7 عادت غلط که ما را دچار اختلالات مغزی می نماید

به گزارش لیسو، اگرچه بیماری های شناختی با عوامل ژنتیک و سن ارتباط دارند، بعضی از شیوههای غلط زندگی که هر روز هم تکرار میشوند، نیز میتوانند بر نرونها و بافتهای مغزی آسیب رسانده و بر وقوع این بیماریها تاثیر بگذارند:

7 عادت غلط که ما را دچار اختلالات مغزی می نماید

کم خوابی را کنار بگذارید!

خواب کم کیفیت، کارایی جسمی، ذهنی و عاطفی را کاهش میدهد و منجر به افزایش هورمونهای استرس میشود. در نتیجه توانایی فرد برای حل مسائل روزمره کاهش مییابد.

توصیه: حداقل در یک محیط آرام، 8 ساعت خواب شبانه را تجربه کنید. قبل از رفتن به خواب تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کنید. یک شام سبک 2 تا 3 ساعت قبل از رفتن به رختخواب بخورید.

در معرض آلودگی هوا قرار نگیرید!

قرار گرفتن طولانی مدت در آلودگی هوا، حتی اگر مقدار آلودگی کم باشد به بروز بیماریهای شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن منجر میشود. دانشمندان دریافتند کسانی که در منطقه ها آلوده زندگی میکنند، مغزهای کوچکتری خواهند داشت و مقدار بروز سکتههای مغزی در آنان، بیشتر از دیگران است.

توصیه: از قرار گرفتن در معرض محیطهای آلوده جلوگیری کنید و در صورت این قرارگیری، اقدامات پیشگیرانه را به منظور به حداقل رساندن اثرات محیط آلوده انجام دهید. تنفس در هوای تازه و در محیط سبز را از قلم نیاندازید.

مواد قندی را بیش از حد مصرف نکنید!

مصرف بیش از حد شکر تصفیه شده با ابتلا به بیماریهای متابولیک و مغزی ارتباط نزدیک دارد. قند در بسیاری از غذاها و رژیمهای ما وجود دارد و فراوری مواد شیمیایی مغز را کاهش میدهد و به مرور زمان بر عملکرد آن تاثیر منفی میگذارد. مصرف روزانه شکر تصفیه شده یکی از علل ابتلا به اضطراب، افسردگی و زوال عقل است.

توصیه: به جای مصرف شکرهای تصفیه شده، از عسل، شیر نارگیل، یا سایر گزینههای شیرین طبیعی بهره ببرید. برچسبهای مواد غذایی را به دقت آنالیز و گزینههایی را انتخاب کنید که شکر آنها در پایینترین حد باشد.

در این زمینه بخوانید:

ممکن است یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد! اثرات دنیای مجازی بر سلامت مغز

با صبحانه هیچ وقت قهر نکنید

مصرف روزانه یک وعده صبحانه سالم یکی از عادتهای مهم برای حفظ سلامت مغز و جوان نگه داشتن آن است. حذف صبحانه یا گنجاندن مواد غذایی ناسالم در آن منجر به بیماریهای مرتبط با سوخت و ساز بدن، کاهش حافظه و عدم ثبات ذهنی میشود. بعلاوه با توجه به کاهش سطح انرژی در طول روز، فعالیت نورونهای مغزی کاهش مییابد.

توصیه: صبحانه هفتگی خود را برنامه ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که صبحانه شما شامل ویتامینها، مواد معدنی، فیبرهای گیاهی، پروتئین، اسیدهای چرب امگا3، آنتی اکسیدانها و ... است.

سیگار کشیدن را کنار بگذارید

سموم موجود در سیگار اندامهای مختلف بدن را تحت تاثیر قرار میدهد. این مواد سمی باعث سرعت بخشیدن به فرایند پیری مغز شده و دلیل مهمی برای ابتلا به اختلال در عملکرد شناختی است. ابتلا به دمانس و آلزایمر با سیگار ارتباط نزدیک دارد.

توصیه: در اسرع وقت سیگار کشیدن را متوقف کنید و عادات سالم را جایگزین آن نمایید. از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز اجتناب کنید.

به مقدار کافی آب بنوشید

عدم مصرف آب یکی از عواملی است که بر ضعف زودرس بافت مغز تاثیر میگذارد. از دست دادن آب بدن سطوح انرژی را کاهش میدهد و خلق و خو را پایین میآورد ضمن این که تمرکز را نیز سختتر میکند. قسمت عمده مغز از آب تشکیل شده و این یعنی کاهش آب بدن با کاهش عملکردهای مغزی، و کاهش اکسیژن در سلول های مغز ارتباط دارد.

توصیه: روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. مصرف میوهها و سبزیجات آب دار را زیاد کنید. چای و نوشیدنیهای طبیعی دیگر را به همراه مصرف آب از قلم نیاندازید.

منبع: steptohealth

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1823

به "7 عادت غلط که ما را دچار اختلالات مغزی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 عادت غلط که ما را دچار اختلالات مغزی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید