چرا وقتی مسواک میزنید لثه خونریزی می نماید؟

به گزارش لیسو، در این مطلب به دلایل خونریزی لثه اشاره می کنیم، با ما همراه باشید.

چرا وقتی مسواک میزنید لثه خونریزی می نماید؟

به گزارش گروه وبگردی لیسو؛ خونریزی لثه، امری طبیعی نیست. بیماری لثه نه تنها تأثیرات بدی بر سلامت دهان می گذارد بلکه سلامت عمومی را به نظر می اندازد. نادرست مسواک زدن، تنها دلیل خونریزی لثه نیست. در این مطلب به دیگر دلایل آن اشاره می کنیم، با ما همراه باشید...

حتی اگر روزی دو بار دندان ها را مسواک بزنید و به طور مرتب هم نخ دندان بکشید بازهم این احتمال وجود دارد که گاهی با یکی دو قطره خون از لثه روبرو شوید.

خونریزی لثه طبیعی نیست و در واقع می تواند زنگ هشداری از بیماری لثه باشد مانند آماس لثه یا التهاب لثه که ناشی از تجمع باکتری ها و پلاک روی دندان هاست.

بیماری لثه می تواند سلامت تمام بدنتان را تحت تأثیر قرار بدهد. اگر فکر می کنید با خشونت مسواک زدن تنها دلیل خونریزی لثه است اشتباه می کنید. علت های مختلفی وجود دارد که می تواند عامل خونریزی لثه باشد.

ممکن است قسمتی از دندان ها را خوب مسواک نمی زنید

اگر قسمت هرچند کوچکی از دندان هایتان را مسواک نزنید یا نخ نکشید بیشتر محتمل است که به دلیل التهاب ناشی از تجمع باکتری های باقیمانده، لثه هایتان خونریزی نمایند. وقتی مسواک می زنید با آرامش و تمرکز این کار را بکنید تا هر دندان و محیط آن را کاملاً تمیز کنید.

هورمون هایتان به هم ریخته اند

طی نوسانات هورمونی مثلاً در دوران بلوغ، بارداری، عادت ماهیانه و یا یائسگی باید توجه ویژه ای به سلامت دهان و دندان ها داشته باشید، زیرا در این زمان ها نسبت به پلاک و باکتری، حساس تر می شوید که می تواند زمینه ساز خونریزی لثه باشد.

استرس دارید یا خوب نمی خوابید

استرس بیش از حد یا تا دیروقت بیدار ماندن می تواند بر توانایی بدنتان برای مبارزه با التهاب ناشی از باکتری ها در دهان تأثیر بگذارد. داشتن رژیم غذایی سالم که حاوی پروتئین و سبزیجات و ویتامین C. و ویتامین D. باشد می تواند یاری قابل توجهی به سلامت لثه ها بکند.

عارضه دارویی

آیا می دانید که یک سری از دارو ها مانند دارو های ضدافسردگی و ضد فشارخون می توانند لثه هایتان را مستعد خونریزی نمایند؟ بله درست است؛ زیرا مصرف چنین دارو هایی می تواند خشکی دهان به بار بیاورد و در نتیجه کاهش ترشح بزاق، باکتری ها زمینه مساعدی برای رشد در دهانتان پیدا نمایند.

منبع: تبیان

علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 88

به "چرا وقتی مسواک میزنید لثه خونریزی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وقتی مسواک میزنید لثه خونریزی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید