از 25 سالگی به فکر کلسترول خود باشید

به گزارش لیسو، کلسترول نوعی چربی است که در بعضی غذا ها یافت می شود و در عین حال در کبد نیز ساخته می شود. ما برای ساخت هورمن هایی، چون تستوسترون و استروژن، و ویتامین دی و ترکیبات دیگر به این ماده نیاز داریم.

از 25 سالگی به فکر کلسترول خود باشید

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

پژوهشگران می گویند که مردم باید از بیست و چند سالگی سطح کلسترول خود را تحت نظر داشته باشند.

پژوهشی که در هفته نامه لنست منتشر شده است، یکی از جامع ترین گزارش هایی است که تا به امروز درباره تاثیرات چند دهه زندگی با مقادیر بیش از حدی از کلسترول بد انجام گرفته است.

پژوهشگران می گویند بهتر است مردم هر چه سریعتر کلسترول خود را با دارو یا رژیم غذایی کاهش دهند.

کلسترول چیست؟

کلسترول نوعی چربی است که در بعضی غذا ها یافت می شود و در عین حال در کبد نیز ساخته می شود. ما برای ساخت هورمن هایی، چون تستوسترون و استروژن، و ویتامین دی و ترکیبات دیگر به این ماده نیاز داریم.

دو نوع کلسترول وجود دارد:

کلسترول اچ دی ال نوع خوب است که در سلامت بدن نقش بازی می کند.

کلسترول ال دی ال می تواند باعث انسداد رگ ها شود و به همین خاطر نوع بد محسوب می شود.

یافته های این پژوهش چه بود؟

در این پژوهش داده های بیش از 400 هزار نفر از 19 کشور مختلف بررسی شده است. نتایج این بررسی نشان داد که در سال های اولیه بزرگسالی و 40 سال بعد از آن رابطه ای قوی بین میزان کلسترول بد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی وجود دارد.

پژوهشگران توانستند احتمال حمله قلبی یا سکته در بین افراد بالای 35 سال را با در نظر دریافت جنسیت، میزان کلسترول بد، سن و عوامل خطرناکی، چون سیگار، دیابت، قد و وزن، و فشار خون تخمین بزنند.

پروفسور استفان بلنکنبرگ، یکی از نویسندگان این مقاله از دانشگاه مرکز قلب هامبورگ، می گوید: معیاری که امروزه در پزشکی برای تشخیص نیاز به تجویز دارو های کاهنده کلسترول استفاده می شود تنها خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی را در یک دوره ده مد نظر قرار می دهد و در نتیجه احتمال بروز چنین بیماری هایی در کل زندگی را دست کم می گیرد، مخصوصا در میان جوان ها.

در بریتانیا حدود 8 میلیون نفر برای کاهش میزان کلسترول بد از دارو های استاتین استفاده می کنند. تخمین زده می شود که 2 درصد کسانی که به مدت 5 سال از این دارو ها مصرف می کنند دچار حمله قلبی یا سکته نمی شوند.

رژیم غذایی سالم و تحرک در زندگی هم می تواند کلسترول را کاهش دهد.

آیا سی و چند ساله ها باید استاتین مصرف کنند؟

لزوما نه. پژوهشگران به افرادی که کلسترول بالا دارند مصرف دارو را توصیه نمی کنند. پروفسور بلنکنبرگ گفت: من قویا به جوان ها توصیه می کنم که از میزان کلسترول در خون خود آگاه باشند و بر اساس نتایج تصمیم بگیرند - مصرف استاتین می تواند یکی از این تصمیم ها باشد. .

اما او در ادامه هشدار می دهد که نباید این دارو ها را جایگزین سبک زندگی سالم کرد و با این که این دارو به خوبی با بدن انسان سازگاری دارد، هیچ پژوهشی وجود ندارد که تاثیرات استفاده از این دارو به مدت چند دهه را بررسی کرده باشد.

پروفسور نیلش سامانی، ریاست پزشکی بنیاد قلب بریتانیا، می گوید: این پژوهش بار دیگر بر اهمیت کلسترول به عنوان یکی از عوامل خطرناک در حمله قلبی و سکته صحه گذاشته است. در عین حال نشان می دهد که اتخاذ راهکاری برای کاهش میزان کلسترول در سنین پایینتر، مثل مصرف استاتین، می تواند فواید زیادی برای بعضی ها داشته باشد و خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی را در این افراد کاهش دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 613

به "از 25 سالگی به فکر کلسترول خود باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از 25 سالگی به فکر کلسترول خود باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید