آنچه باید در خصوص مهریه و نفقه بدانیم

به گزارش لیسو، در میان مردم شایع شده است که مهریه های بیشتر از 110 سکه را نمی توان دریافت کرد. اما در این خصوص قانون مقرر داشته؛ در مهریه های بیش از 110 سکه، زن باید به دادگاه اثبات کند که مرد توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد.

آنچه باید در خصوص مهریه و نفقه بدانیم

مهریه و نفقه از حقوق قانونی زن و برای وی در نظر گرفته شده است. در این نوشتار به سوالات رایج و مهمی که در این خصوص، پاسخ داده شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد مهریه و نفقه با لیسو همراه باشید.

مهریه در چه شرایطی به زن تعلق می گیرد؟

مهریه مالی است که مرد هنگام وقوع عقد ازدواج به زن می پردازد یا موظف به پرداخت آن در آینده می گردد. برای مهریه، میزان معینی معین نشده است، بلکه این موضوع به توافق زن و مرد بستگی دارد. همچنین در نوع مهریه نیز محدودیتی وجود ندارد و هر چیزی که ارزش مالی و اجتماعی داشته باشد مانند طلا، نقره، ملک، لوازم زندگی و ..می تواند به عنوان مهریه معین گردد.

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

در مهریه عندالمطالبه، به محض انعقاد عقد ازدواج زن مالک مهر می گردد. یعنی هر زمان مهریه اش را بخواهد مرد باید پرداخت کند.

در مهریه عندالاستطاعه اگر زن مهریه خود را درخواست کند، این تکلیف برعهده زن است که ثابت کند مرد دارایی و اموال کافی برای پرداخت مهریه را دارد.اما مرد الزامی ندارد برای دادگاه دلیل بیاورد که توانایی پرداخت مهریه را ندارد.

مطالبه مهریه بیش از 110 سکه چه شرایطی دارد؟

در میان مردم شایع شده که مهریه های بیشتر از 110 سکه را نمی توان دریافت کرد. در این خصوص قانون تصریح نموده است؛ در مهریه های بیش از 110 سکه، زن باید به دادگاه اثبات کند که مرد توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد.

قانون حمایت از خانواده معیار توان مالی مرد در مطالبه مهریه را 110 سکه معین نموده، در واقع دادگاه فرض را بر این گذاشته است که مرد توانایی پرداخت تا این میزان را دارد و اگر این تعداد چه به صورت نقد و چه قسط بندی پرداخت نگردد حکم حبس صادر می گردد. بنابراین در مهریه های تا 110 سکه احتیاج به اثبات زن مبنی بر توانایی مرد نیست. در این مرحله مرد باید در دادگاه عدم استطاعتش را در پرداخت مهریه اثبات کند.

نفقه چیست و آیا می توان آن را پرداخت نکرد؟

نفقه یعنی تأمین هزینه زندگی زن که شامل خانه، اثاثیه منزل، غذا، لباس، دارو و درمان بوده که از زمان عقد دائم بر عهده شوهر است. نفقه در ازدواج دائم مطرح مى گردد و در عقد موقت نفقه وجود ندارد مگر اینکه زن و مرد توافق نموده باشند.

میزان نفقه چگونه محاسبه می گردد؟

نفقه بر مبنای شئونات خانوادگی زن، عرف و عادت مردم هر منطقه و وضع مالی مرد و صرفا توسط قاضی معین می گردد.

در صورتی که زنی به طور کامل از همسر خود تمکین نکند، ناشزه شناخته شده و در نتیجه پرداخت نفقه از عهده شوهر برداشته می گردد. بنابر این تعلق کامل نفقه به زن به تمکین کامل زن از شوهر بستگی دارد که به دو صورت مطرح می گردد:

  • تمکین خاص: داشتن روابط زناشویی زن و شوهر است
  • تمکین عام: فرمانبرداری در امور کلی زندگی است که یکی از موارد آن این است که زن باید در خانه شوهر زندگی کند. مگر آن که هنگام عقد خلاف این موضوع شرط شده باشد.

بنابراین در صورت اثبات عدم تمکین زن در دادگاه، حقوق معین مانند قطع شدن نفقه و اجازه ازدواج مجدد برای مرد فراهم می گردد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر نکات طلاق توافقی طلاق توافقی ؛ و پاسخ به 5 پرسش حقوقی را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 860

به "آنچه باید در خصوص مهریه و نفقه بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه باید در خصوص مهریه و نفقه بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید