افتخاری: قحط الرجال نیست که هر کسی استعفا بدهد جایش خالی بماند، برای اعزام اسکی بازان به خارج از کشور مرتباً چرتکه می اندازیم

به گزارش لیسو، سید عبدی افتخاری، رئیس فدراسیون اسکی گفت: درباره اینکه یک نفر استعفا بدهد و فکر کند که جایش پُر نمی گردد باید بگویم قحط الرجال نیست و این اتفاق رخ می دهد.

افتخاری: قحط الرجال نیست که هر کسی استعفا بدهد جایش خالی بماند، برای اعزام اسکی بازان به خارج از کشور مرتباً چرتکه می اندازیم

به گزارش خبرنگار ورزشی لیسو ، سیدعبدی افتخاری، رئیس فدراسیون اسکی در نشست خبری بعدازظهر امروزش که در محل کمیته ملی المپیک برگزار گردید، گفت: من دو سال است که به فدراسیون آمده ام و آغاز کار بسیار سختی داشته ایم. ما در سال نخست قرار بود به مسابقات آسیایی ساپورو و رقابت های قهرمانی جهان در دو رشته آلپاین و صحرانوردی اعزام شویم. همچنین در سال دوم مدیریتم مسابقات المپیک زمستانی برگزار می شد. بنابراین سال های بسیار فشرده ای داشتیم.

وی اضافه کرد: همچنین فدراسیون با دو میلیارد بدهی روبرو بود که خودمان نیز سالیانه باید سه میلیارد هزینه می کردیم. تا امروز هر آنچه در توان فدراسیون بوده با یاری وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک صورت گرفته است و هیچ کاری روی زمین نمانده است. سال های 95 و 96 سال های خوبی از حیث بارش نبود، به ویژه سال 96 که پیست ها از بهمن ماه کار خود را آغاز کردند.

رئیس فدراسیون اسکی ادامه داد: ما چندین برنامه را پیش رو داریم که یکی از آنها نگاه همگانی به اسکی است، به طوری که همه فدراسیون ها باید درگیر این مسئله باشند. اسکی در جهان احتیاج به کار چهار فصل دارد. این در حالی است که فصل اسکی در ایران فقط چهار تا پنج ماه طول می کشد. در واقع در ابتدای فصل یک ماه طول می کشد که ورزشکار شرایط آشنایی خود را طی کند و زمانی که با آمادگی مطلوب به انتهای فصل اسکی می رسد شرایط دیگر مهیا نیست و همه این زحمات از دست می رود. هم اکنون در اروپا و کشورهای آسیایی اسکی بازان در طول سال تمرینات شان را ادامه می دهند و ما باید این خلاء را پر کنیم و ورزشکارانی که شش هفت ماه نمی توانند اسکی نمایند به سایر نقاط جهان اعزام کنیم.

افتخاری بیان کرد: سال گذشته یکی از مدرسان بزرگ فدراسیون جهانی به ایران آمد، اما این کافی نیست و باید استفاده از چنین مدرسانی را هر سال یا یک سال در میان داشته باشیم تا اطلاعات و دانش اسکی در ایران به روزرسانی گردد. ما به همه مسائل و مشکلاتی که وجود دارد توجه می کنیم، اما برای رسیدن به اهداف مان باید به مسیر حرکت و منابعی که داریم و همچنین کوشش و کوششی که انجام می گردد توجه کنیم تا بتوانیم به موفقیت دست یابیم.

وی درباره اعزام ورزشکاران به خارج از کشور برای تمرین و مسابقه گفت: هیچ فدراسیونی با منابع وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به اهداف کلانش نمی رسد. ما در طول دو سال گذشته سعی کردیم منابع دولتی خود را دو برابر کنیم، اما نوسانات ارزی باعث شد که عملاً یاری های دریافتی ما از این دو نهاد یک سوم گردد. ما باید در این شرایط منابع خود را مدیریت کنیم و حداکثر بهره وری را از آنها داشته باشیم. بر همین اساس نیز باید اعزام ها را براساس کیفیت و کمیت داشته باشیم و جلوی هدر رفتن پول را بگیریم. با توجه به همین نوسانات ارزی ما به طور مرتب در فدراسیون چرتکه می اندازیم تا ببینیم هزینه اعزام چقدر می گردد.

رئیس فدراسیون اسکی درخصوص استفاده از پیست های اسکی مصنوعی در امارات گفت: یک پیست مصنوعی به طول 500 متر در دبی وجود دارد که استفاده از آن در دستور کارمان خواهد بود. همچنین پیست های کشور ترکیه نیز هستند که می توانیم در صورت لزوم از آنها هم یاری بگیریم.

افتخاری درباره تغییرات در مدیریت پیست ها و تأثیر آن بر روند فعالیت فدراسیون گفت: این تغییرات همیشه وجود دارد و البته خوشبختانه ما توانسته ایم تعامل خوب و پررنگی با همه آنها داشته باشیم به طوری که فدراسیون اسکی می تواند از هر پیستی به صورت رایگان و مجانی استفاده کند.

وی در خصوص جذب مربی خارجی برای اسکی بازان گفت: ما مربی خارجی را برای سنین پایه در نظر داریم و همین مربیان ایرانی برای بزرگسالان خوب و مفید هستند. بر همین اساس نیز جذب مربی خارجی را برای سنین پایه در دستور کارمان قرار داده ایم.

وی در خصوص استانداردسازی برخی پیست ها از جمله شمشک و دیزین گفت: ما یک سال است که در کوشش برای راه اندازی دوباره پیست شمشک هستیم. دیروز هم بعد از 70 روز کوششی که صورت گرفت دو خط آن استانداردسازی شد. همه کوشش ما در فدراسیون این است که این پیست ها زنده باشند. ما همچنین می خواستیم یک پیست را در اختیار داشته باشیم و علاقه مان نیز به پیست دیزین بود، اما محدودیت ها و همچنین پیشنهاد مالی اجاره این پیست باعث شد که صرفنظر کنیم، چرا که هیچ منفعتی برای فدراسیون نداشت و به همین دلیل به موضوع ورود نکردیم.

رئیس فدراسیون اسکی درباره تغییراتی که در فدراسیون انجام شد و انتقاداتی که به دنبال داشت، گفت: ما فقط یک تغییر ایجاد کردیم و آن هم کنار گذاشتن علیداد ساوه شمشکی بود. در خصوص حسین شمشکی و همچنین میرهاشمی نیز باید بگویم که آنها خودشان استعفا کردند و هر کسی که استعفا بدهد، قحط الرجال نیست که کسی به مجموعه اضافه نگردد. این درست همان کاری است که حتی در صورت رفتن من از فدراسیون نیز انجام می گیرد، یعنی اگر من استعفا بدهم وزارت ورزش بلافاصله یک نفر را جایگزین می نماید.

افتخاری در پاسخ به این پرسش که آیا با گذشت دو سال از دوره ریاستش در فدراسیون اسکی به اهدافش رسیده است یا نه، توضیح داد: تقریباً تا الان به 50 درصد از هدف گذاری که در ابتدا نموده بودیم، رسیده ایم. البته این عدد می توانست بیشتر هم باشد، اما بی بارشی فصل گذشته باعث ایجاد مشکلاتی در اجرای طرح استعدادیابی شد. ما همچنین توانستیم آیین نامه مدارس اسکی و ایمنی پیست ها را نیز ابلاغ کنیم. به هرحال تمام کوشش ما این است که در انتها دوره چهار ساله بخشی از اهداف را محقق کنیم و شرایط را برای تحقق اهداف باقیمانده به وجود بیاوریم.

وی درباره میزبانی مسابقات مختلف و دعوت از چهره های سرشناس برای حضور در ایران گفت: ما برای کسب میزبانی ها که سه مورد را نیز قبول نموده ایم به دنبال جلب حمایت اسپانسر و یاری دریافت از کنفدراسیون آسیا و فدراسیون جهانی هستیم، همچنین استان های میزبان به همراه وزارت ورزش و کمیته المپیک هم به یاری ما می آیند. در خصوص دعوت از چهره های تأثیرگذار در اسکی نیز باید بگویم که به دنبال دعوت از رئیس کنفدراسیون آسیا و دبیرکل فدراسیون جهانی هستیم که حضور آنها می تواند اثرات مثبتی داشته باشد.

رئیس فدراسیون اسکی در انتها در پاسخ به این پرسش که چرا فدراسیون اسکی پیست اختصاصی ندارد؟، گفت: ما پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم که به این هدف گذاری نیز برسیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 117

به "افتخاری: قحط الرجال نیست که هر کسی استعفا بدهد جایش خالی بماند، برای اعزام اسکی بازان به خارج از کشور مرتباً چرتکه می اندازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتخاری: قحط الرجال نیست که هر کسی استعفا بدهد جایش خالی بماند، برای اعزام اسکی بازان به خارج از کشور مرتباً چرتکه می اندازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید