واکنش آهنگساز سرود ملی به حواشی کپی کاری

به گزارش لیسو، خبرنگاران : حسن ریاحی آهنگساز سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، به حواشی اخیر مبنی بر کپی بودن این سرود و ساخت سرود ملی جدید واکنش نشان داد.

واکنش آهنگساز سرود ملی به حواشی کپی کاری

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،آهنگساز سرود ملی جمهوری اسلامی ایران درباره صحبت های عنوان شده مبنی بر ساخت سرود ملی جدید گفت: ساختن سرود ملی کار راحتی نیست. شما باید در یک دقیقه سرودی را با منطق های مهم یک سرود رسمی کشور بسازید و این کار راحتی نیست. من مجبور بودم که یکی از دستگاه های موسیقی ایران را برای این سرود انتخاب کنم. چون به هرحال این سرود، سرود رسمی ایران بود و داشتن مؤلفه های ایرانی جزو اصول اولیه ای بود که باید در ساخت آن رعایت می شد.

وی اضافه نمود: فاصله آغاز سرود را از پیش درآمد دستگاه ماهور استفاده کردم. دستگاهی که یکی از دستگاه های باستانی موسیقی ایرانی است و بارها در آثار مختلف از آن استفاده شده است. بخشی از سرود نیز که فرود دارد را از گوشه می گلی استفاده کردم. کار با ارکستراسیون ساخته شد و اینکه می گویند سرود ملی شبیه سرود ملی کشور کره جنوبی است را من درک نمی کنم.

ریاحی درباره این شایعه شباهت بیش از حد می گوید: سرود ملی ایران چند سر و گردن از سرود رسمی کشور کره جنوبی بالاتر است. مخاطب حرفه ای که این اثر را گوش می نماید، از نظر فرم و هارمونی و ارکستراسیون متوجه رجحان های این سرود می گردد. این سرود بارها در کره و ژاپن و همه جای جهان اجرا شده و من درک نمی کنم که چرا بعد از این همه سال این ادعاها مطرح شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سرود رسمی کشور کره جنوبی را شنیده یا نه گفت: دو روز پیش شنیده ام و اعتقاد دارم این سرودها شبیه همه سرودهای ملی در همه جای جهان هستند. فقط چهار نت از این دو سرود شبیه هم شده و خود من هم این شباهت را حس کردم. ولی از لحاظ ساختمان اثر، سرود ایران به هیچ وجه شبیه سرود کشور کره جنوبی نیست.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1602

به "واکنش آهنگساز سرود ملی به حواشی کپی کاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آهنگساز سرود ملی به حواشی کپی کاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید