گل و گیاه بکارید تا حالتان بهتر شود

به گزارش لیسو، گل رز، لاله، بنفشه، پامچال، شمعدانی و بسیاری از گل ها مناسب فصل بهار هستند. دست به کار شوید و امسال با پرورش گل ها نشاط و روحیه مضاعف را برای اطرافیان و خودتان به ارمغان بیاورید.

گل و گیاه بکارید تا حالتان بهتر شود

بهار فصل جان دریافت طبیعت است؛ جانی دوباره. شکوفه های بهاری، سبز شدن و جوانه زدن درختان ما را با خود همراه می کند تا سهمی در زیباتر کردن محیط اطراف خود داشته باشیم. بهار بهترین فصل برای کاشت گل وگیاه است. آیا گل های مناسب فصل بهار را می شناسید؟ نحوه کاشت و نگهداری گل های بهاری را می دانید؟

گل رز، لاله، بنفشه، پامچال، شمعدانی و بسکمک از گل ها مناسب فصل بهار هستند. دست به کار شوید و امسال با پرورش گل ها نشاط و روحیه مضاعف را برای اطرافیان و خودتان به ارمغان بیاورید. حتما شما هم شنیده اید جنگل ها ریه زمین هستند. امروزه جنگل ها بیشتر از پیش مورد بهره برداری قرار می گیرند؛ همین دلیل انگیزه ای برای هر انسان طبیعت دوست است تا کاشت درختان را با جدیت بیشتری پیگیری کند.

یکی از سنت های مورد علاقه مردم کاشت درخت در اواسط اسفندماه است. البته برای انجام این سنت حسنه حتما باید از ریزه کاری ها باخبر باشید. برای کاشت نهال و درخت از بهترین زمان کاشت آن مطلع شوید. به این دلیل می گویند بهترین زمان کاشت درخت اسفندماه است، چون درختان در این زمان خواب هستند، اما در نظر داشته باشید که کاشت درخت و گیاهان شرایط متفاوتی دارد و با فراهم کردن شرایط مناسب امکان کاشت در فصل های دیگر هم وجود دارد.

مقدمات قبل از کاشت نهال مثل کندن چاله، هرس ریشه و … را فراهم کنید. پس از کاشت، مراقبت و رسیدگی را از قلم نیاندازید . برای شروع گل کاری، اما باید از قبل برنامه ریزی کنید. تصمیم بگیرید چه محصولاتی قرار است در باغچه بکارید، سبزیجات یا گل؟ در فصل پاییز و زمستان برگ درختان را جمع آوری کرده و زیرخاک چال می کنند تا تبدیل به کمپوست شوند.

درخت و گیاهانی که نیاز به هرس دارند را هم قبل از سال نو باید هرس کرد. برای کاشت گل خاک باغچه را بررسی کنید و مطمئن شوید رطوبت کافی را دارد. همچنین از قلم نیاندازید برای تقویت خاک باغچه از کمپوست و کود های مناسب استفاده کنید. خاک را شخم بزنید تا نرم تر شود و بستر مناسب تری فراهم شود.

با توجه به نوع گلی که در نظر گرفته اید درخصوص زمان مناسب کاشت بذر یا پیاز آن گل اطلاعات کسب کرده و دست به کار شوید. کار ساده ای در پیش ندارید؛ همه این کار ها بسیار سخت و زمانبر است و اگر نیاز به خدمات باغبانی دارید، می توانید از باغبان های سیار کمک بگیرید .

آبکمک همراه با صرفه جویی

با کم کردن مصرف آب در حیاط و باغچه تان در پول و زمان تان هم صرفه جویی کنید. مهم نیست کجا زندگی می کنید، هر جا که باشید آب حیاتی و باارزش است. در ادامه با نحوه صرفه جویی آب در هنگام آبکمک باغچه آشنا خواهید شد.

این روز ها مسأله کمبود آب در سراسر جهان به بحرانی عمومی تبدیل شده است.

به همین علت اقدام برای صرفه جویی در مصرف آن نه تنها هزینه های تان را کاهش خواهد داد بلکه برای کشور و نسل های آینده نیز مفید خواهد بود. صرفه جویی در مصرف آب در خانه نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد. با اینکه وسایل و دستگاه های صرفه جویی آب مختلفی در بازار وجود دارد، اما حتی بدون کمک دریافت از این وسایل هم می توانید در مصرف آب صرفه جویی کنید؛ به عنوان مثال 75 درصد از آب استفاده شده در خانه ها مربوط به حمام و 25 درصد آن مربوط به دستشویی می شود.

با نصب شیر های کم فشار و تقویت کننده های شناور که هزینه چندانی ندارند، می توانید به میزان قابل توجهی در مصرف آب ماهیانه خانه تان صرفه جویی کنید. هیچ جایی از خشکسالی در امان نیست؛ بنابراین حتی اگر اکنون هم با خشکی روبه رو نیستید، هوشمندانه است که محوطه تان را نسبت به شرایط خشکی آماده و انعطاف پذیر کنید.

1- از مالچ یا خاکپوش استفاده کنید.

یک لایه 2 تا 3 اینچی از مالش ارگانیک مثل کاه، خاک اره، برگ یا پوست گیاهان، گیاهان علفی خردشده، لاشبرگ روی باغچه خود قرار دهید. مردم اغلب به مالچ به عنوان یک هزینه و کار اضافی نگاه می کنند؛ اما مالچ یک گزینه درجه یک برای حفظ رطوبت خاک، جلوگیری از تبخیر و بهبود محیط برای رشد ریشه است. مالچ همچنین میزان علف های هرزی که برای به دست آوردن رطوبت با گل و گیاه شما رقابت می کنند را پایین نگه می دارد. مالچ همچنین خاک را تجزیه می کند و آن را بهبود می بخشد و باعث می شود آب بیشتری جذب کند.

2- گیاهانی را انتخاب کنید که شرایط خشک برای شان اهمیتی ندارد.

برخی از گیاهان نشانه هایی از خود بروز می دهند که نسبت به شرایط خشکسالی بهتر از بقیه هستند. به دنبال گیاهانی باشید که مثل گوش بره برگ های پرزدار دارند که تبخیر را به حداقل می رسانند یا از گیاهان شاداب که برگ های گوشتی و آبداری دارند و آب را در خود ذخیره می کنند.

از قلم نیاندازید هر گیاه جدیدی که به باغچه تان اضافه می کنید، هر چقدر هم در برابر خشکی مقاوم باشد تا یکی دو سال اول که مستقر شود، به آبدهی منظم نیاز دارد. برای باغچه خود به دنبال گیاهانی باشید که برگ های پرزدار دارند که تبخیر را به حداقل می رسانند.

3- به دنبال گیاهان بومی باشید.

گیاهان بومی نسبت به شرایط خاک و سطح بارش در منطقه شما مقاوم تر هستند.

4- از آن چه که طبیعت به شما می دهد، بهترین استفاده را بکنید.

ناودان خانه تان را به یک بشکه متصل کنید و به این ترتیب آب باران را جمع آوری کنید. از بشکه هایی استفاده کنید که یک شیر آب در قسمت پایین دارند و می توانید آبپاش کوچک تان را پر کرده و جایی که نیاز است، ببرید.

5- صبح ها آبکمک کنید.

آب وقتی خنک باشد دیرتر تبخیر می شود. گیاهان تان را صبح زود آبکمک کنید تا هم کمتر تبخیر شود و هم مقاومت لازم در برابر گرمای روز را به دست آورند. از یک سر پخش کننده که قابلیت قطع و وصل داشته باشد، استفاده کنید تا هنگام جابه جایی بین گلدان ها یا باغچه ها آب هدر نرود. همچنین آبکمک صبح زود به برگ گیاهان شانس خشک شدن می دهد که در نتیجه آن خطر ابتلا به بیماری های قارچی که در شرایط مرطوب پیش می آید، کاهش می یابد.

6- از شیلنگ جذب کننده و آبکمک قطره ای استفاده کنید.

شیلنگ های جذب کننده در تمام طول خود سوراخ های ریزی دارد که سرعت تراوش را کم می کند. آبکمک قطره ای و لوله های جذب کننده بسیار کارآمدتر از آبکمک از بالا هستند؛ زیرا مستقیما به سیستم ریشه ای گیاه تحویل داده می شوند و مرحله تبخیر در جهت رسیدن آب به زمین حذف می شود.

برای آبکمک باغچه تان سعی کنید از شیلنگ جذب کننده یا آبکمک قطره ای استفاده کنید.

7- با چمن های خود مهربان باشید.

اول تحقیق کنید که چمن تان از چه نوعی است و سپس مطابق با همان آن ها را کوتاه کنید و سعی کنید آن ها را در بلندترین ارتفاع ممکن شان نگه دارید. چمن های بلند روی هم سایه می اندازند و تبخیر را کم می کنند. همچنین علف های کوتاه اجازه می دهند تخم علف های هرز حرکت کند.

8- در اندازه چمن های تان تجدید نظر کنید.

چمن جای خودش را دارد، اما اگر شما مدام در تلاش برای رشد آن هستید و می خواهید آن را زیر درخت، جا هایی که چیدن آن سخت است مثل نقاط شیبدار بکارید، به دنبال مکان جایگزین برای آن باشید و در عوض جای قبلی را با المان های زیبایی مثل گودال آتش، میز و صندلی راحت و... پر کنید.

گام به گامِ داشتن یک باغچه زیبا

بدیهی است که اگر در بهترین خاک و زمین حاصلخیز بذر نامرغوب کاشته شود و همه مراقبت های لازم را نیز رعایت کنید نتیجه ای عاید شما نخواهد شد، پس باید نهایت دقت را در تهیه و انتخاب بذر مرغوب و اصلاح شده داشته باشید، به طوری که بذر انتخاب شده باید دارای معینات کامل جنس و رقم مورد نظر و عاری از آفات و بیماری ها باشد، بنابراین از فروشنده بذر بخواهید بذری با معینات گفته شده در اختیار شما بگذارد.

لازم به یاد آوری است که معمولا روی پاکت بسته بندی شده بذرها، مقدار مصرف در هر مترمربع و تاریخ انقضای مصرف آن نیز نوشته شده که قبل از استفاده و هنگام خرید باید به این دو نکته دقت کنید. با تمام این احوال پس از خرید بذر با در نظر دریافت نکات ذکرشده باز هم برای اطمینان بیشتر از سالم بودن بذر، دو یا سه عدد بذر خریداری شده را لای دستمال کاغذی یا پارچه آستری (تنظیف) قرار دهید و برای دو یا سه روز دستمال را با اسپری کردن آب مرطوب نگه دارید، اگر در این مدت بذر ها جوانه زدند، بنابراین بذر شما سالم است.

چنانچه در مراحل بعدی کاشت، بذر های خریداری شده سبز نشدند، بدانید اشتباهی در کار خودتان بوده است. بدیهی است بذر هایی که در لای دستمال سبزنشده قابلیت کاشتن را نخواهد داشت و باید بذر مرغوبی جایگزین آن شود. در صورت سالم بودن بذر آن ها را یک تا چند روز با توجه به نوع بذر در داخل آبی که هوای کافی وارد آن شود، خیس کنید تا پوسته آن کمی نرم شود.

بذر خوب را چگونه بکاریم

ایده آل ترین درجه حرارت برای کاشت بذر سبزی، به طورکلی بین 8 تا 16 درجه سانتیگراد است. بهترین فصل کشت سبزی در ایران اوایل بهار یا پاییز است، ولی در بذرپاشی تاریخ تقویم ملاک عمل نیست، بلکه گرمای زمین و درجه حرارت هوا را نیز باید مدنظر داشت. کاشت قبل از موعد مقرر مسلما خساراتی نیز دربردارد. چنانچه بخواهید طریقه صحیح آماده کردن بذر ها را برای کشت بدانید، نیاز به اطلاعات زیادی دارید.

بذر های خریداری شده را با توجه به بزرگی، کوچکی و نیز ضخامت پوست آن به مدت 2 تا 4 ساعت در آب قرار دهید، تا کمی پوست آن نرم شود. به عنوان مثال بذر شاهی و جعفری به مدت 2 ساعت و باقلا و لوبیا به مدت 4 ساعت باید در آب برای آماده شدن جهت کاشت قرار گیرند.

نوبت به آماده کردن خاک می رسد؛ از این جا کار را شروع کنید. حدود یک یا 2 مترمربع از فضای باغچه داخل حیاط را برای این کار در نظر بگیرید و با بلوک سیمانی یا سنگ یا قلوه سنگ یا آجر محدوده آن را معین کرده و سپس آن قسمت را شخم بزنید، یعنی با بیل کاملا خاک این قسمت را پشت و رو کنید و کلوخ ها را با پشت بیل خرد و با شن کش سطح خاک را کاملا صاف و تراز کنید، تا آبکمک پس از رشد بذر ها به آسانی انجام گیرد.

آن وقت بذر های خیس کرده و مورد نظر را به طور یکنواخت روی خاک بپاشید و به اندازه دو برابر قطر بذر روی آن را با خاک برگ الک کرده بپوشانید و با سر آبپاشی که آب را کاملا پودر می کند، آن را آبکمک کنید.

توجه داشته باشید اگر این بستر را با شیلنگ و اصطلاحا به طور (شره) آبکمک کنید، بذر های کاشته شده، در اثر فشار آب بیشتر از حد معمول در داخل خاک پایین رفته و جوانه بذر ها نمی توانند سر از خاک بیرون آورند و تمام زحمت های شما بی نتیجه خواهد ماند.

سه عامل مهم حرارت، رطوبت و هوای مساعد موجب سبز شدن بذر ها می شوند. پیشنهاد می شود برای کشت در منزل حتی الامکان از کاشت ردیفی استفاده کنید تا عملیات زراعی مثل وجین، سمپاشی، کنترل علف های هرز و چیدن محصول آسان تر و راحت تر انجام شود.

چه گیاهی را در بهار بکاریم؟

دوماه از فصل بهار گذشت و کم کم هوا رو به گرمی می رود؛ اگر دوست دارید با کاشتن سبزیجات حال وهوای خانه و باغچه تان را تا ماه های آینده خوب کنید، دست بجنبانید. بد نیست مختصر اطلاعاتی درباره گیاه مناسب برای کاشت در فصل بهار به دست بیاوریم. لوبیا یکی از سبزی های مناسب برای کاشت در فصل بهار محسوب می شود.

برای داشتن چغندر در تابستان، می توانید در اوایل بهار آن را بکارید. خربزه، میوه ای مناسب برای کاشت در فصل بهار و برای برداشت در فصل تابستان است. گوجه فرنگی یکی از محبوب ترین سبزی های مناسب برای باغچه و قابل کاشت در فصل بهار است.

کاشت این سبزی در اواسط فصل بهار توصیه می شود. کاشت خیار در اواسط فصل بهار نیز انتخاب خوبی به شمار می رود. کاهو نیز یکی دیگر از سبزی های مناسب برای کاشت در فصل بهار است.

کلم بروکلی، کلم پیچ، تره فرنگی، جعفری، تربچه، اسفناج، شلغم نیز ازجمله سبزی هایی هستند که هم در فصل بهار و هم در فصل سرما کشت می شوند. فلفل یکی از گیاهانی است که فضای کمی از باغچه را اشغال می کند و همچنین برای کاشت در فصل بهار مناسب است.

منبع: فرادید
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 236

به "گل و گیاه بکارید تا حالتان بهتر شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل و گیاه بکارید تا حالتان بهتر شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید