محل استقرار اینسایت از منظر فضا

به گزارش لیسو، پژوهشگران مرکز کنترل فضاپیمای اینسایت تصاویر محل قرار دریافت این فضاپیما را از منظر فضا برای نخستین بار منتشر کردند.

محل استقرار اینسایت از منظر فضا

به گزارش لیسو، با دقیق نگاه کردن به این تصاویر می توان پنل های خورشیدی این فرودگر را مشاهده کرد. تیم کنترل اینسایت، 3 تصویر منتشر نموده اند که نخستین آن تصویر سطح نشین، تصویر دوم سپر حرارتی و تصویر آخر چتر نجات(parachute) است.

فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ اینسایت(InSight) ناسا در تاریخ 26 نوامبر سال 2018 بر روی سطح سیاره سرخ فرود آمد. در حال حاضر، پژوهشگران کنترل این فضاپیما محل دقیق قرار دریافت اینسایت را با استفاده از تصاویر دوربین های رایز(HiRISE) و تصاویر مدارگرد شناسایی مریخ(MRO) دریافتند.

دوربین های رایز یا اچ آی آرآی اس ای (HiRISE) یک دوربین عکاسی با قابلیت های بسیار بالا است که مدارگرد شناسایی مریخ با آن مجهز است. دوربین های رایز 65 کیلوگرم (143 پوند) وزن دارد و با هزینه 40 میلیون دلار و زیر نظر و با هدایت آزمایشگاه مطالعات ماه و سیارات دانشگاه آریزونا ساخته شده است.

مدارگرد شناسایی مریخ(MRO - Mars Reconnaissance Orbiter)یک فضاپیمای چندمنظوره ناسا می باشد که برای شناسایی و اکتشاف مریخ از روی مدار، طراحی شده است. هنگامیکه این مدارگرد به مدار مریخ رسید، به پنج فضاپیمای دیگر در مدار یا روی سطح آن سیاره شامل نقشه بردار سراسر مریخ، مارس اکسپرس، اودیسه مریخ و دو مریخ نورد پیوست و سپس به بیشترین رکورد عملکرد یک فضاپیما در اطراف مریخ رسید.

مدارگرد شناسایی مریخ شامل یک دسته از افزارهای علمی از قبیل دوربین ها، طیف سنج ها و رادار هستند که برای کاوش زمین چهره ها(landform)، چینه شناسی، کانی ها، و یخ مریخ می باشند.

این تصاویر طی دو بازه زمانی یعنی 6 و 11 دسامبر ثبت شدند. سطح نشین، سپر حرارتی و چتر نجات در فاصله حدود 1000 فوت(چند صد متر) از یکدیگر در هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) محل فرود اینسایت قرار دارند.

محل فرود اینسایت، هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ است.

فضاپیمای اینسایت

فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ اینسایت(InSight) ناسا نخستین تصویر سلفی خود را تنها مدتی پس از رسیدن به سیاره سرخ، ارسال کرد.

این فضاپیما 5 مه 2018 از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و در 26 نوامبر 2018 ساعت 11:16 شب به وقت تهران روی سطح مریخ فرود آمد.

وظیفه این فضاپیما، آنالیز بخش های عمیق مریخ است تا اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آن را آنالیز کند. به گفته ناسا، این فضاپیما برای نخستین بار، امکان آنالیز سیاره مریخ را از زمان تشکیل آن(4.5 میلیارد سال گذشته) فراهم خواهد نمود.

محل فرود اینسایت، هامونه الیسیوم(Elysium Planitia) دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ است که مسطح و عاری از سنگ است و این برای سالم بودن تجهیزات اینسایت بسیار مناسب است.

در آنجا با به کار انداختن یک سنسور و یک پروب دما و همچنین انجام آزمایش علمی رادیویی برنامه مطالعه ساختار داخلی مریخ را انجام خواهد داد. اینسایت ظرفیت حمل 50 کیلوگرم بار مفید را داشت و بار او شامل تجهیزات علمی همچون لرزه سنج، جعبه حسگر بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات و پس بازتابگر لیزری(Retroreflector) بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 122

به "محل استقرار اینسایت از منظر فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل استقرار اینسایت از منظر فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید