آیفون 12 پرفروش ترین گوشی سه ماه نخست 2021 شد

به گزارش لیسو، با توجه به گزارشی که از سوی مؤسسه آماری Counterpoint Research منتشر شده، آیفون 12 توانست پرفروش ترین گوشی سه ماه نخست سال 2021 لقب بگیرد. این در حالی است که هیچ پرچم دار اندرویدی در بین 10 گوشی پرفروش این بازه زمانی دیده نمی گردد.

آیفون 12 پرفروش ترین گوشی سه ماه نخست 2021 شد

اپل معمولا سود خوبی از فروش مدل استاندارد پرچم دارهای خود کسب می نماید. دو سال قبل آیفون XR، سال گذشته آیفون 11 و سال جاری هم آیفون 12 که دو گوشی اول در حالی به کار خود سرانجام دادند که توانستند حداقل یک بار در صدر جدول پرفروش ترین گوشی قرار بگیرند. ناگفته نماند آیفون 11 توانستد کل سال گذشته را به اسم پرفروش ترین گوشی پشت سر بگذارد و این فوق العاده است و عملکرد فوق العاده خوب اپل را در ایجاد تعادل بین قیمت و قابلیت این محصولات نشان می دهد.

سال جاری هم اوضاع متفاوتی را شاهد نیستیم. 4 گوشی پرفروش سه ماه نخست محصولات اپل هستند و بعد از آن، اندرویدی ها می آیند. اما نه گوشی های پرچم دار، بلکه گوشی های مالی. در بین گوشی های آیفون هم این آیفون 12 بود که توانست با در اختیار داشتن 5 درصد از سهم بازار، بیشترین مقدار فروش را در سراسر دنیا داشته باشد.

نکته جالب اینجاست که در رده دوم، آیفون 12 پرو مکس با 4 درصد سهم قرار گرفته و نه پرچم داری از سامسونگ یا سایر شرکت های اندرویدی. البته باید به این نکته هم اشاره داشته باشیم که آیفون ها دو یا سه ماه قبل از اتمام سال راهی بازار شدند و طبیعی است شرایط بهتری داشته باشند. به خصوص اینکه اپل این بار آن ها را به اینترنت 5G هم مجهز کرد تا بهانه زیادی برای نخریدن به کاربران ندهد.

شرایطی که اکنون شاهد آن هستیم چیز تازهی هم نیست و آیفون ها معمولا هر سال چنین عملکردی از خود به نمایش می گذارند. در رده سوم باز هم مدل دیگری از آیفون های تازه یعنی آیفون 12 پرو با 3 درصد سهم قرار گرفته و این یعنی بازار گوشی های هوشمند در سه ماه نخست سال جاری کاملا تحت سلطه نماینده های تازه اپل بوده. جای تعجبی ندارد که خبری از آیفون 12 مینی در این بین نیست چون این گوشی با وجود قیمت پایینی که دارد، به خاطر نمایشگر کوچک و باتری بسیار ضعیف، اصلا نتوانست نگاه مثبت کاربران را به خود جلب کند و در نتیجه همین عملکرد نه چندان خوب آن است که می بینیم هیچ صندلیی در بین 10 گوشی پرفروش بازه زمانی یاد شده ندارد.

جالب اینجاست در شرایطی که رتبه چهارم متعلق به چهارمین مدل از آیفون های سری 12 نیست، یک آیفون از سال گذشته توانست آن را تصاحب کند و آن هم چیزی نیست جز آیفون 11 که سال گذشته را به برترین شکل ممکن به سرانجام رساند و سال جاری هم حضور پرقدرتی داشته. این گوشی محبوب توانست با در اختیار داشتن 2 درصد از سهم بازار، فروش خوبی داشته باشد اما اینکه می بینیم از رتبه نخست به رتبه چهارم آمده کاملا طبیعی است چون دیگر ارزش خرید سابق را ندارد. هرچند باز هم اینکه در میان انبوهی از پرچم داران قدرتمند و مجهز اندرویدی، شاهد کسب چنین صندلیی از آیفون 11 هستیم که 4G است و قابلیت های خیلی جذابی هم ندارد (در مقایسه با پرچم داران تازه اندرویدی)، خبر بسیار خوبی برای اپل است.

به گزارش مؤسسه Counterpoint Research، اینکه اپل توانست تا این مقدار پیروز عمل کند به خاطر این بوده که تقاضا برای خرید گوشی های 5G بسیار بالا بود. از طرفی تاخیری که در عرضه گوشی های سری آیفون 12 بوجود آمد به نوعی باعث کاهش سرعت رشد کوپرتینویی شد اما باز هم همه چیز دست به دست هم داد تا اپل را در چنین صندلیی ببینیم و عرضه زودهنگام کهکشانی های سری S21 هم نتوانست مانع آیفون ها گردد. البته علت اصلی تأخیر، شیوع ویروس کرونا بود که خوشبختانه تا حدودی از شدت آن کاسته شده و بازارها در حال بازگشت به شرایط خوب اولیه هستند.

از رده پنجم به بعد اما گوشی های مالی اندرویدی را شاهد هستیم که غالبا متعلق به شیائومی و سامسونگ هستند. در واقع نبرد بین اندرویدی ها سر پرچم دارها نیست و این میان رده ها و گوشی های مالی هستند که کاربران تمایل بیشتری به خریدشان نشان می دهند. با توجه به فهرستی که موسسه آماری Counterpoint Research منتشر نموده، گوشی هایی نظیر ردمی 9A، ردمی 9 و ردمی نوت 9 از شیائومی توانستند به ترتیب صندلی پنجم، ششم و هشتم را مال خود نمایند.

گوشی ردمی 9A در حالی توانسته به این رتبه خوب دست پیدا کند که بخش بزرگی از فروش خود را مدیون عملکردش در بازار چین و هندوستان است. بازارهایی که کاربران زیادی دارند و فروش خوب در آن ها می تواند مساوی با حضور در فهرست پرفروش ترین گوشی ها باشد. از طرفی ردمی 9 که پشت سر این محصول قرار گرفته است بیشتر در بازارهای جنوب شرقی آسیا پیروزیت آمیز ظاهر شد.

در رده های هفتم، نهم و دهم هم نماینده های سامسونگ را شاهد هستیم. اما نه پرچم دارها یا حتی میان رده های قدرتمند بلکه گوشی های مالی که غالبا در کشورهایی نظیر هندوستان، آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا فروش خوبی داشتند. این گوشی ها به ترتیب رتبه ای که در بالا به آن اشاره شد گلکسی A12، گلکسی A21s و گلکسی A31 هستند که هر سه مدل در محدوده میان رده های مقرون به صرفه قیمت یا به نوعی گوشی های مالی شرکت کره ای قرار می گیرند. عجیب است که هیچ یک از مدل های سری گلکسی S21 را با وجود کاهش قیمت به نسبت سال گذشته و بهره مندی از قابلیت های خوب، در این فهرست نمی بینیم.

از لحاظ عایدی، ترتیب قرارگیری گوشی ها در بازه زمانی مشابه متفاوت می گردد. اگرچه باز هم نماینده های اپل هستند که بیشترین عایدی را از فروش کسب کردند اما این بار پرچم داران اندرویدی را هم در این فهرست می بینیم. مثلا اگرچه آیفون 12 پرو مکس با 4 درصد از سهم بازار توانست در رده دوم از لحاظ فروش قرار بگیرد، اما پیروز شد 12 درصد از سود فروش کل گوشی های فروخته شده در سه ماه نخست سال جاری را به خود اختصاص دهد و در صدر قرار بگیرد که البته این موضوع به خاطر قیمت بالای آن است.

آیفون 12 که از لحاظ فروش در صدر بود، این بار با کسب 11 درصد از سود کل فروش به رده دوم رسید که باز هم عملکرد فوق العاده ای به شمار میرود. در رده بعدی آیفون 12 پرو قرار می گیرد که توانست 9 درصد از سود فروش را از آن خود کند. در رده چهارم آیفون 11 را شاهد هستیم که با افت قابل توجهی به نسبت سه مدل از سری آیفون 12، توانست فقط 3 درصد از سود کل را مال خود کند. جالب اینجاست که باز هم 4 گوشی برتر از این لحاظ متعلق به اپل هستند و در واقع همان گوشی هایی که پرفروش ترین هم لقب گرفتند.

به صورت کلی در این فهرست ده تایی، آیفون 12 مینی و آیفون SE 2020 را هم شاهد هستیم تا بدین ترتیب یک نتیجه حیرت انگیز و فوق العاده برای اپل رقم بخورد. اما نکته جالب تر اینجاست در حالی که هیچ یک از پرچم دارهای تازه سامسونگ نتوانستند در بین 10 گوشی پرفروش سه ماه نخست جای بگیرند، در فهرست کسب عایدی، هر سه مدل آن ها را شاهد هستیم.

گلکسی S21 اولترا 5G توانست با در اختیار داشتن 3 درصد از سهم سود، در صندلی پنجم و بعد از آیفون 11 قرار بگیرد. در حالی که مدل استاندارد از این سری یعنی گلکسی S21 با در اختیار داشتن 2 درصد از سهم، پایین تر از آیفون 12 مینی در رده هفتم جای گرفت. گلکسی S21 پلاس 5G هم یک رتبه بالاتر از آیفون SE 2020، با 1 درصد سهم، به رده نهم دست پیدا کرد. بنابراین این گوشی ها به صورت کلی توانستند 6 درصد از عایدی کل کسب شده از فروش را مال خود نمایند که حتی در مجموع هم به مقدار عایدی کسب شده به وسیله آیفون 12 پرو نمی رسد.

نکته جالب اما حضور هواوی میت 40 پرو در صندلی هشتم است. محصولی که اگر هواوی تحریم نبود شاید آن را در صندلی بهتری شاهد بودیم اما این اتفاق رخ نداد و می بینیم که پرچم داری با این پتانسیل، توانست تنها 2 درصد از مقدار عایدی کل را مال خود کند. میت 40 پرو در حالی توانست خود را در این فهرست جای دهد که غالبا در کشور چین در دسترس است ولی به نظر می رسد این آخرین باری است که محصولی از هواوی را چه در فهرست مربوط به فروش و چه در فهرست مربوط به کسب عایدی شاهد هستیم.

Counterpoint Research مدعی شده عملکرد پیروزیت آمیز شرکت های فراوری نماینده گوشی های هوشمند در فروش محصولات پرچم دار باعث شده عایدی کسب شده در سه ماه نخست سال جاری به 100 میلیارد دلار برسد و این می تواند در مدت زمان سه ماه، یک رکورد فوق العاده باشد. با نگاهی به فهرست بالا، به وضوح می توان دید آنچه که کاربران فعلا به آن اهمیت می دهند، محصولاتی هستند که به اینترنت 5G مجهز شدند. البته جز آیفون SE 2020 و آیفون 11 که 4G هستند اما به واسطه ارزش خرید بالا توانستند به چنین صندلیی دست پیدا نمایند.

نظر شما در رابطه با این فهرست چیست؟ فکر می کنید اینکه گوشی های پرچم دار اندرویدی نمی توانند خود را به جمع پرفروش ترین ها برسانند چه علتی می تواند داشته باشد؟

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1669

به "آیفون 12 پرفروش ترین گوشی سه ماه نخست 2021 شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیفون 12 پرفروش ترین گوشی سه ماه نخست 2021 شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون 12 پرفروش ترین گوشی سه ماه نخست 2021 شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید