسه با بافتار پایه، هر دو بافتار به وسیله نرم افزار طراحی شبیه سازی شدند.

رحیمی نیا گفت: جهت یکسان سازی متغیرهای فرعی و یافتن نتیجه های دقیق از داده ها، نمونه های شبکه ای بافتارها به وسیله چاپگر سه بعدی با استفاده از الگوهای تهیه شده به وسیله نرم افزار طراحی، ساخته شدند. دسته دیگر از نمونه های چاپ شده پس از آغشته سازی با رزین، تبدیل به کامپوزیت شدند.

این محقق خاطر نشان کرد: آزمایش های مکانیکی برای آنالیز استحکام فشاری محیطی، محاسبه مدول الاستیسیته حلقوی و انرژی کرنشی بر روی نمونه های شبکه ای چاپ شده و کامپوزیت های حاصل از آنها انجام گرفتند. در ادامه با انتقال الگوهای طراحی شده به نرم افزار تحلیلی، خصوصیت های مکانیکی بیان شده مورد تجزیه وتحلیل نظری قرار گرفتند. در نهایت نتیجه های شبیه سازی و آزمایش های تجربی مقایسه شدند که مطابقت خوبی بین آنها مشاهده شد.

در آنالیز های کمی تعیین شد که با اصلاح انجام گرفته در ساختمان بافتار شبکه ای چاپ شده پایه، مدول الاستیسیته در بافتار لوله ای اصلاح شده 120 برابر نسبت به بافتار پایه و در کامپوزیت های تقویت شده با بافتارها، مدول الاستیسیته در بافتار لوله ای اصلاح شده 3.5 برابر نسبت به بافتار پایه افزایش یافته است.

رحیمی نیا اعلام کرد که انرژی کرنشی کل ساختارها در محدوده 0.005 تا 0.020 مگاپاسکال قرار داشت و مقدار انرژی کرنشی در بافتار چاپ شده لوله ای اصلاح شده 2 برابر بافتار پایه بود.

وی با اشاره به کاربرد این طرح گفت: با توجه با این که کار رساله در قسمت های مختلف به روش های متفاوت انجام گرفت، خروجی های این رساله می تواند در صنایع نساجی، صنایع کامپوزیتی و مصارف پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

رحیمی نیا خاطر نشان کرد: آنالیز های تکمیلی بر روی بافتارها با استفاده از آزمایش های مکانیکی دیگر و پیگیری تأمین هزینه برای ساخت دستگاه فراوریکننده بافتار برید لوله ای عرضی در حال اجرا است.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: چندبعدی بودن این کار از مهمترین ویژگی های این طرح است. چاپ سه بعدی نمونه بافتارهای نساجی، تجزیه وتحلیل تجربی و نظری خصوصیت های مکانیکی بافتارها و کامپوزیت های تقویت شده با آنها از برجسته ترین ویژگی های این کار تحقیقاتی است.

وی با بیان اینکه انجام تحقیق با این شیوه و روش تا کنون در داخل و خارج انجام نگرفته است، گفت: در این تحقیق بر روی ساختمان بافتارها کار شد و در تحلیل ساختارهای چاپ شده نتیجه های خوبی مشابه به بافتارهای نساجی دیده شد.

این محقق گفت: نتیجه جانبی به دست آمده از به کارگیری این روش این است که چنانچه فردی بافتار جدیدی را طراحی کرد، در ابتدا می تواند با استفاده از ساختارهای چاپ شده، آن را از نقطه نظرهای امکان پذیری ساخت و خصوصیت های مکانیکی آنالیز کند، سپس به طراحی ماشینی برای فراوری آن بافتار بپردازد. این امر باعث کاهش هزینه ها در تحقیق و سرعت بخشیدن به کارها خواهد شد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: خرید یک دستگاه چاپگر سه بعدی، فیلامنت های تغذیه کننده به آن و رزین پلی یورتان برای فراوری کامپوزیت ها، هزینه های انجام شده در این طرح بود.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از جمله کاربردهای این طرح می توان به طراحی و فراوری بافتارهای پیچیده به عنوان روکش های محافظتی، تقویت کننده های کامپوزیت ها و پروتزهای پزشکی اشاره نمود.

به گزارش خبرنگاران، استاد راهنمای این پروژه دکتر مسعود لطیفی و استاد مشاور دکتر مجتبی صدیقی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 2008

به "ساخت ماشین های پیچیده صنعت نساجی به وسیله محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ماشین های پیچیده صنعت نساجی به وسیله محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید