مناقشه بر سر بازگشت سهم عوارض آلایندگی به محیط زیست

به گزارش لیسو، تهران (پانا) - نمایندگان مجلس یازدهم در پاییز سال گذشته سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی را حذف کردند. موضوعی که با واکنش سازمان محیط زیست روبرو شد و تلاش ها برای بازگشت این سهم به محیط زیست بدون نتیجه مانده است.

مناقشه بر سر بازگشت سهم عوارض آلایندگی به محیط زیست

کنندگان مجلس شورای اسلامی در پاییز سال 99 طرحی را تصویب کردند که سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی حذف شد و به دنبال آن بودجه شهرداری ها و دهیاری ها افزایش یافت. آن طور که کنندگان مجلس در هنگام بررسی این موضوع بیان کرده بودند اختصاص 35 درصد از عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست که در قانون بودجه 99 تصویب شده بود را باعث کاهش منابع درآمد اعتباری دهیاری و شهرداری ها و کاهش ارایه خدمات شهری و نارضایتی شهروندان و روستاییان عنوان کردند. در عین حال براساس تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده صنایع و واحدهایی که در فهرست آلاینده محیط زیست قرار می گیرند، موظف هستند یک درصد از قیمت فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند.

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با پانا درباره پیگیری های این سازمان برای بازگشت سهم محیط زیست از عوارض آلایندگی گفت: تا به امروز با استفاده از بودجه ای که در اختیار صندوق محیط زیست از بخش عوارض آلایندگی قرار گرفته است اقدامات خوبی برای رفع آلایندگی صنایع اجرا شده است اما این سهم با تصویب کنندگان مجلس حذف شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال 1400 بودجه صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی حذف شد و سهم عوارض آلایندگی طی سال جاری به شهرداری ها اختصاص می یابد.

تجریشی اظهار داشت: استفاده از عوارض آلایندگی برای رفع آلودگی های زیست محیطی نه تنها سلامت مردم را حفظ می کند بلکه مانع از بیکاری کارگران می شود چرا که سازمان حفاظت محیط زیست می تواند صنایع آلاینده را تعطیل کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1640

به "مناقشه بر سر بازگشت سهم عوارض آلایندگی به محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناقشه بر سر بازگشت سهم عوارض آلایندگی به محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید