شروع دور دوم ریاست جمهوری جوکو ویدودو در اندونزی

به گزارش لیسو، جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در مراسم ویژه ای در مجلس این کشور در جاکارتا سوگند یاد کرد تا به طور رسمی دور دوم پنج ساله ریاست جمهوری خود را شروع کند.

شروع دور دوم ریاست جمهوری جوکو ویدودو در اندونزی

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش ایرنا، جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی درحالی دومین دوره زمامداری ریاست جمهوری را در این کشور ثبت می نماید که از اندونزی با جمعیت افزون بر 260 میلیون نفر به عنوان سومین دموکراسی بزرگ جهان یاد می گردد.

ویدودو که دوره اول خود را عمدتا صرف تقویت زیرساخت ها در اندونزی نموده، وعده داده است که اقتصاد بزرگترین کشور مسلمان در جهان را رونق بخشد.

مراسم تحلیف جوکوی در شرایط گسترده امنیتی در مجلس اندونزی و با حضور دستکم 30 هزار نیروی پلیس در مراکز حساس جاکارتا از جمله مقابل مجلس برگزار گردید. اندونزی در ماههای اخیر التهابات سیاسی متوالی را پشت سرگذرانده است. این کشور به ویژه در ماه گذشته شاهد تظاهرات ضد دولتی گسترده دانشجویی وو دانش آموزی بود.

طبق گزارش رسانه های آسیایی، سوسیلو بامبانگ یودهویونو رئیس جمهور پیشین اندونزی در مراسم تحلیف رئیس جمهور جوکو ویدودو نیز شرکت نموده بود.

ویدودو که درمیان مردم اندونزی به جوکوی معروف است، پیش از وارد شدن به عرصه سیاست، فروشنده سابق مبلمان و لوازم چوبی بود. وی برای نخستین بار در سال 2014 زمام ریاست جمهوری را در اندونزی به دست گرفت و عمده تمرکز خود را بر مسائل مالی دراین کشور گذاشت، اما تحولات اقتصاد جهانی و مسائل داخلی روند رشد اقتصاد دراین کشور را کاهش داد. رهبری سیاسی جوکوی نیز تاکنون چندین بار به چالش کشیده شده که از آن جمله می توان به تظاهرات مختلف ضد دولتی در سراسر این کشور پهناور اقیانوس آرام، آتش سوزی گسترده جنگل ها که شعله های آن چندین ماه شعله ور بود ودود آن به کشورهای همسایه راه یافت و موجب ایجاد تنش های دیپلماتیک با آنها شد و همچنین ناآرامی های شدید و مرگبارجدایی طلبان در استان پاپوآ نام برد.

طبق گزارش رسانه ها، اعتراضات اخیر در این کشور مجمع الجزایری از جمله بزرگترین تظاهرات دانشجویی از زمان تظاهرات علیه دیکتاتوری سوهارتو در سال 1998 دراین کشور بود. در این تظاهرات سه نفر جان باختند.

مراسم تحلیف امروز جوکوی یک هفته پس از آن صورت می گیرد که وزیر امنیت وی در حمله دو عضو یک گروه افراطی وابسته تروریست های داعش مورد با چاقو نهاده شد.

طبق گزارش شبکه خبر آسیا، عملیات مقابله با تروریست ها پس از این واقعه در اندونزی شدت گرفت. در ماهها اخیر دستکم دو هزار نفر دراین کشور دستگیر شده اند.

جوکو ویدودو توانست در انتخابات سراسری ماه آوریل امسال میلادی پیروز میدان گردد و برای یک دوره 5 سال دیگر بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند.

اندونزی بیش از 260 میلیون نفری در روز 17 آوریل (28 فروردین) با 192 میلیون نفر افراد واجد شرایط رای، شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلسی در 17 هزار جزیره بود که نتایج آن روز سه شنبه 21 ماه مه (31 اردیبهشت) اعلام شد که با اعتراض شدید بازنده این انتخابات روبه رو شد.

ویدودو یا جوکوی از سال 2014 تاکنون رئیس جمهور اندونزی است و طبق گزارش کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور، با کسب 55.5 درصد از کل آرا در مقابل 44.5 درصد از آرای سوبیانتو، پیروز این رقابت ها بود اما پراووبو سوبیانتو ژنرال بازنشسته و رقیب انتخاباتی ویدودو، ضمن نپذیرفتن نتایج مدعی تقلب گسترده در انتخابات شده و شکایت رسمی را در این زمینه در دادگاه عالی اندونزی عنوان کرد که حکم این دادگاه در نهایت به نفع جوکوی و حمایت از آرای وی بود.

ویدودو تاکنون نتوانسته رشد 7 درصدی اقتصاد را در اندونزی تحقق بخشد، اما پیروز به کسب اکثریت در مجلس این کشور شده که این موضوع احتمال حمایت از برنامه های مالی وی را در دوره پنج ساله دوم برای سرعت بخشیدن به رشد مالی بزرگترین کشور جنوب شرق آسیا و چهارمین کشور پرجمعیت جهان را تقویت می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 393

به "شروع دور دوم ریاست جمهوری جوکو ویدودو در اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع دور دوم ریاست جمهوری جوکو ویدودو در اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید