سه فیلم ایرانی در گزینه های نهایی معرفی به اسکار نهاده شد

به گزارش لیسو، هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی به فهرستی کوتاه مرکب از سه فیلم بدون تاریخ، بدون امضاء، تنگه ابوقریب و شماره 17سهیلا برای آنالیز های تکمیلی رسیده است.

سه فیلم ایرانی در گزینه های نهایی معرفی به اسکار نهاده شد

به گزارش لیسو به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، هیات معرفی فیلم ایرانی در امسال نیز به روال معمول، با میزبانی بنیاد سینمایی فارابی، در تعامل مستقیم با خانه سینما و سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری، سازماندهی گردیده است.

اعضای این هیات عبارتند از: آتوسا قلمفرسایی (طراح صحنه و لباس) و محمد آلادپوش (فیلمبردار)، امین تارخ (بازیگر)، فرهاد توحیدی (فیلمنامه نویس)، رامین حیدری فاروقی (مستندساز)، محمد مهدی عسگرپور (کارگردان) و قاسم قلی پور (تهیه کننده) و رائد فریدزاده (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی).

در نخستین جلسه این هیات، ابتدا علیرضا تابش – مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی – ضمن خوشامدگویی، از ادامه این تعامل مطلوب خانه سینما ابراز رضایت کرد و برخی از رویکردهای متفاوت نسبت به اهمیت و سابقه شرکت در این مراسم بزرگ سینمایی را بر شمرد.

وی روند معمول مبنی بر هماهنگی های اولیه با فرهنگستان جهت برخورداری از فرصت کافی برای تشکیل کمیته ای که اعضای آن در فراوری و بهره برداری از فیلم های اکران گردیده طی یک سال گذشته ذینفع به حساب نیایند و انجام مکاتباتی با سازمان سینمایی کشور و خانه سینما پس از دریافت اسامی فیلم های حائز شرایط و اعضای معرفی گردیده جهت عضویت و حضور در این هیات را تشریح کرد.

پس از آن، اعضای هیات با بازخوانی مقررات وارد آنالیز های تخصصی شدند. مقررات فرهنگستان که در امسال در شکل بیان مفاد – به ویژه در زمینه نحوه انتخاب فهرست کوتاه و نامزدها– تغییراتی قابل توجه داشته است، احراز شرایط ذیل را برای فیلم های حاضر در رقابت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان ضروری دانسته است:

فراوری در خارج از ایالات متحده با دیالوگ هایی اساساً به زبانی غیر انگلیسی. امکان معرفی پویانمایی و یا مستند بلند. نخستین اکران عمومی در کشور مبداء در فاصله زمانی یک سال گذشته به مدت یک هفته متوالی به قصد منفعت مالی تهیه کننده و صاحب سالن سینما (بنا به مدارکی که می بایست به فرهنگستان تحویل گردد، این نمایش متوالی می بایست در حداقل یک سالن سینمای ثابت رخ داده باشد). برخورداری از شرایط اکران و تبلیغ بر مبنای عرف پذیرفته در صنعت سینما. عدم پخش عمومی پیش از شروع اکران سینمایی به هر صورتی (به جز نمایش های غیر انتفاعی فرهنگی). ارائه گواهی کشور معرفی کننده مبنی بر حضور اتباع و یا مقیمان کشور معرفی کننده در مقام عوامل خلاق فراوری و مولف فیلم. عدم ضرورت نمایش عمومی فیلم معرفی گردیده در ایالات متحده.

در این جلسه پس از بازخوانی مقررات، رائد فریدزاده -در مقام سخنگوی هیات- در مورد پیشرفت کار هیات گفت: در روند بازخوانی مقررات و آنالیز فهرست کلیه فیلم های اکران گردیده و حتی حاضر در نوبت اکران شامل بر 110 عنوان و بازبینی برخی از عناوین مورد آنالیز، هیات به فهرست کوتاه سه فیلم جهت انتخاب گزینه نهایی رسید:

بدون تاریخ، بدون امضاء ساخته وحید جلیلوند، تنگه ابو قریب ساخته بهرام توکلی و شماره 17سهیلا ساخته محمود غفاری.

بنیاد سینمایی فارابی و سخنگوی این هیات، اخبار تکمیلی در خصوص معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی را متعاقبا اعلام خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 48

به "سه فیلم ایرانی در گزینه های نهایی معرفی به اسکار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه فیلم ایرانی در گزینه های نهایی معرفی به اسکار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید