ماهواره ناسا آب و هوای فضایی را پیش بینی می نماید

به گزارش لیسو به نقل از دیجیتال ترندز، ناسا ماهواره جدیدی به نام ICON را به آسمان فرستاده تا مرز مملو از اشعه های فضایی میان اتمسفر زمین و فضا را معین کند.

ماهواره ناسا آب و هوای فضایی را پیش بینی می نماید

این ماهواره همراه یک هواپیمای L-1011 نوتروپ گرومن استارگیزر به ارتفاع 39 هزار فوتی زمین رفت و سپس همراه یک موشک پگاسوس XL که دارای سیستم اتوماتیک است، به فضا ارسال شد.

در این عملیات از ترکیب هواپیما و موشک برای قرار دادن ICON در منطقه بالای اتمسفر زمین(به نام یونوسفر) یعنی ارتفاع 360 مایلی زمین استفاده شده است. این منطقه مرز داخلی مگنتوسفر است. در منطقه مگنتوسفر اشعه های زیادی وجود دارند که در حقیقت آب و هوای فضایی را ایجاد می نمایند.

مطالعه این اشعه ها اهمیت زیادی دارد زیرا آنها نه تنها روی ماشین آلات بلکه روی سلامت فضانوردان نیز تاثیرگذار هستند.

تا پیش از این تحقیقات در یونوسفر کار مسئله ای بوده است زیرا ارتفاع آن برای ارسال فضاپیما بسیار کم و برای مطالعه با بالن بسیار زیاداست. ماهواره ICON نیز طوری طراحی شده تا بتوان در آب و هوای سخت مقاومت کند.

نیکولا فاکس مدیر بخش هلیوفیزیک در مقر ناسا واقع در واشنگتن می گوید: ICON وظیفه مهمی بر دوش دارد و به ما یاری می نماید تا دینامیک محیط فضایی اطراف زمین را بشناسیم. ICON نخستین ماموریتی است که به طور همزمان اتفاقاتی که در بخش بالایی اتمسفر و فضا می افتد را آنالیز می نماید تا معین گردد این دو چگونه با یکدیگر واکنش نشان می دهند و نوعی تغییر به وجود می آورند که سیستم های ارتباطی ما را مختل می نماید.

درهمین راستا ICON مجهز به چهار ابزار مختلف برای رصد دما در اتمسفر، رصد مدت سرعت حرکت ذرات باردار در اتمسفر، تصویربرداری از اکسیژن در اتمسفر و تصویربرداری از اتمسفر در طیف نور مافوق بنفش در اختیار دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 482

به "ماهواره ناسا آب و هوای فضایی را پیش بینی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهواره ناسا آب و هوای فضایی را پیش بینی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید