اصلاح الگوی مصرف گاز، ضرورتی که نیازمند توجه است

به گزارش لیسو، خبرگزاری خبرنگاران- سرپرست شرکت گاز استان مازندران ، مشترکین گاز طبیعی باید بدانند در ایام پرمصرف سال شبکه انتقال گاز کشور به عنوان یک مخزنی که ساعت های طولانی بتواند اوج مصرف را تحمل کند امکان پذیر نیست و در زمان اوج مصرف ، شبکه انتقال کشور دچار افت فشار خواهد شد .

اصلاح الگوی مصرف گاز، ضرورتی که نیازمند توجه است

به گزارش خبرنگارخبرنگاراندفترمازندران درساری، مقدم بیگلریان سرپرست شرکت گاز مازندران در برنامه تلویزیونی آژیر زرد، با تاکید بر بحث مصرف بهینه گفت: درست است که ما منابع بزرگ شناخته شده گاز را داریم و ایران رتبه دوم بعد از روسیه را دارد اما طبق اعلام سازمان اپک، سرانه تقاضای مصرف گاز کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای جهان 6/7 درصد است که با توجه به اینکه جمعیت ما 1/1 جهان است مفهومش این است که ما 6 برابر میانه جهانی گاز مصرف می کنیم که پیغام مهمی دارد .

وی اضافه نمود: در بحث اصلاح الگوی مصرف توجه به زیرساخت ها و رعایت مقررات ملی ساختمان ها در کنار استفاده از تجهیزات گازسوز استاندارد و با راندمان بالا ضرورت دارد .

سرپرست شرکت گاز مازندران بیان کرد: همانطور که می دانید ما بیش از هزار کیلومتر با نقاط فراوری و پالایش گاز فاصله داریم لذا بدیهی است ظرفیت انتقال و مخزنی محدود باشد فلذا باید درست مصرف کردن را در دستور کار قرار دهیم، اگر وضع مصرف به همین ترتیب ادامه داشته باشد طبق اعلام سازمان اپک، در آینده ایران باید وارد نماینده گاز باشد در حالی که گاز یک سرمایه ملی و متعلق به آیندگان هم است .

بیگلریان ادامه داد: در بسیاری از کشورها که میانه دما در طول سال بسیار پایین تر / سردتر از ایران است ولی میانه مصرفشان هم پایین است بنابراین اصلاح الگوی مصرف گاز در کشور از ضروریات است .

وی مطرح کرد: می توانیم در فصل زمستان شاهد پایداری و فشار گاز مطلوب برای بخش خانگی و مصرف نمایندگان حیاتی باشیم، البته به شرط رعایت یک سری نکات ساده! اینکه در روزهای پیک مصرف همه مردم باید توجه نمایند که دمای رفاه را مدنظر قرار دهند که بین 18 تا 21 درجه تعریف شده است، رعایت آن وظیفه همگانی تلقی شده و تبدیل به فرهنگ شود .

بیگلریان تاکید نمود: اگر یک درجه نسبت به گذشته اقدام به کاهش مصرف کنیم معادل یک پالایشگاه عسلویه در گاز صرفه جویی خواهیم داشت، زمانی که هوا سرد می شود دمای موتورخانه را روی 60 درجه قرار دهیم بیش از این فقط اتلاف گاز خواهیم داشت، از شعله پخش کن های اجاق گاز متناسب با سایز ظروف استفاده کنیم .

سرپرست شرکت گاز مازندران ادامه داد: در این فصل مشترکین می توانند از پرده ضخیم در خانه ها استفاده نمایند و دریچه کولرها مسدود شوند تا باعث اتلاف انرژی حرارتی نشود از طرفی باید بپذیریم که در فصل زمستان لباس متناسب با فصل را در منازل استفاده کنیم تا ناچار نباشیم که از دمای بیشتری استفاده کنیم ، موتورخانه و وسایل گازسوز باید به وسیله تعمیرکاران مجاز تعمیر شود .

بیگلریان با اعلام اینکه در بحث استفاده از گاز طبیعی شاهد دو حادثه هستیم، اظهار داشت: یکی حوادث مونوکسید کربن که به عنوان مرگ خاموش از آن یاد می شود و دیگری مربوط به مسائل نشتی گاز طبیعی است، برای اینکه گرفتار مونوکسید کربن نشویم باید هوای مناسب و تازه به محل احتراق برسد البته در زمان طراحی و لوله کشی داخلی از سوی مجریان و بازرسان به آن توجه می شود اما اگر خانه دستخوش تغییرات شود باید به این بحث توجه جدی شود .

وی ادامه داد: بیشترین مخاطرات از لوله دودکش وسایل گازسوز است، مشترکین عزیز از لوله های آکاردئونی استفاده ننمایند و حتما محل اتصال دودکش ها کنترل شود تا شل نباشد، یکی از راه های اطمینان از عدم گرفتگی دودکش ، دست زدن به لوله آن است، چنانچه سرد باشد مشکل گرفتگی جهت دودکش هست، حتما محل اتصال شیلنگ به شیر انشعاب مربوطه را چک نمایند که باید دارای بست باشد و اگر احتیاج به تعویض شیلنگ های گاز هست و تنظیم وسایل گازسوز و داشتن ترموکوپل برای آنها را ضروری خواند .

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1861

به "اصلاح الگوی مصرف گاز، ضرورتی که نیازمند توجه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح الگوی مصرف گاز، ضرورتی که نیازمند توجه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید